REKLAMA
WEBINAR

Brejza: Kalendarz inwigilowania mnie pokrywa się w 100 proc. z kalendarzem wyborczym

2022-01-19 11:53, akt.2022-01-19 12:43
publikacja
2022-01-19 11:53
aktualizacja
2022-01-19 12:43

Kalendarz inwigilowania mnie pokrywa się w 100 proc. z kalendarzem wyborczym; ataki ustały kilka dni po wyborach w 2019 roku - powiedział w środę senator KO Krzysztof Brejza. Według niego, do włamań na jego telefon doszło m.in. w dniu prezentacji list KO.

Brejza: Kalendarz inwigilowania mnie pokrywa się w 100 proc. z kalendarzem wyborczym
Brejza: Kalendarz inwigilowania mnie pokrywa się w 100 proc. z kalendarzem wyborczym
/ Senat RP

Brejza wraz z żoną Dorotą, która jest adwokatem i jego pełnomocnikiem, uczestniczy w środę w posiedzeniu senackiej komisji nadzwyczajnej ds. Pegasusa.

Na pytanie kierującego komisją Marcina Bosackiego (KO), "czy widzi powiązania czasowe, logiczne i faktyczne między datami ataków Pegasusem a ważnymi wydarzeniami politycznymi w kampanii wyborczej" oraz z jego działalnością w kampanii, Brejza przedstawił wykres czasowy z - jak mówił "naniesioną liczbą ataków, gdy operator systemu chciał mieć pewność, że ma dostęp do telefonu, do głośnika, do wideo".

"Wiążę bezpośrednio tę sprawę - sprawę inwigilacji, włamań nie z żądną sprawą kryminalną - ta argumentacja jest oderwana od rzeczywistości. Ten kalendarz pokrywa się w 100 proc. z kalendarzem wyborczym. Ataki ustały kilka dni po wyborach w 2019 roku" - powiedział Brejza.

Senator KO podczas posiedzenia mówił m.in., że był "permanentnie inwigilowany" w okresie od kwietnia do października 2019 roku. "Podsłuch zawsze w czasie kampanii wyborczej - albo do europarlamentu, gdzie kandydowałem, albo w wyborach do Sejmu i Senatu, w których miałem zaszczyt prowadzić kampanię KO" - powiedział. "Mam wrażenie, że w ostatnich miesiącach Polską rządzi grupa ludzi służb z PiS (...) i niestety też w 2019 roku służby PiS rozegrały kampanię wyborczą" - stwierdził też polityk KO.

"Sprawa zaczyna się pod koniec kwietnia (2019 roku - PAP), gdy trwa kampania już do europarlamentu, gdzie kandyduję do europarlamentu. Szefem sztabu byłem od drugiej połowy czerwca. Kampania oczerniająca, z wykorzystaniem materiałów wykradzionych przy pierwszym ataku 27 kwietnia, rozpoczęła się 25 sierpnia (...) w telewizji rządowej" - powiedział Brejza.

Jak dodał, włamania na swój telefon "identyfikuje też z działalnością komisji śledczej Amber Gold". "Jedyne włamanie, jakie miało miejsce w czerwcu, miało miejsce 13 czerwca - akurat w dniu przyjmowania raportu komisji śledczej Amber Gold. Kolejne - 16 października - to był dzień sprawozdania w Sejmie tej komisji śledczej. Kolejne włamanie - dzień posiedzenia sztabu, (...) była konferencja prasowa, uruchomienie akcji +Porozmawiajmy+. (...) To są przykłady oczywiście, bo tych ataków było znacznie więcej" - wyliczał senator KO.

"11 lipca - również włamanie - to był cały dzień przygotowań do bardzo dużego forum programowego, czyli prezentacji oferty programowej KO. (...) i panowie ze służb chcieli poznać wcześniej te zamierzenia i całą tę koncepcję tego forum programowego. 30 lipca - to jest dzień prezentacji list, czyli też włamanie w momencie, w którym trwały ustalenia list wyborczych, przygotowanie składu personalnego" - kontynuował. Według Brejzy "proces tworzenia list, ustawienia personalnego również był monitorowany".

"Doszło też do ataku 29 sierpnia, gdy byłem zgłoszony jako kandydat oficjalnie w PKW" - powiedział. Według Brejzy doszło do włamania również 8 października. "Wygrana sprawa w trybie wyborczym z pracownikiem TVP szkalującym mnie" - relacjonował.

Podczas środowego posiedzenia komisji jej szef Marcin Bosacki (KO) zapytał Brezję jakiego typu dane wykradziono podczas kampanii wyborczej do parlamentu latem i jesienią 2019 r. "Wszelkie dane wykradziono - i dane o znaczeniu strategicznym i dane o znaczeniu faktycznym. Były to i plany, i zamierzenia, i plany konferencji, kongresu programowego, i dane dotyczące ustaleń sztabowych ze sztabami regionalnymi" - odpowiedział Brejza, zaznaczając, że spotkania głównego sztabu Koalicji Obywatelskiej ze sztabami w regionach odbywały się codziennie.

Według niego w telefonie miał wówczas także informacje na temat budowy list wyborczych - do Sejmu i obsady okręgów wyborczych do Senatu. "(Były wówczas) rozmowy z wieloma osobami, przekonywanie do startu, wychwytywanie w ten sposób wszelkich informacji o układzie personalnym w okręgach jednomandatowych senackich i listach do Sejmu. Przecież to były rozmowy z setkami ludzi na temat kandydowania, z setek powiatów w Polsce" - powiedział Brejza.

Dodał, że telefon służył mu też wówczas do rozmów z doradcami na temat kampanii wyborczej.

Senacka komisja nadzwyczajna została powołana w ubiegłym tygodniu w związku z doniesieniami o nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus przez polskie służby. Według ustaleń działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany miał być właśnie Brejza, a także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

The Citizen Lab podaje, że wsparcie finansowe dla jego badań pochodzi m. in. z Kanadyjskiego Centrum Badań nad Globalnym Bezpieczeństwem oraz Kanadyjskiej Rady Badań Nauk Społecznych i Humanistycznych, a także Fundacji Forda, Fundacji Hewletta i Fundacji Open Society, powołanej do życia przez finansistę George'a Sorosa.

Senacka komisja nie ma uprawnień śledczych jak komisja śledcza, którą może powołać Sejm.

Senatorowie PiS nie biorą udziału w pracach senackiej nadzwyczajnej komisji ds. wykorzystania systemu Pegasus. Jak podkreśliła rzeczniczka PiS Aneta Czerwińska komisja "to polityczna hucpa". "Chodzi o to, żeby dawać linię obrony tym osobom, wobec których toczy się postępowanie" - podkreśliła.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. "Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia" - powiedział. Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. "To całkowite bzdury" - oświadczył.(PAP)

Autorki: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Marta Rawicz

sdd/ mkr/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
demeryt_69
Kibel też mu spalili? To niesprawiedliwe :)

aod
Przestań Brejza rzęzić, bo świętym i tak nie zostaniesz.
dziadekjarek
Jarek chce beatyfikowac Lecha
arnie5
PiS wykradł Brejzie ściśle tajny program PeO i dlatego przyrżnęli wybory :D
next3
Kierownik farmy trolli poniżej wkleja brednie, ale to nic nowego. Po 3 posiedzeniach komisji widać jak słabe są te służby, skoro wiemy o zakupie konsoli Pegasus tyle, że to wystarczy do postawienia zarzutów kilku osobom. Daty, podpisy, dokumenty - nieprawidłowości pokazane precyzyjnie i przejrzyście. BRAWO!
demeryt_69
Ataki na Brejzy to czysty antysemityzm!

demeryt_69
Poseł PO Myrcha broni Brejzy: udostępnił treść SMS-a z informacją o fałszywych alarmach bombowych, które były rozsyłane z numeru telefonu należącego do Doroty Brejzy - prawniczki i żony senatora Krzysztofa Brejzy. Fałszywe alarmy trafiły do szpitali i jednostek policji w województwie kujawsko-pomorskim. Dorota Brejza zgłosiła cyberatak Poseł PO Myrcha broni Brejzy: udostępnił treść SMS-a z informacją o fałszywych alarmach bombowych, które były rozsyłane z numeru telefonu należącego do Doroty Brejzy - prawniczki i żony senatora Krzysztofa Brejzy. Fałszywe alarmy trafiły do szpitali i jednostek policji w województwie kujawsko-pomorskim. Dorota Brejza zgłosiła cyberatak na policję.

pegasus_family_game
Potwierdzam. Informacje z pierwszej ręki.
marok
Doprawdy? Inwigilowano go także po wyborach? A po co?
Inwigilowano go na 2 miesiące przed tym jak powołano sztab wyborczy PO? A po co?
Co mniej inteligentni może łykną jego wynurzenia.

dziadekjarek
Spytaj Z0rro po co inwigilował opozycje pisarzu

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki