REKLAMA
PILNE

Branże przyszłości, czyli w co dzisiaj zainwestowałby Zbigniew Jakubas

2015-05-29 20:13
publikacja
2015-05-29 20:13

Podczas 19-tej Konferencji WallStreet Zbigniew Jakubas – jeden z najbogatszych Polaków – opowiadał o branżach przyszłości. Inwestor zdradził także swoją opinię na temat kilku gorących spółek z GPW oraz najważniejszych par walutowych.

fot. Krystian Dobuszynski / / EastNews

Wśród branż, które w najbliższej przyszłości mogą zapewnić wyższą stopę zwrotu niż rynek, Jakubas wymienił nowe technologie, branżę medyczną i telekomunikację.

- Na infrastrukturę telekomunikacyjną zapotrzebowanie jest w tej chwili ogromne. Każdy telefon, każda transakcja w banku, internet wszystko to wymaga przesyłu danych. Ten, kto w przyszłości będzie miał sieci, ten będzie królem – stwierdził inwestor.

Jakubas przeanalizował także kilka spółek z rodzimego parkietu. Na wstępie odwołał się do Warrena Buffeta i jego słów: „lepiej kupić wspaniałą firmę za przeciętną cenę, niż przeciętną za wspaniałą cenę”. Zachęcał jednocześnie do inwestowania w spółki ze stabilnych biznesów. Zaznaczył jednak, że na takich inwestycjach nie należy się spodziewać 20% stóp zwrotu rok w rok. Jako przykład stosunkowo bezpiecznej inwestycji Jakubas przedstawił Eneę, której jest udziałowcem.

Państwo to najgorszy inwestor

- Spółka ma 2 mld zł EBITDA, wysoki CAPEX spowodowany inwestycją w Kozienicach. Dywidendy były do tej pory płacone na poziomie 3%. Nie jest to może dużo, jednak zapewne po oddaniu Kozienic jest pole do poprawy. Stosunek zysku do kapitalizacji wynosi 7 do 1. Jest to dobry przykład maszyny, która po prostu będzie funkcjonowała.

Inwestor zaznaczył jednak, że nad spółką wisi jedno ogromne ryzyko. Jest nim główny akcjonariusz.

- Jest to spółka kontrolowana przez Skarb Państwa. Jeżeli państwo zechciałoby, aby Enea np. ratowała górnictwo, przejmując bubla typu Kompania Węglowa, to wycena może spaść – stwierdził. Jakubas przypomniał jednocześnie słowa ministra Sochy, że państwo to najgorszy inwestor, ponieważ działa nie z pobudek ekonomicznych, tylko politycznych.

Z kolei jako przykład spółki mocno wygrzanej Jakubas zaprezentował wykres LPP. – Trzeba mieć naprawdę dużą wiarę w spółkę, aby kupować ją po takich wzrostach i przy takich wskaźnikach – stwierdził inwestor.

Dokąd zmierza CD Projekt?

Jakubas odniósł się także do obecnej wyceny CD Projektu. Inwestor był udziałowcem spółki na początku jej giełdowej przygody, jednak sprzedał swoje akcje przy poziomie 8 zł za sztukę, aby móc zrealizować inne inwestycje.

- Życzę CD Projektowi jak najlepiej, bo to naprawdę grupa świetnych ludzi, pasjonatów, jednak dzisiejsza wycena to zysk razy 339. Oczywiście wszyscy wierzą, że spółka sprzeda w tym roku np. 7 mln gier i wypracuje z nich powiedzmy około 350 mln zł. Tylko, że pieniądze te będą jedynie w tym roku. Kolejny rok, to budowanie nowej gry, a więc sporą część środków pochłonie CAPEX i zysk średnioroczny nie będzie większy niż 120-150 mln zł. Myślę więc, że możliwości wzrostowe powoli się tutaj wyczerpują – powiedział Jakubas.

Na koniec inwestor przytoczył przykład kolejnej ze swoich spółek, Polnej. – Jeżeli spółka przejmie w przyszłym roku jeden z zakładów, na które złożyła oferty, to uzyska wielki wzrost potencjału. Jeżeli akwizycja się nie uda, to akcjonariusze będą mieli podobnie dużą dywidendę jak w tym roku – zapowiedział Jakubas. Jednocześnie dodał: - Ja jako akcjonariusz uważam, że nie jest fair, gdy spółka śpi na pieniądzach, nie ma pomysłu co z nimi zrobić i nie dzieli się tymi pieniędzmi z inwestorami.

Adam Torchała

Bankier.pl jest patronem medialnym i technologicznym konferencji WallStreet, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~mnmnmn
Wzrosty przez tyle lat w CDProjekt są wywołane przez przewalanie OFE za pieniądze emerytów, oczywiście zyski są wyprowadzane ....
~cd
pomóżmy grecji na wysoki procent :D:D:D albo UPAinie
~RICO
Przyszłość zapewnią nam inwestycje w agencje towarzyskie !
~StefanZ
Zainwestowałby w papier toaletowy.
~pitupitu
Oby tylko nie iść drogą Grecji, która na dekady zapomniała, że dobrobyt pochodzi z pracy a nie z dotacji i zasiłków.
http://pieniadzeniesmierdza.pl/2015/06/01/grecja-grecja-i-po-grecji/
~poeta
Błędne przewidywania co do CDProjekt'u. Weźmy pod uwagę to, że gra bije rekordy. Okupuje listy na najwyższych poziomach. Sprzedaż szaleje. CDP ma w planach wypuścić dwa dodatki, płatne dodajmy. Pierwszy pod koniec 2015 r. i drugi w I połowie 2016 r. więc prace nad nimi albo są na ukończeniu albo już się zakończyły Błędne przewidywania co do CDProjekt'u. Weźmy pod uwagę to, że gra bije rekordy. Okupuje listy na najwyższych poziomach. Sprzedaż szaleje. CDP ma w planach wypuścić dwa dodatki, płatne dodajmy. Pierwszy pod koniec 2015 r. i drugi w I połowie 2016 r. więc prace nad nimi albo są na ukończeniu albo już się zakończyły (wraz z grą główną). W przygotowaniu, wstępnej fazie realizacji, jest film o Wiedźminie. Nie jest związany bezpośrednio z CDP ale dodatkowo podkręci atmosferę. W najbliższych lata CDP zapewne wypuści jakieś edycje specjalne itp.
A teraz coś z pogranicza fantastyki.
Dobrze by było żeby CDP, o ile już tego nie uczynił, wykupił pełne prawa do Wiedźmina i zarabiał na licencjach na gadżety. Małe Geralty jako figurki, dla dzieci i dla kolekcjonerów, zeszyty z wizerunkami postaci z gry itp.
Kolejnym krokiem CDP powinno być wypuszczenie na rynek Uniwersum Wiedźmina (multi-player w stylu WoW).
Pozdrawiam
~pi
Dobrze, dokładnie przeczytałeś co człowiek mówił, to tylko jedna gra sprzeda się a później znowu koszty związane z produkcją kolejnej.
~haL9ooo
Reprezentuujesz "myslenie życzeniowe". Nie przyszło Ci do głowy, że coś pójdzie nie tak np opóźnienia? To byłby dramat dla wielu. Zysk i tak juz jest pokaźny. Czas sprzedawać...

...czekam z workiem na poziomie 16PLN.

Powiązane: Konferencja WallStreet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki