REKLAMA

Borys: Kolejne emisje obligacji PFR będą wynosić po ok. 5 mld zł

2020-07-28 14:10
publikacja
2020-07-28 14:10
Borys: Kolejne emisje obligacji PFR będą wynosić po ok. 5 mld zł
Borys: Kolejne emisje obligacji PFR będą wynosić po ok. 5 mld zł
fot. Roman Bosiacki / / FORUM

Kolejne emisje obligacji PFR będą wynosić po ok. 5 mld zł, najbliższa planowana jest w sierpniu - powiedział we wtorek PAP Biznes prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zasugerował, że kwota całego programu pomocowego PFR może wynieść łącznie nieco ponad 80 mld zł.

"To co pozyskaliśmy jeszcze w czerwcu wystarczy w pełni na obsługę programu dla MŚP, który trwa do końca tego tygodnia. Spodziewamy się, że łącznie w ramach programu dla małych i średnich przedsiębiorstw finansowanie uzyska ok. 350 tys. firm na kwotę ok. 61 mld zł. (...) W tej chwili rozpędzamy program dla dużych przedsiębiorstw. To finansowanie powinno od sierpnia ruszyć. (...) Planujemy w sierpniu kolejną emisję. Ona nie będzie pewnie duża, to już nie są emisje po 15 mld zł, te kwoty raczej nie powinny przekraczać 5 mld zł - emisja w takiej kwocie najprawdopodobniej wydarzy się w sierpniu. Trudno powiedzieć, czy to będzie początek, czy połowa sierpnia" - powiedział Borys.

"Jeśli chodzi o duże firmy, to na ten moment złożone są wnioski na ok. 9,5 mld zł. To jest 170 wniosków, kolejne 250 wniosków jest wypełnianych. Trudno jest więc ocenić ostateczne wypłaty dla dużych firm. Być może będzie to kwota ok. 20 mld zł" - powiedział.

Jeżeli przewidywania Borysa się sprawdzą, to na programy pomocowe PFR wydałby ok. 81 mld zł.

Polski Fundusz Rozwoju realizuje program wsparcia krajowych przedsiębiorstw dotkniętych przez epidemię koronawirusa o pierwotnie deklarowanej wartości 100 mld zł, finansowany emisjami obligacji. Przedstawiciele Funduszu informowali wcześniej, iż łączne emisje PFR mogą wynieść o 10-15 mld zł mniej niż pierwotnie zakładane 100 mld zł. PFR wyemitował do tej pory papiery o łącznej wartości 62 mld zł.

W ub. tygodniu wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak powiedział PAP Biznes, że najbliższa emisja obligacji PFR planowana jest na początku sierpnia, a kwoty kolejnych emisji będą niższe niż poprzednio i mogą wynosić po kilka miliardów złotych. Dodał, że PFR przewiduje na kolejne emisje jedynie tenory 7 i 10-letnie.

Według stanu na 27 lipca PFR wypłacił firmom 59,2 mld zł w ramach programów pomocowych, w tym mikroprzedsiębiorcom 18,2 mld zł (z dostępnej puli 25 mld zł), a małym i średnim firmom 41 mld zł (z puli 50 mld zł). (PAP Biznes)

kk/ tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki