Brzeziński w Brukseli: atmosfera jak przed II wojną światową

Atmosfera wokół konfliktu ukraińskiego przypomina tę panującą przed wybuchem II wojny światowej. Tak mówił w Brukseli Zbigniew Brzeziński w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

Zbigniew Brzeziński, były doradca amerykańskiego prezydenta Jimmy'ego Cartera (fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER / EastNews)

Były dorada amerykańskiego prezydenta Jimmy'ego Cartera uczestniczył w Brukseli w dorocznym spotkaniu polityków, intelektualistów i przedstawicieli biznesu z całego świata, organizowanym przez German Marshall Fund.

Zbigniew Brzeziński był pytany, czy Władimir Putin to osoba, z którą można negocjować. "Nie jestem psychologiem, nie znam jego stanu umysłowego. Widzimy, że jest to osoba zdecydowana, z motywacją groźną, przypominająca czasy przed II wojną światową" - powiedział Zbigniew Brzeziński.


Były doradca Jimmy'ego Cartera poproszony o analizę sytuacji na Ukrainie powiedział, że na razie zmierza ona w stronę zamrożonego konfliktu, a nie jego rozwiązania. Ale zdaniem Zbigniewa Brzezińskiego, lepszy zamrożony konflikt niż jego eskalacja, której konsekwencje byłyby groźne dla Zachodu.

NIE dla Ukrainy w NATO, TAK dla dozbrojenia

NIE dla członkostwa Ukrainy w NATO, TAK dla jej dozbrojenia. Taką receptę rozwiązania kryzysu przedstawił w Brukseli Zbigniew Brzeziński.

Zdaniem Brzezińskiego, należy zastosować rozwiązanie, które sprawdziło się przypadku Finlandii po II wojnie światowej. To kraj neutralny w sprawach obronności i bezpieczeństwa, ale związany gospodarczo i politycznie z Zachodem. "Czyli nie jednostronne rozwiązanie, że Ukraina wchodzi do Zachodu, staje się częścią Unii Europejskiej, staje się również członkiem NATO, a Rosja skompromitowana musi się właściwie cofnąć" - powiedział Zbigniew Brzeziński.

Według niego to nie jest sposób, którym, można osiągnąć pozytywne rozwiązanie i uniknąć groźnego konfliktu. Jeśli natomiast chodzi o przekazanie Ukrainie broni defensywnej, to - jak mówił Zbigniew Brzeziński - powinna ona ją dostać, by zatrzymać eskalację konfliktu. Podkreślił jednak, że musi to być później powiązane z dwustronnym porozumieniem i ugodą z Rosją.

IAR/B.Płomecka/Bruksela/jp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Polak

Ja rozumiem że w latach 70. mieliśmy komunę i ludziska protestowali żeby w Polsce było lepiej. pomijając czy wyszło to Polsce na dobre - chwała Im za dobre chęci i poświęcenie. Ale czemu typa co doradzał gościowi który celował atomówkami w nasz Kraj uważamy za bohatera? Czy on służył Polsce i Polakom? Takie coś się chyba odpowiednio określa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~aspen

W zawoalowany sposob porownal go do nieco lagodniejszej wersji adolfa

! Odpowiedz
3 4 ~jrkp

a Brzezinski znowu sttaszy wojna pobawi sie w polityke, da nowym muzdzachedinom bron jak w afganistanie, I walizki z dolarami, jak sie skonczy to sie obruda przeciw niemu I sam zacznie ich bombardowac, od taki 'piewca wolnosci' ten pan Brzezinski - a z polska I troska o polske to on ma tyle wspolnego ze matka nauczyla polskiego jako pierwszego jezyka, I ze po ojcu polskie nazwisko nosi - wiecej polskiego w nim nie bylo I nie ma

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~plutarch

Trolle Putina oszalały od artykułem.

! Odpowiedz
1 4 ~jasnowidz

Żyjesz w świecie iluzji i fantazji, kreowanej przez „elity of click money” Niestety one dzisiaj poza Irakiem, Syrią, Majdanem Donieckiem i w ogóle bliskim wschodem nic lepszego w zanadrzu do rozdania nie mają, czas się obudzić. Chcesz aby nasza ojczyzna Polska tak wyglądała, naprawdę chcesz, tak żyjemy obecnie w epoce powszechnego zniewolenia poprzez dług.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Term

Porozmawiajmy z Rosją o tym czy możemy dostarczyć broń na Ukrainę i w jakich ilościach? Śmiech na sali :P

! Odpowiedz
5 3 ~endi

Najpierw uzbroili Rosję np w mistrale , a teraz jej się boją ? ...

! Odpowiedz
1 7 ~z_Warszyngtonu

Żądamy uspokojenia naszego zaniepokojenia.

! Odpowiedz
15 10 ~polak2

Polska uwielbia tego pana?on szczyci się polakiem a przcuje dla USA.Co zrobił dla polski ?NIC.jest polakiem sprzedawczykiem.........a wizy 200 dolarów a dla Amerykanów za darmo.

! Odpowiedz
2 14 ~Grzechu_comeback

Hmmm. ten pan zaczyna mówić tak, jakby Putin tego chciał. Jest jedna ważna kwestia. Nie można stawiać znaku równości pomiędzy CCCP 2015 a Niemcy 1939....Putin jest silny upadkiem Europy. Tylko tyle. Dopóki w Europie chłoptasie w krótkich spodenkach mają głos, dopóty będzie taki stan trwał.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil