REKLAMA

Borys: W tym roku trzeba zakończyć programy pomocowe

2021-05-06 15:38
publikacja
2021-05-06 15:38
Borys: W tym roku trzeba zakończyć programy pomocowe
Borys: W tym roku trzeba zakończyć programy pomocowe
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Normalizacja polityki pieniężnej w Polsce konieczna jest już w tej chwili, a na przestrzeni 2021 r. należałoby, choć nie za szybko, zakończyć rządowe pandemiczne programy pomocowe - powiedział w trakcie Kongresu 590 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

"(...) Ważne jest umiejętne zaprojektowane wyjścia państwa z tej skali pomocy publicznej, mam na myśli zarówno banki centralne, jeżeli chodzi o skup aktywów i moim zdaniem konieczną w tej chwili już normalizację polityki pieniężnej w Polsce, oraz wycofanie się również wprost z tych programów pomocowych w postaci subwencji, czy dofinansowania miejsc pracy. Nie za szybko, ale to powinno nastąpić w tym roku - po to, by rzeczywiście nie powstawały firmy zombie. Moim zdaniem w części krajów Europy Zachodniej takie ryzyko istnieje. Tam największa pomoc szła głównie w postaci kredytu. W Polsce mamy większą część bezzwrotną. (...) Polskie firmy poprzez to, że była większa część bezzwrotna, mają szansę być w zdrowej kondycji finansowej w zdecydowanej większości (po kryzysie - PAP)" - powiedział Borys.

O konieczności normalizacji polityki pieniężnej w Polsce "w najbliższych miesiącach" Borys wspomniał po raz pierwszy pod koniec kwietnia.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 5 maja utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej. Decyzję Rady opublikowano rekordowo późno - o godz. 17.30.

RPP ponownie zmodyfikowała retorykę. Po tym, jak w kwietniu zmieniono fragment dotyczący wpływu kształtowania się kursu złotego na tempo ożywienia, w maju RPP nie wzmiankowała, choć czyniła to wielokrotnie poprzednio, że polityka NBP stabilizuje inflację w celu i wzmacnia stabilność systemu finansowego.

RPP oceniła ponadto, że inflacja, podbijana przez czynniki niezależne od polityki Rady, w najbliższych miesiącach utrzymywać się będzie powyżej 3,5 proc., ale w przyszłym roku obniży się, choć nie zaznaczono do jakiego poziomu. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
loool
Odcięcie kroplówki spowoduje natychmiastowy powrót do stanu ciężkiego. To już tylko pompowanie trupa
jkl777
https://www.o2.pl/informacje/jastrzebska-spolka-wsparcia-nowy-stary-wiceprezes-weglowego-giganta-6636441617025824a

Powiązane: Kongres 590

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki