REKLAMA

Buffett: Nigdy nie obstawiaj przeciwko Ameryce

Michał Żuławiński2021-03-01 09:17analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-01 09:17
Buffett: Nigdy nie obstawiaj przeciwko Ameryce
Buffett: Nigdy nie obstawiaj przeciwko Ameryce
fot. RICK WILKING / / FORUM

Warren Buffett nie traci wiary w Amerykę. W liście do akcjonariuszy przypomniał o podstawach sukcesu gospodarczego USA oraz własnej firmy.

Jak co roku, przy okazji publikacji raportu z wynikami Berkshire Hathaway, Warren Buffett napisał list do akcjonariuszy kontrolowanej przez siebie spółki. Jak zwykle, poza sprawami dotyczącymi samego wehikułu inwestycyjnego, legendarny inwestor podzielił się kilkoma spostrzeżeniami, które zainteresować mogą wszystkich inwestorów.

- Nigdy nie obstawiaj przeciwko Ameryce – napisał Buffett w zdaniu wieńczącym akapit opisujący amerykańskich przedsiębiorców, którzy zbudowali potęgę gospodarczą tego kraju.

- Dziś wielu ludzi tworzy podobne cuda  na całym świecie, przyczyniając się do wzrostu dobrobytu całej ludzkości. Jednak w ciągu krótkich 232 lat istnienia Ameryki, nie było lepszego inkubatora uwalniającego potencjał drzemiący w ludziach. Mimo niektórych poważnych zaburzeń, postęp ekonomiczny naszego kraju zapiera dech w piersiach – napisał Buffett.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Buffett wychwala gospodarcze fundamenty oraz potencjał USA. Taką postawę zamieściliśmy na naszej liście „Pięciu lekcji inwestycyjnych Warrena Buffetta”.

Proamerykańską postawa legendarnego inwestora znajduje odzwierciedlenie w jego strategii inwestycyjnej.

- Odkryłem ostatnio coś, czego nigdy się nie spodziewałem: Berkshire posiada ulokowane w USA nieruchomości i sprzęt – wszelkiego rodzaju aktywa stanowiące „biznesową infrastrukturę” naszego kraju – o wartości przekraczającej stan posiadania jakiejkolwiek innej firmy. Wartość księgowa tych „krajowych aktywów trwałych”  w przypadku Berkshire przekracza 154 mld dolarów, kolejny na liście jest AT&T z 127 mld dolarów – dodał Buffett.

Jak uzasadnił Buffett, w trakcie swojej kariery inwestorskiej odkrył, że „posiadanie mniejszościowego pakietu akcji we wspaniałym biznesie jest bardziej dochodowe, bardziej przyjemne i łatwiejsze od posiadania 100 proc. w złym biznesie”. W ten sposób „wyrocznia z Omaha” uzasadniał, dlaczego Berkshire stanowi szczególny przykład konglomeratu, odmienny od owianych złą sławą konglomeratów kontrolujących wiele różnych firm.

- Nasz konglomerat pozostanie kolekcją spółek, które kontrolujemy i których nie kontrolujemy. Charlie Munger i ja po prostu lokujemy kapitał tam, gdzie uważamy, że ma to najwięcej sensu, bazując na trwałych przewagach konkurencyjnych danej firmy, charakterystyce jej zarządu oraz cenie.

Według stanu na koniec 2020 r., akcje znajdujące się w portfelu Berkshire Hathaway były warte 281 mld USD. Największy element tego zbioru stanowił pakiet akcji Apple’a (120 mld USD), na dalszych miejscach znajdowały się Bank of America (31,3 mld USD) i Coca-Cola (21,9 mld USD).

W liście do akcjonariuszy Buffett zapowiedział też, że doroczne walne zgromadzenie jego spółki odbędzie się 1 maja. Podobnie jak w roku ubiegłym wydarzenie odbędzie się w formie on-line, a transmisję zapewnią Yahoo i CNBC.

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (33)

dodaj komentarz
dian.thus
Ci Chińczycy są wspaniali. 40 lat miliard ludzi pracował żeby zgromadzić największe rezerwy finansowe na świecie, kosztem zatrucia kraju i ludzi.
A Ci paskudni Amerykanie popsuli sobie walutę dodrukowując tyle samo tych paskudnych dolcow w sekundę.
I teraz kolejne 20 lat będą Chińczycy pracowicie wytwarzali wszystkie dobra
Ci Chińczycy są wspaniali. 40 lat miliard ludzi pracował żeby zgromadzić największe rezerwy finansowe na świecie, kosztem zatrucia kraju i ludzi.
A Ci paskudni Amerykanie popsuli sobie walutę dodrukowując tyle samo tych paskudnych dolcow w sekundę.
I teraz kolejne 20 lat będą Chińczycy pracowicie wytwarzali wszystkie dobra na ziemi w największej fabryce świata kosztem jeszcze większej przeróbki metali ziem rzadkich żeby jak najwiecej skazić gruntu i wód, a ci głupi Amerykanie oddadzą za to papier toaletowy, och przepraszam obligacje USA.
Amerykanie są potwornie straszliwie głupi.
Aż tak głupi ze maja w planach kupić pracowicemu Chińczykowi złoty medal.
Znaczy plastikowy, tylko wyglądający jak złoty bo MADE in CHINA.

tysiak35
Warren Buffett bardzo skorzystał na tym jak usa obaliły komunizm w europie wschodniej otwarły w ten sposób rynek dla przedsiębiorstw których akcje posiadał i za dużo się mówi o jego geniuszu a wcale o wsparciu amerykańskiego rządu dla amerykańskiego biznesu .
demeryt_69
Jaki yankee business był wsparty i kiedy?
tysiak35 odpowiada demeryt_69
Ty mnie wykończysz
tysiak35 odpowiada demeryt_69
Pewnie myślisz że komune w Polsce obalił bolek , myśl tak dalej .
demeryt_69 odpowiada tysiak35
Komuny nikt nie obalił, gdyż jej nigdy nie było.

PS. Jaki to ma związek z tą 'tezą' o wspieraniu yankee business?
tysiak35 odpowiada demeryt_69
Jak to nie było komuny , upaństwowienia ziemi i przedsiębiorstw nie było ?.
tysiak35 odpowiada demeryt_69
A restauracje McDonald’s albo amerykańskie samochody za komuny w Polsce widziałeś w takiej ilości jak teraz ?.
demeryt_69 odpowiada tysiak35
Nie, nie było. Po prostu nie znasz znaczenia tego słowa i tylko powtarzasz to, co Bolek rozpowszechniał od lat.
grzegorzkubik
Buffett dał dobre porady o inwestowaniu. Książki z jego poglądami są dobre i mądre ale takie połowiczne poparcie Bidena przed wyborami wybija rysę na jego ekonomicznym i rozsądnym myśleniu. Inwestor giełdowy powinien dmuchać i chuchać na Trumpa bo to jedyny człowiek, który podbił giełdę w czasach kryzysu i nawet teraz póki Biden Buffett dał dobre porady o inwestowaniu. Książki z jego poglądami są dobre i mądre ale takie połowiczne poparcie Bidena przed wyborami wybija rysę na jego ekonomicznym i rozsądnym myśleniu. Inwestor giełdowy powinien dmuchać i chuchać na Trumpa bo to jedyny człowiek, który podbił giełdę w czasach kryzysu i nawet teraz póki Biden i ekipa zajmują się głupotami jest dobrze bo to wielka zasługa Donald J. Trumpa. Ten biznesmen ma spore doświadczenie w inwestowaniu w różne rzeczy.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki