REKLAMA

Brakuje mechanizmów kontroli wydawania środków z 500+

2021-03-31 07:00
publikacja
2021-03-31 07:00
Brakuje mechanizmów kontroli wydawania środków z 500+
Brakuje mechanizmów kontroli wydawania środków z 500+
fot. Nowaczyk / / Shutterstock

W 2020 r. gminy wypłacały miesięcznie 1,5 tys. świadczeń wychowawczych w formie rzeczowej lub usługowej. Choć przypadków niezgodnego z przeznaczeniem wydawania 500+ może być więcej, nie ma mechanizmów pozwalających skutecznie to kontrolować - zwraca uwagę w środę Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" przypomina, że "jutro mija pięć lat od wprowadzenia rządowego programu 500+". "W jego ramach rodzic może otrzymać na każde dziecko, które nie skończyło 18 lat, świadczenie na pokrycie kosztów związanych z jego wychowywaniem. Zwykle jest to gotówka, ale czasem wsparcie przyjmuje formę usługową lub rzeczową. Dzieje się tak, gdy dochodzi do wydawania pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem" - wskazuje gazeta.

Podaje, że "takich przypadków jest jednak mało". "Przynajmniej oficjalnie. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika bowiem, że w 2020 r. miesięcznie zaledwie 1,5 tys. świadczeń było wypłacanych w formie niepieniężnej, podczas gdy dzieci objętych rządowym programem jest 6,5 mln" - podano.

Edyta Ciesielska, kierownik działu świadczeń MOPR w Kielcach, w rozmowie z "DGP" zwraca uwagę, że "przypadków marnotrawienia 500+ może być więcej, niż odnotowują statystyki". "Dlaczego? Bo urzędnicy mogą podjąć działania w celu weryfikacji wydatkowania pieniędzy dopiero w przypadku, gdy mają informacje o potencjalnych nieprawidłowościach. Trzeba bowiem pamiętać, że w ustawie z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2047 ze zm.) nie ma przepisów, które nakładałyby obowiązek nadzoru lub kontroli nad tym, jak wydawane jest 500+. To rodzice decydują, na co przeznaczyć pieniądze. W ustawie mowa jest tylko ogólnie o tym, że świadczenie ma służyć częściowemu pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka, opieką nad nim i zaspokajaniem jego potrzeb" - wskazuje gazeta.

Dodaje, że "zmiana formy świadczenia może nastąpić jedynie w skrajnych sytuacjach, gdy pieniądze nie są należycie wydawane". (PAP)

ksi/ krap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bogdant
powiem więcej: w ogole brakuje mechanizmy kontroli wydawania środków przez każdego pobywatela. na szczęście jeszcze go brakuje... ale nie wiem jak długo jeszcze...
gucio_222
polskim bachorom powinno zabrać się 500+. Co innego kindrgeld w Niemczech. Mali Niemcy są tego warci. W końcu ich rodzice walczyli z nazistami w polsce opisywanymi przez Grabowskiego i Engelking. Polskim bachorom nic się nie należy.
antybolszewik
Polacy zadłużają przyszłe pokolenie aby sobie wpłacić 500plus. Ty tego nie zrozumiesz. Widzę jak Cię zazdrość zżera wobec Niemców.
peluquero
Można śmiało powiedzieć że oszczędzanie całej kwoty z 500+ też można podpiąć pod niewłaściwe wydawanie tych pieniędzy (sic!)
twojmistrz
Taki mechanizm nie jest potrzebny. 1 krata piwa, a wkrótce 4pak będzie można kupić. Co tu kontrolować?

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki