REKLAMA

BlackRock: Globalna gospodarka może skurczyć się o 11 proc. w pierwszym kwartale

2020-04-01 18:41
publikacja
2020-04-01 18:41

Dyrektor ds. rynków wschodzących funduszu BlackRock, Amer Bisat, powiedział w środę, że wzrost globalnej gospodarki może na skutek pandemii skurczyć się o 11 proc. PKB w pierwszym kwartale 2020 roku, a 5 mln osób może znaleźć się bez pracy.

fot. Sakemomo / / Shutterstock

Eksperci BlackRock, największego na świecie funduszu zarządzającego aktywami, uważają, że wartość strat w globalnej produkcji sięgnie w tym okresie 6 bln dolarów.

Biset podkreślił, że 5 mln miejsc pracy może zostać zlikwidowanych w ciągu sześciu miesięcy "w bardzo ostrożnej" ocenie, a sytuację pogorszy fakt, że już teraz redukowane są zarówno godziny pracy, jak i wynagrodzenia pracowników.

BlackRock doradza wielu rządom, a po wybuchu pandemii fundusz został mianowany doradcą amerykańskiego Fedu i banku centralnego Kanady.

Prezes BlackRock Larry Fink napisał we wtorek w liście do inwestorów, że "w swej 44-letniej karierze w finansach nigdy nie spotkał się z takim wydarzeniem (jak obecna pandemia - PAP), która uderzyła w rynki z szybkością i zaciekłością widywaną tylko podczas klasycznych kryzysów finansowych" - relacjonuje Bloomberg TV.

"Gdy kryzys minie, świat będzie inny. Zmieni się psychologia inwestorów. Zmieni się biznes. Zmieni się konsumpcja" - dodał Fink.

Minister finansów USA Steven Mnuchin powiedział niedawno, że bez pomocy finansowej państwa bezrobocie w kraju, wywołane zastojem gospodarczym, może sięgnąć 20 proc. (PAP)

fit/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki