Handel bonami turystycznymi czas start, czyli Polak potrafi

2020-08-03 09:40, akt.2020-08-03 17:32
publikacja
2020-08-03 09:40
aktualizacja
2020-08-03 17:32
fot. poly picture / Shutterstock

400 zł za bon turystyczny? Na rynku pojawiają się niezgodne z prawem próby sprzedaży bonów turystycznych otrzymanych przez rodziców od państwa. 

Od 1 sierpnia rodzice mogą aktywować bony turystyczne na wakacje dla swoich dzieci. Ze środków dostępnych w ramach rządowego programu mogą skorzystać dzieci do 18 roku życia. Przysługuje im świadczenie w wysokości 500 zł. Z kolei rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o dodatkowe 500 zł. O tym, jak zgłosić się do programu Polski Bon Turystyczny i otrzymać środki na wakacje dla dzieci, pisaliśmy więcej w artykule "Bon turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?".

Handel bonami turystycznymi 

Nie każda osoba uprawiona do otrzymania bonu wykorzystuje go zgodnie z przeznaczeniem. W sieci pojawiły się oferty nielegalnej sprzedaży bonów turystycznych, ceny zaczynają się już od 50 zł. "Atrakcyjne" oferty sprzedaży znaleźć można była już pierwszego dnia, w którym ruszył program.

Środki dostępne w ramach Polskiego Bonu Turystycznego można wykorzystać m.in. na opłacenie noclegów oraz wykupienie wycieczki z przewodnikiem. Pieniądze zgromadzone są na indywidualnym koncie rodzice mogą wykorzystać w polskich placówkach z branży turystycznej. Pieniądze z bonu turystycznego można wykorzystać do 31 marca 2022 roku.

W związku z tym, że środki z bonów państwowych mogą zostać wykorzystane z określonym celu, część beneficjentów postanowiła sprzedać kody dostępu aby otrzymać gotówkę. Rządowe bony na wakacje posiadają unikalne numery oraz przypisane są w serwisie PUE ZUS do konkretnych osób. Osoby, które otrzymały 500 zł na dziecko, nie mogą odsprzedać tego świadczenia.

- Na portalach ogłoszeniowych można zaobserwować próby sprzedaży Bonu Turystycznego. Bez względu na towarzyszące temu okoliczności, takie działania są niezgodne z prawem. Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny (nawet do jednego miliona złotych), karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat 3 - mówi mecenas Adam Ziębicki z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

/ Bankier.pl

ZUS reaguje i przestrzega

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Polską Organizacją Turystyczną. Przestrzegają tym samym przed oszustami, którzy próbują sprzedawać bon w internecie.

W internecie, według ZUS, pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. "Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług" - apeluje ZUS.

Zakład i Polska Organizacja Turystyczna przypominają też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS - klienci ZUS mają tam dostęp do swoich różnych danych – np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć do nich dostępu - przypomina ZUS.

POT prosi o zgłaszanie nieprawidłowości

Polska Organizacja Turystyczna prosi o zgłaszanie nieprawidłowości - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy POT Grzegorz Cendrowski. Przestrzegł przed aukcjami, na których są sprzedawane bony turystyczne.

"Polska Organizacja Turystyczna reagując na doniesienia medialne uruchamia maila: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl i prosimy o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących bonu turystycznego. Zgłoszenia będą kierowane do organów ścigania. Polska Organizacja Turystyczna przestrzega przed takimi aukcjami. Może to być kolejny pomysł naciągania beneficjentów na bon turystyczny" - ostrzegł rzecznik.

Przypomniał, że sam 16-znakowy kod nie wystarczy, aby zrealizować transakcję. Podczas jej potwierdzania, trzeba podać czterocyfrowy pin, który otrzymamy na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu.

"Przy zakupie takiego bonu, nie będziemy mieli też pewności, czy kod nie został już zrealizowany. Prosimy zatem wszystkich beneficjentów o to, żeby byli uważni" - dodał Cendrowski.

Zaznaczył, odpowiadając na pytania PAP, że bonem można płacić za pobyt także rodziców. "Warunek jest taki, żeby z opłaconej usługi korzystało również dziecko" - zastrzegł.

Zgodnie z podanymi przez niego danymi do 3 sierpnia wydano 229 tys. 679 bonów o łącznej wartości 195 mln 610 tys. 250 zł. Beneficjenci dokonali 5 tys. 79 płatności bonami na łączną kwotę 3 mln 873 tys. 962,79 zł. W rejestrze POT znajduje się 9 tys. 248 podmiotów.

Do programu Polski Bon Turystyczny zgłosiło się ponad 1,4 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, informował PAP.

DF

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (51)

dodaj komentarz
ajmagik
Bon wymyślony przez Mostowego, milionera hotelarza, sorry, bo i wiceministra od turystyki... któremu i tak na nasze szczęście nie wyszło rozdawanie bonów po tysiąc zł bogatym, jest po prostu po nic, a kolejnym okradaniem budżetu. Gdyby był potrzebny, nikt by go nie zbywał. To proste.
and-owc
"Teraz Jest Wojna" -(zakazane piosenki) z wirusem,kto handluje ten żyje i się napije (coca-koli).
xxpp
system polegający na faworyzowaniu jednej grupy społecznej z założenia jest patologiczny.
po_co
Dlatego im mniej państwa w sprawach obywateli tym lepiej.
W Polsce albo generalnie w UE jest sporo faworyzowanych grup.

Prze takie, a nie inne działania rządu cierpią rodzice. Robi się z nas argument w dyskusji, z jednej strony rząd chwali jak to pomaga rodzinom, z drugiej kompletnie nie broni nas przed ciągłym
Dlatego im mniej państwa w sprawach obywateli tym lepiej.
W Polsce albo generalnie w UE jest sporo faworyzowanych grup.

Prze takie, a nie inne działania rządu cierpią rodzice. Robi się z nas argument w dyskusji, z jednej strony rząd chwali jak to pomaga rodzinom, z drugiej kompletnie nie broni nas przed ciągłym posądzaniem.
Jest jeszcze opozycja która boi się wychylić nosa bo zgłupieli i nie wiedzą, czy to 500+ to jednak daje poparcie czy też nie, ale nie powstrzymuje to ich przed podsycaniem wrogości.

Związki dużych rodzin otwarcie mówiły, że pomoc państwa w poprawie stanu publicznego dobra jakim są dzieci, będące prywatnym zobowiązaniem, nie polega na rozdawaniu 500+. Tego nikt nie słucha ale spycha się wszystkich do jednego wora...
jas2
Na szczęście w Polsce tego nie ma.
ajmagik odpowiada po_co
Mniej państwa? Przecież go nie ma wcale. Żaden problem w Polsce przez ostatnie 5 lat nie został rozwiązany. Sorry. Wirus się zajął seniorami, przedtem był tylko Rydzyk z tv trwam i radiem Maryja. Inne sprawy leżą. Senior nie ma ulg w komunikacji poza dużymi miastami, niepełnosprawny o kulach, ale w stopniu umiarkowanym,Mniej państwa? Przecież go nie ma wcale. Żaden problem w Polsce przez ostatnie 5 lat nie został rozwiązany. Sorry. Wirus się zajął seniorami, przedtem był tylko Rydzyk z tv trwam i radiem Maryja. Inne sprawy leżą. Senior nie ma ulg w komunikacji poza dużymi miastami, niepełnosprawny o kulach, ale w stopniu umiarkowanym, choć kaleka, chory nie ma nic, żadnej pomocy ulg, świadczeń. Rafalska i szydło obiecywały, ale na rozdawnictwie skończyły a to wystarczyło na głosy do UE. Tak naprawdę państwo wyłącznie psuje am życie, rozdaje pieniądze kolesiom, ale żeby się nami interesowało? Może śmieci załatwiono? Nie bo są dwa ministerstwa, to trudno się dogadać.
karbinadel
Cztery stówy to drogo, Niedługo będzie można bon kupić za skrzynkę piwa. a na koniec za pól litra
drzaraza
"I-zera" czy ten kto tę nazwę wymyślił, coś wie i chce nam coś przekazać?
specjalnie_zarejestrowany2
Ciekawe ile kosi Ziobro za prawo do marki?
anna_domagalczyk
Dlatego nie będzie bonów 500+, przynajmniej według pani B. Szydło. Bo nie każdy suweren jest taki pozbierany, żeby w internecie handlować. A na piwko z kolegami by wyskoczył, więc gotówka się przyda.

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki