Brat Borisa Johnsona odchodzi z rządu. Kurs funta rośnie

Trwa passa politycznych porażek Borisa Johsona. Premiera Wielkiej Brytanii w walce o wyprowadzenie kraju z UE opuścił jego brat, Jo Johnson. Im słabsza wydaje się pozycja szefa rządu, tym mocniej drożeje funt.

(fot. Toby Melville / Reuters)

- W ostatnich tygodniach byłem rozdarty między lojalność wobec rodziny oraz interes narodowy. To nierozwiązywalne napięcie. Czas, aby inni przejęli moją rolę jako członka parlamentu oraz ministra – napisał na Twitterze Jo Johnson, młodszy brat Borisa Johnsona, który w rządzie odpowiadał za uczelnie wyższe, naukę, badania i innowacje.

Rezygnacja członka rodziny to kolejne niepowodzenie, z którym mierzyć musi się premier Wielkiej Brytanii. Wczoraj Izba Gmin przegłosowała projekt ustawy otwierającej drogę do zablokowania bezumownego brexitu i potencjalnego opóźnienia wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r. w razie braku osiągnięcia porozumienia z Brukselą do 19 października br. "Za" było 327 posłów, a przeciwko - 299 z nich (różnica 28 głosów).

Porażka była następstwem utraty przez Borisa Johnsona większości w parlamencie. Jednocześnie Izba Gmin odrzuciła wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, na które nadzieje miał Johnson. Za jej przyjęciem głosowało 298 posłów, znacznie poniżej wymaganego progu 434 głosów. Jak podkreślają brytyjskie media, Johnson jest pierwszym w historii premierem, który przegrał trzy pierwsze głosowania za swojej kadencji z rzędu.

Polityczne niepowodzenia lidera Partii Konserwatywnej dodają wiatru w żagle funtowi. Kurs brytyjskiej waluty wyraźnie rośnie – rano GBP/USD znajdował się na poziomie 1,225 zaś po 13.00 przekracza już 1,234 dolara. Umocnienie brytyjskiej waluty widać także na parze ze złotym. GBP/PLN wzrósł względem poranka z 4,815 do 4,84 zł.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 16 skaurus

A my narzekamy na polską politykę, Brytyjski parlamentaryzm jest jednym z najbardziej dojrzałych na świecie a pokazują szopkę jakby bawili się w piaskownicy.

! Odpowiedz
3 3 talmud

BUAHAAA HAHAA HAHAHA HAA HA

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil