REKLAMA

Byli prezesi NBP: uważamy zatrzymanie Andrzeja J. i Wojciecha K. za rażące naruszenie sprawiedliwości

2018-12-07 19:13, akt.2018-12-07 21:09
publikacja
2018-12-07 19:13
aktualizacja
2018-12-07 21:09

Uważamy zatrzymanie Andrzeja J., Wojciecha K. i ich współpracowników za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości - oświadczyli w piątek byli prezesi NBP: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz oraz Marek Belka.

/ FORUM

"Uważamy zatrzymanie Andrzeja J., Wojciecha K. i ich współpracowników na mocy decyzji prokuratora A. Gołucha popieranej przez B. Święczkowskiego i Z. Ziobrę za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości" - napisali byli prezesi NBP w oświadczeniu.

"KNF objęło nadzorem SKOK-i dopiero pod koniec 2012 roku, po długich latach obstrukcji stosowanej przez PiS. Zatrzymani doprowadzili w krótkim czasie do ujawnienia ogromnych strat, zwłaszcza w SKOK Wołomin. Już w maju 2013 roku zgłosili do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia tam przestępstwa. Po ponownej kontroli na początku 2014 roku W. Kwaśniak został ciężko pobity przez bandytów nasłanych przez mocodawcę ze SKOK Wołomin" - czytamy.

"Działania prokuratora A. Gołucha i jego zwierzchników rażąco kontrastują z biernością prokuratury wobec osób, które do 2013 r. odpowiadały za sytuację w układzie SKOK" - głosi oświadczenie.

"Szokujące zatrzymanie przez prokuraturę ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski, a w tym zwłaszcza w organy nadzoru nad strategicznie ważnym sektorem finansowym" - napisano w oświadczeniu.

Hanna Gronkiewicz-Waltz była prezesem zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 1992-2001, Leszek Balcerowicz pełnił tę funkcję w latach 2001-2007, a Marek Belka w latach 2010-2016.

Tymczasem prokuratura podjęła dziś decyzję, że wobec pięciorga z siedmiorga podejrzanych ws. nieprawidłowości w nadzorze KNF nad SKOK Wołomin - w tym wobec b. przewodniczącego KNF Andrzeja J. - zastosowano poręczenie majątkowe i dozory policyjne.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków przez byłego przewodniczącego KNF Andrzeja J. i podległych mu urzędników. W czwartek zatrzymano siedem osób w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków w okresie od 22 października 2013 roku do 15 września 2014 roku.

Wśród zatrzymanych byli Andrzej J. (były przewodniczący KNF), Wojciech K. (były zastępca przewodniczącego KNF), Dariusz T. (były dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych UKNF), Zbigniew L. (były zastępca dyrektora), Halina M. (była zastępca dyrektora), Adama O. (były naczelnik) oraz Dorota Ch. (były naczelnik).

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące niedopełnienia ciążących na nich obowiązków.

"Przestępstwo polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego, sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w Wołominie do dnia 22 października 2013 roku. Tym samym nie przedłożyli takiego projektu wraz z wnioskiem o ustanowienie zarządcy na posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego. Podejrzani nie wywiązali się ze swoich obowiązków, pomimo posiadania wiedzy o tym, że w SKOK w Wołominie powstała sytuacja groźby nie spłacenia zobowiązań wobec klientów oraz pomimo stwierdzenia, iż działalność SKOK w Wołominie wykazywała rażące i uporczywe naruszanie przepisów prawa" - podała PK.

Podejrzanym zarzuca się, że w okresie od 22 października 2013 roku do 15 września 2014 roku działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 miliarda złotych oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 milionów złotych. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (64)

dodaj komentarz
grzechu_comeback
no niby ludzie wykształceni.... ALE TAKIE GŁUPOTY???? Z jakiegoś konkretnego powodu zostali zatrzymani i proszę dyskutować "z tymi powodami" a nie pisać że "fajny chłopak był i mało pił". MERYTORYCZNIE! Ot, taka IIIRP wystarczy się "czymś zasłużyć" a wszelkie grzeski odpuszczone. Pasuje.no niby ludzie wykształceni.... ALE TAKIE GŁUPOTY???? Z jakiegoś konkretnego powodu zostali zatrzymani i proszę dyskutować "z tymi powodami" a nie pisać że "fajny chłopak był i mało pił". MERYTORYCZNIE! Ot, taka IIIRP wystarczy się "czymś zasłużyć" a wszelkie grzeski odpuszczone. Pasuje.... wszelkie UBecko-SBeckie układy nienaruszalne..... również za czasów Balcerowicza i Belki....
q-tas
bo my w ogóle uważamy że aresztowanie nas za cokolwiek, kiedykolwiek to łamanie prawa i konstytucji. Tyle lat byliśmy bezkarni aa teraz ktoś śmie nas aresztować!
histeryk
no pewnie, a ty urodziłeś się wczoraj. Nie zastanawia cię dlaczego te rzeczy dzieją się w świetle jupiterów TVP Info i tylko TVP Info jest na te imprezy zapraszane? Dlaczego tyle jest tych aresztować w kilka tygodni po aferze KNF, która poddaje w wątpliwość legalność działań polityków związanych z obecnym rządem?
histeryk
Pan janek43 to przykład człowieka ze starannie wypranym przez pisowskie media mózgiem. Jego logika jest absurdalna, insynuacje ludzi partii PiS myli z faktami i na podstawie tych insynuacji buduje jakieś teorie. To piękny przykład działania pisowskich mediów publicznych, taśmociągów skojarzeń, wbijania prostym ludziom Pan janek43 to przykład człowieka ze starannie wypranym przez pisowskie media mózgiem. Jego logika jest absurdalna, insynuacje ludzi partii PiS myli z faktami i na podstawie tych insynuacji buduje jakieś teorie. To piękny przykład działania pisowskich mediów publicznych, taśmociągów skojarzeń, wbijania prostym ludziom po kilkaset razy tych samych bzdur do głów. Mam nadzieję, że ludzie z TVP zostaną po zmianie władzy rozliczeni ze swoich działań. Takiego zbydlęcenia kultury politycznej nie było w tym kraju po 89. Każdy aktywny pisokomuch powinien zostać rozliczony, a przynajmniej napiętnowany, za swoją aktywną antypolską działalność.
karbinadel
Nie wierzę, żeby ktoś mógł być tak tępy sam z siebie. janek43 po prostu pisze to, co mu SMS-em z KC na Nowogrodzkiej przyślą :)
janek43
a jako dowód na bezradność KNF co do wyceny aktywów czy majątku jest ostatnia afera GetBack gdzie nawet Deloitte się podpisał pod tym od lat w majątku tej spółki widniała cała lista przewartościowanych kilkunastokrotnie pozycji jak Windows xp warty według nich ciągle ponad tysiąc złotych czy kilkunastoletnia drukarka-a jako dowód na bezradność KNF co do wyceny aktywów czy majątku jest ostatnia afera GetBack gdzie nawet Deloitte się podpisał pod tym od lat w majątku tej spółki widniała cała lista przewartościowanych kilkunastokrotnie pozycji jak Windows xp warty według nich ciągle ponad tysiąc złotych czy kilkunastoletnia drukarka-kopiarka warta rzekomo 5 tysięcy. Jak nie wierzysz to tutaj jest link do ich majątku. Laptopy z 2007 roku warte nadal 3 tysiące??? https://www.wroclaw-fabryczna.sr.gov.pl/sites/default/files/2018-05/Zalaczniki%203-5%20i%208%20wniosku%20GR%2013-18.pdf
antybolszewik
SKOKi miały być objęte nadzorem przez KNF już w 2010. Prezydent Lech Kaczyński wysłał jednak ustawę do TK. Wnioski o niezgodność z konstytucją przygotowywał Andrzej Duda na podstawie analiz ze SKOKów. TK wydał orzeczenia w 2012r i wtedy KNF mogła zainteresować się SKOKami.
janek43
fajnie że poszperałeś zamiast pisać głupoty jak wielu tutaj. Według mnie Kaczyński zrobił to bo ta ustawa była zemstą Tuska i jego Platformy za to że niektóre skoki kredytowały i wspierały kampanię PiS. Tusk chciał po prostu żeby nikt nie chciał udzielić kredytu na kampanię PiSu w przyszłości a i sama idea SKOK fajnie że poszperałeś zamiast pisać głupoty jak wielu tutaj. Według mnie Kaczyński zrobił to bo ta ustawa była zemstą Tuska i jego Platformy za to że niektóre skoki kredytowały i wspierały kampanię PiS. Tusk chciał po prostu żeby nikt nie chciał udzielić kredytu na kampanię PiSu w przyszłości a i sama idea SKOK jest kopią bardzo udanego w Niemczech systemu Sparkasse czyli spółdzielczości a nie jako spółka akcyjna która by zaraz została wykupiona przez zagraniczny bank. Spółdzielni tak się nie da wykupić.
antybolszewik odpowiada janek43
Jaka zemsta Tuska? SKOKi otrzymały za pierwszej kadencji PiSu uprawnienia banków. Kilka upadło i ludzie zostali bez pieniędzy. Zdecydowano o tym aby KNF audytował je jak banki. Ty to nazywasz zemstą? To zlikwidujmy KNF nie będzie żadnej "zemsty".
antybolszewik odpowiada janek43
A po drugie to uważam objęcie SKOKów za głupotę. Socjalna PO opracowała plan aby objąć SKOKI gwarancjami BFG i nadzorem KNF. Nadzór Lech zablokował a BFG musiał wypłacać. Jakby prowincja potraciła kasę w mafijnych SKOKach kumpli PiSu to by poznali się na przekrętasach.

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki