REKLAMA

Była IKEA, będzie IDEA. Rosja kradnie marki na potęgę

Jacek Misztal2022-03-23 13:09redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-03-23 13:09
Była IKEA, będzie IDEA. Rosja kradnie marki na potęgę
Była IKEA, będzie IDEA. Rosja kradnie marki na potęgę
/ Bankier.pl

Coraz więcej międzynarodowych firm opuszcza Rosję w ramach sprzeciwu wobec inwazji na Ukrainę. Rosjanie grożą nacjonalizacją ich majątków i coraz częściej łamią prawa patentowe. Według portalu „Wirtualne Media” studio Luxorta-Service z Sankt-Petersburga złożyło wniosek o rejestrację logo IDEA w rosyjskim odpowiedniku urzędu patentowego Rospatent.

Na początku marca IKEA poinformowała o zamknięciu swoich sklepów na terytorium Federacji Rosyjskiej, co poskutkowało szturmem na punkty handlowe w ostatnim dniu ich otwarcia. Wraz z zamknięciem sklepów, wstrzymano też wszystkie dostawy.

W rosyjskim urzędzie patentowym studio Luxorta-Service z Sankt Petersburga złożyło wniosek o rejestrację logo łudząco podobnego do logo słynnej szwedzkiej marki. Zamiast IKEA mamy IDEA… i na tym różnice się kończą. Pomysłodawcą jest właściciel studia Luxorta-Service Konstantin Kukkoev.

Z informacji Wirtualnych Mediów wynika, że Kukkoev po zamknięciu sklepów IKEA w Rosji złożył pozew przeciwko szwedzkiej firmie. Jego celem jest stworzenie rosyjskiej kopii IKEI, oczywiście jeśli wygra sprawę i dostanie odszkodowanie.

Dla IKEI jeszcze w połowie ubiegłego roku rynek rosyjski był 10. rynkiem pod względem wartości sprzedaży, szacowanej na blisko 1,6 mld euro. 

IKEA miała w Rosji 17 sklepów stacjonarnych, trzy fabryki (współpracujące z 50 dostawcami) oraz centrum dystrybucyjne. Firma przyznała, że „wojna przynosi ogromne konsekwencje ludzkie, a także poważne naruszenia łańcuchów dostaw i warunków handlowych".

Moskwa ostrzega przed nacjonalizacją majątków firm, które wycofały się z Rosji

Rosja grozi nacjonalizowaniem majątków zachodnich firm, które wycofały się z tamtejszego rynku. I po części już wzięła się do pracy. W poniedziałek Financial Times informował, że Rosja przejęła samoloty warte 10 mld dolarów. Po podpisaniu przez Moskwę ustawy zezwalającej na przerejestrowanie odrzutowców należących do grup leasingowych szykują się długie batalie z ubezpieczycielami.

Zamiana skelpów IKEA na IDEA jest kolejną odsłoną rusyfikacji najpopularniejszych światowych marek operujących dotychczas w Rosji, bez których wielu mieszkańców tego kraju nie wyobraża sobie życia. Kilkanaście dni temu świat obiegła informacja, że po wycofaniu się McDonald’s z Rosji lokale sieci zostaną zastąpione przez rosyjską markę Wujek Wania. Również wtedy logo było łudzące podobne do oryginału.

Ofiarą stała się nawet Świnka Peppa. Rosyjski sąd oddalił skargę właściciela praw autorskich bajki na łamanie praw autorskich. Sąd tłumaczył, że nieprzyjazne działania Stanów Zjednoczonych Ameryki i powiązanych z nimi państw zagranicznych pozwoliły sądowi na odrzucenie roszczeń o naruszenie praw autorskich wniesionych przez Entertainment One. 

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 71 712 92 09

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
_xyz
ruscy potrafią jedynie kraść, kopiować, grabić i niszczyć

taki wrzód na mapie narodów
pstrzezek
Prawo własności wg ruskiego bandyty ;) Ekonomicznego sepuku ciąg dalszy
fargo12
z drugiej strony zajęcie 300 mld $ to też bandytyzm
broiniac
Ale że kolory im nie przeszkadzają...
darius19
"samsza" "talmud" "drzejms" maja dzis dyzur na farmie. Zamaca. Odwroca uwage. Przypomne ze cale to szambo spowodowal ich chlebodawca, zbrodniarz Putin. Ale od nich tego nie uslyszysz. Bedzie o Marsjanach, CIA, Zydach, itd....
przemek_opinia
Rosja system rządzony przez złodziei i gangsterów.
ptokbentoniczny
A system dolara i jego dodruku, rynku kontraktów na giełdzie nie jest złodziejski? Ataki USA na inne kraje to już ok?
santoriusz
a w jakim kraju nie ma tych co robią prawo pod siebie aby grabić garściami? "Oznacza to, że dzieląc tę kwotę na dni pracujące, w ubiegłym roku zarobiła dziennie 6250 zł." taki tam jeden kwiatek. I to ma coś wspólnego z pracą czy z grabieżą.
dzejms
To jest taki sam cyrk jak dowalenie się chytrej Japonki za nazwę John Lemon. Bo podobne. Chyba opatentuję alfabet i wszyscy za wszystko będa mi płacić.
talmud
może niech polska coś z tym zrobi.....LMAO........niech coś wygłosi na arenie......albo podejmie jakaś ..."inicjatywę"......czy muszą czekać na instrukcje z *****.........ROFL

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki