REKLAMA
Początek gorący, a to dopiero rozgrzewka! Ruszyły Wakacje na Giełdzie

    Brazylia podnosi stopy… do 13,25%

    2015-04-30 09:26
    publikacja
    2015-04-30 09:26

    Okazuje się, że są jeszcze miejsca na świecie, gdzie stopy procentowe rosną, zamiast spadać. Takim krajem jest Brazylia, gdzie bank centralny podniósł stawkę referencyjną do  najwyższego poziomu od 2009 roku.

    Brazylia podnosi stopy… do 13,25%
    Brazylia podnosi stopy… do 13,25%
    fot. Thinkstock / / Thinkstock

    Stopa Selic została podniesiona z 12,75% do 13,25%. Od początku roku Bank Centralny Brazylii podniósł cenę kredytu o 150 punktów bazowych. Od rozpoczęcia cyklu podwyżek w kwietniu 2013 roku stopy procentowe w Brazylii zostały podniesione aż o 600 pb. W gronie 20 największych gospodarek świata wyższe stopy ma jedynie Rosja (14%), ale to może się zmienić już podczas następnego posiedzenia władz Banku Rosji.


    Stopy procentowe w Brazylii
    Stopy procentowe w Brazylii (Trading Economics)

    Decyzja była podyktowana rosnącą inflacją, która w marcu wzrosła do 8,13%, osiągając najwyższy poziom od 12 lat. Jeszcze pod koniec 2014 roku wzrost cen w Brazylii sięgał ok. 6,5% rdr wobec celu inflacyjnego na poziomie 4,5% +/- 2 pkt. proc. Szybki wzrost CPI napędziły podwyżki podatków od energii, w rezultacie których ceny w tej kategorii poszybowały w górę o ponad 60%.

    Od czasu zeszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej gospodarka Brazylii boryka się z problemami. Produkt krajowy brutto malał przez trzy kwartały z rzędu, inflacja osiągnęła 12-letnie maksimum, a w marcu real był najsłabszy w stosunku do dolara od 2003 roku. Dodatkowo krajem wstrząsnął kryzys polityczny, gdy okazało się, że przedstawicieli władz zdefraudowali przynajmniej dwa miliardy dolarów należących do naftowego koncernu Petrobras.

    K.K.

    Źródło:
    Tematy
    Ranking najtańszych kont firmowych dla JDG z premią dla aktywnych – czerwiec 2026 r.
    Ranking najtańszych kont firmowych dla JDG z premią dla aktywnych – czerwiec 2026 r.

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    ~zniesmaczony
    I to jest cenna wskazówka dla naszych włodarzy jak walczyć z deflacją. Po prostu podnieść podatki od energii, wtedy wszystkie ceny ruszą z kopyta i będziemy mieć dwucyfrową inflację.

    Powiązane: Brazylia

    Polecane

    Najnowsze

    Popularne

    Ważne linki