REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Boryszew przewiduje dobre wyniki grupy w III kw., dzięki m.in poprawie w segmencie automotive

2022-10-25 11:16
publikacja
2022-10-25 11:16

Boryszew spodziewa się w III kw. dobrych wyników dzięki m.in poprawie w segmencie automotive. W całym 2022 roku przychody mają być zbliżone do 6,5 mld zł przewidywanych w strategii - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Boryszewa Wojciech Kowalczyk. Dodał, że grupa pracuje nad osiągnięciem docelowego wzrostu EBITDA o 13 proc. rdr.

Boryszew przewiduje dobre wyniki grupy w III kw., dzięki m.in poprawie w segmencie automotive
Boryszew przewiduje dobre wyniki grupy w III kw., dzięki m.in poprawie w segmencie automotive
/ materiały dla mediów

"Wyniki grupy w trzecim kwartale powinny być dobre. Nie będą jednak tak rekordowe, jak to miało miejsce w pierwszej połowie bieżącego roku. Wracamy do poziomu wyników z 2021 roku.(...) Przychody grupy w 2022 roku będą na poziomie zbliżonym do przewidywanych w strategii. Pracujemy nad tym, aby uzyskiwać docelowy wzrost rentowności EBITDA o 13-proc." - powiedział prezes.

Zgodnie ze strategią grupy Boryszew średnioroczny wskaźnik wzrostu przychodów w latach 2022-2026 ma wynieść 2,6 proc. Skonsolidowane przychody mają zwiększyć się z 6,5 mld zł w 2022 roku do 7,3 mld zł w 2026 roku.

Boryszew planuje też utrzymać około 13-proc. wzrost EBITDA rok do roku w latach 2022-2026 i osiągnąć EBITDA na poziomie około 0,6 mld zł w 2026 roku.

W ocenie Kowalczyka motorem wzrostu wyników grupy jest obecnie segment motoryzacyjny.

"Automotive się rozpędza. We wrześniu w grupie Maflow mieliśmy rekordową sprzedaż. Należy jednak wziąć pod uwagę, że trzeci kwartał w większości przypada na miesiące wakacyjne, które w branży motoryzacyjnej oznaczają sezonowe postoje fabryk producentów samochodów, np. w Niemczech w sierpniu zakłady nie działają ze względu na dwu-, trzytygodniowe urlopy. Prognozy do końca roku dla tego segmentu są dobre. Motorem zwiększonej sprzedaży są dostawy części do aut elektrycznych. Sam nasz zakład Maflow w Toruniu potroił sprzedaż w tym zakresie" - powiedział.

"W ubiegłym roku sprzedaż w grupie Maflow sięgnęła 0,9 mld zł. W tym roku z powodu wojny za naszą wschodnią granicą nie przebije 1 mld zł, ale w 2023 roku powinna przekroczyć ten poziom" - dodał.

W ocenie prezesa Boryszewa, Europa i Ameryka mocno stawiają na auta elektryczne. Jego zdaniem, obecnie dokonuje się podział rynku na najbliższe dziesięciolecia, jeśli chodzi o produkcję części do samochodów tego typu.

"Mamy kontrakt z dużym producentem aut elektrycznych na dostawę przewodów. Realizujemy pierwsze dostawy w tym zakresie. W marcu powinniśmy im dostarczać około 5-7 tys. sztuk tygodniowo, docelowo 10 tys. sztuk tygodniowo. Nominacje dla tego OEM podpisane są na okres od 5 do 7 lat. Istotnie zwiększamy moce produkcyjne w Meksyku. W przyszłym roku uruchomimy zakład w drugiej meksykańskiej lokalizacji. Obiekt będzie wynajmowany, a planowany CAPEX na park maszynowy w hali to kilka milionów euro. Nowy zakład powstanie również w Chinach" - zapowiedział, nie ujawniając nazwy kontrahenta.

Podkreślił, że popyt na auta elektryczne rośnie pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego.

W skład segmentu automotive grupy Boryszew wchodzi Maflow posiadający zakłady m.in w Meksyku, Brazylii, Chinach, Indiach, we Włoszech, Hiszpanii i w Polsce oraz działający przede wszystkim w Niemczech BAP.

"BAP pozostaje w restrukturyzacji, prowadzimy szereg działań, które celują w poprawę wyników plastikowej części naszego segmentu motoryzacja" - powiedział Kowalczyk.

Prezes poinformował, że Boryszew w 2021 roku pozyskał 0,5 mld euro nowych nominacji. W 2022 roku walczy o nominacje na poziomie 100-150 mln euro. Grupa rozmawiamy z klientami na temat potencjalnej refundacji zwiększonych kosztów energii i surowców.

Prezes spodziewa się, że w segmencie metale wyniki w trzecim kwartale br. będą porównywalne do 2021 roku.

"Ze względu na wprowadzone regulacje rządowe, ceny energii i gazu wróciły do poziomów akceptowalnych. Spadają koszty, rośnie rentowność. Dzięki niższej cenie energii spadła nam cena wsadu do produkcji w zakładach przerobu stali. W segmencie metale wyniki w trzecim kwartale będą porównywalne do 2021 roku. Słaby złoty wpływa korzystnie na nasze wyniki ze względu na to, że znacząca cześć wyrobów metalowych jest eksportowana. Dywersyfikacja sprzedaży w grupie to nasz atut" - podkreślił.

Dodał, że w Hucie Bankowej trwa wymiana klatek walcowniczych. Inwestycja realizowana jest z drobnym opóźnieniem ze względu na przedłużający się czas dostawy zamówionych urządzeń.

Nakłady inwestycyjny grupy mają wynieść w 2022 roku 200 mln zł.

"Capex na ten rok to 200 mln zł, w przyszłym powinien przekroczyć ten poziom. Wśród największych przyszłorocznych inwestycji jest wymiana walcarki w Alchemii, jej koszt to około 40 mln zł" - zapowiedział prezes.

Grupa Boryszew planuje przejęcie w segmencie internetu rzeczy oraz dezinwestycje.

"Prowadzimy rozmowy na temat akwizycji w Polsce firmy z branży IoT. Mam nadzieję, że do końca roku sfinalizujemy sprzedaż Nylonboru. Prowadzimy też rozmowy w sprawie dwóch aktywów niestrategicznych w Grupie Alchemia – Kuźni Batory w Chorzowie oraz Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem" - powiedział Kowalczyk.

W maju Boryszew informował o podpisaniu z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce Nylonbor. Cena sprzedaży to 19,9 mln zł.

Prezes nie widzi przeciwwskazań do wypłaty dywidendy za bieżący rok.

"Polityka dywidendowa naszej grupy zakłada przeznaczanie od 30 do 70 proc. zysku netto na wypłatę dywidendy. Nie przewidujemy, że wystąpią przeciwwskazania do tego, aby zarząd rekomendował wypłatę dywidendy za 2022 rok" - powiedział.

W czerwcu br. Boryszew wypłacił 0,92 dywidendy na akcję z kapitału zapasowego.

Boryszew specjalizuje się obecnie w przetwórstwie metali nieżelaznych oraz stali, w produkcji komponentów do samochodów, a także chemii przemysłowej. W skład grupy wchodzi 35 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w 12 krajach na 4 kontynentach.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki