REKLAMA

Blisko 16 mln zł dla TOPR i GOPR na nowy sprzęt ratowniczy

2021-12-19 17:12
publikacja
2021-12-19 17:12
Blisko 16 mln zł dla TOPR i GOPR na nowy sprzęt ratowniczy
Blisko 16 mln zł dla TOPR i GOPR na nowy sprzęt ratowniczy
fot. sebo106 / / Pixabay

15 milionów 612 tys. zł dodatkowego wsparcia na zakup sprzętu ratowniczego trafi do ratowników górskich. Wiceminister SWiA Maciej Wąsik podpisał w czwartek z przedstawicielami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego umowy w tej sprawie.

3 grudnia premier Mateusz Morawiecki przyznał ministrowi spraw wewnętrznych i administracji środki finansowe z ogólnej rezerwy budżetowej, z przeznaczeniem dla TOPR i GOPR na zakup sprzętu i ekwipunku dla ratowników górskich.

Na mocy podpisanej umowy GOPR otrzymało dodatkowe 168 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do końca bieżącego roku oraz 9 mln 556 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do 15 listopada 2022 roku. TOPR z kolei otrzymało dodatkowe 5 milionów 888 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do 30 listopada 2022 roku.

TOPR planuje wyposażyć ratowników górskich w ekwipunek do działań ratowniczych w zimie, ekwipunek i sprzęt alpinistyczny do działań ratowniczych w lecie, radiotelefony, sprzęt wykorzystywany do ratownictwa podwodnego w akwenach górskich i jaskiniach oraz specjalistyczne drony.

GOPR z uzyskanych środków planuje zakupić jeszcze w tym roku 4-letnią licencję oprogramowania do automatycznej detekcji osób zaginionych oraz do końca listopada 2022 roku wyposażyć ratowników w ekwipunek do działań ratowniczych, ekwipunek ski-turowy, sprzęt alpinistyczny do działań ratowniczych, odbiorniki GPS, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, kardiomonitory oraz automatyczne defibratory.

Zakupione zostaną także quady do ratownictwa górskiego, skutery śnieżne, jednośladowe pojazdy gąsienicowe, przyczepy do transportu pojazdów służących do ratownictwa górskiego, samochody terenowe – karetki górskie oraz nosze do transportu poszkodowanych.

To kolejne dofinansowanie dla ratowników górskich w tym roku. 24 czerwca przedstawiciele GOPR oraz TOPR podpisali w MSWiA aneksy do umów, zwiększające finansowanie działań ratowniczych o dodatkowe prawie 4 mln zł w bieżącym roku.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
anszej_juda
protestuję, niech płacą ci co bezmyślnie tam łażą bez przygotowania

Powiązane: Wypoczywaj bezpiecznie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki