REKLAMA

Biznes konopny w Polsce walczy ze stereotypami

2016-03-17 06:00
publikacja
2016-03-17 06:00
Biznes konopny w Polsce walczy ze stereotypami
Biznes konopny w Polsce walczy ze stereotypami
/ konopieizdrowie.pl

Ubrania, materiały budowlane, papier czy wysokowartościowy olej – to tylko niektóre zastosowania konopi włóknistych. Przez utożsamianie konopi siewnych z psychoaktywną marihuaną, produkcja ta w Polsce rozwija się powoli i jest skazana na eksport. O omijanych szerokim łukiem konopiach włóknistych rozmawiamy z polskimi producentami i ich kontrahentami.

– Piętrzą się formalne bariery, które utrudniają nam pracę. Uprawa konopi włóknistych jest na przykład niepotrzebnie zrejonizowana – mówi w rozmowie z Bankier.pl Maciej Kowalski, prezes firmy HemPoland zajmującej się skupem konopi włóknistych w Polsce. To właśnie konopie włókniste - wykorzystywane do produkcji oleju konopnego - wykorzystuje się w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

fot. / / konopieizdrowie.pl

Konopie siewne – biznes ograniczony stereotypami

Zapytani przez Bankier.pl sprzedawcy są zgodni co do jednego – biznes polegający na przetwórstwie konopi siewnych jest skutecznie ograniczony przez wiązanie pojęć konopie włókniste i marihuana.

– Przede wszystkim konopie kojarzone są z marihuaną. Ich uprawa w Polsce w ubiegłym wieku była jedną z najwyższych w Europie, lecz przez to skojarzenie ucierpiały konopie siewne. Dla uniknięcia problemów z ich rozróżnianiem zabroniono w pewnym momencie i indyjskich, i tych nienarkotycznych – wyjaśnia Michał Frąckowiak z konopieizdrowie.pl.

Przedstawioną przez Frąckowiaka tezę potwierdza Marcin Szczęsny, który otworzył sklep stacjonarny we Wrocławiu z produktami konopnymi: – Mały popyt wynika z braku wiedzy konsumentów. Konopie w naszym kraju, mimo że mają niewyobrażalnie szerokie spektrum zastosowań, wciąż są kojarzone z używką do palenia. Polakom (i nie tylko nam) przez lata wmawiano kuriozalne tezy, że konopie to groźny, silnie uzależniający narkotyk. Ludzie nie są świadomi, jakie plusy niesie za sobą spożywanie i używanie produktów konopnych – mówi Marcin Szczęsny, założyciel Punktu Konopnego we Wrocławiu, w którego ofercie znajdziemy asortyment kosmetyczny i spożywczy wykorzystujący konopie siewne.

Wyjaśnijmy więc, jakimi właściwościami charakteryzują się konopie włókniste. Na to pytanie odpowiedziała Elżbieta Bujak, dietetyk: – Jeżeli chodzi o zastosowanie konopi włóknistych w przemyśle spożywczym, głównie wykorzystuje się je do produkcji oleju konopnego. Jest on doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych wspomagających pracę serca, układu krążenia i co bardzo ważne, wspomaga zwalczanie "złego" cholesterolu. Jest również bogaty w witaminy A, C i E oraz witaminy z grupy B. To także doskonałe źródło witaminy K, która odpowiada za krzepliwość krwi, ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. W przemyśle kosmetycznym środki na bazie oleju konopnego znajdują zastosowanie w łagodzeniu objawów łuszczycy czy trądziku, a także przy leczeniu alergii skórnych – komentuje Bujak, Mój Dietetyk Kielce.  

fot. / / konopieizdrowie.pl

Konopie włókniste (na razie) skazane na eksport

Asortyment na bazie konopi możemy spotkać przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością – dostaniemy tam przede wszystkim produkty spożywcze i kosmetyczne. Towary firm, które wykorzystują konopie włókniste w przemyśle, znajdują się również na działach zdrowej żywności w popularnych drogeriach – np. w Rossmannie.

Mimo że produktów konopnych na polskim rynku przybywa, nadal nie widzimy ich na sklepowych półkach w popularnych sieciach franczyzowych czy hipermarketach. Grzegorz Polak, rzecznik prasowy Kaufland Polska poinformował nas, że brak produktów konopnych w tej popularnej sieci hipermarketów wynika głównie ze znikomego zainteresowania klientów.

Czy biznes konopny jest zatem skazany na eksport? Kowalski z HemPoland przewiduje, że za 2-3 lata będziemy mogli liczyć na znaczy rozwój tego przemysłu w kraju. – Polacy pytają nas o ceny za kilogram ziarna, podczas gdy zagranicznych kontrahentów  interesuje kwota za kontener (mniej więcej 20 ton) – mówi – Na dziale zdrowej żywności w Rossmannie możemy kupić łuskane nasiona konopi w cenie 140 zł za kilogram. My płacimy rolnikom 3 zł za kilogram, następnie eksportujemy towar np. do Belgii, gdzie podlega obróbce przemysłowej, aby ostatecznie z powrotem trafić na polski rynek z ceną o wiele wyższą niż w przypadku przeprowadzenia całego procesu na miejscu, w Polsce – dodaje.

Przeszkodą dla polskiego przemysłu konopnego jest nie tylko niskie zainteresowanie. Wśród społeczeństwa niestety funkcjonuje mylne przekonanie, że zbiór konopi jest trudniejszy od innych zbóż. Prezes firmy HemPoland zaprzecza tym opiniom i mówi w rozmowie z Bankier.pl o tym, że rolnicy, którzy faktycznie zajmują się uprawą konopi, są odmiennego zdania.

Czytaj dalej: Biznes konopny w Polsce walczy ze stereotypami

Jak wygląda dostępność tych produktów za granicą? Małgorzata Szakuła, blogerka i autorka książki „Konopie w kuchni”, zauważa: – W Niemczech czy Holandii można kupić asortyment na bazie konopi w każdym większym markecie i każdym sklepie ze zdrową żywnością. Zakres produktów jest także znacznie szerszy: jest mleko konopne, jogurty konopne na bazie mleka, słodycze typu batony, czekolada, a także makarony, pieczywo, różne rodzaje herbat, napojów. Wszystko dostępne od rożnych producentów.

fot. / / konopieizdrowie.pl

– Póki co żywność czy kosmetyki na bazie konopi włóknistych w Polsce należą do produktów niszowych. Interesuje się nimi ciągle rosnąca, acz jeszcze wąska grupa konsumentów – mówi w rozmowie z Bankier.pl Kowalski. Z czego to wynika? – Ze strachu, braku wiedzy i stereotypów.

Uszyli sobie patriotyczny biznes

Uszyli sobie patriotyczny biznes

Swoją przygodę z biznesem zaczynali w inkubatorze przedsiębiorczości. Datę uruchomienia działalności nieprzypadkowo wybrali na 11 listopada. Miesięcznie szyją kilka tysięcy sztuk odzieży patriotycznej, produkowanej wyłącznie w Polsce. Znaleźli niszę na konkurencyjnym rynku odzieżowym, a w ich ubraniach chodzili m.in. Marcin Gortat, Paweł Kukiz oraz prezes PKO BP.

Konopie włókniste intratne dla rolników

Czy konopie włókniste wymagają zezwoleń, których nie trzeba uzyskać w przypadku uprawy np. lnu? Przepisy dotyczące uprawy konopi w Polsce reguluje art. 45 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który mówi m. in. o tym, że uprawa może być prowadzona w wyznaczonych rejonach przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany w rozumieniu przepisów o nasiennictwie. Wymagane jest również posiadanie podpisanej umowy kontraktacji z podmiotem uprawnionym do prowadzenia skupu konopi włóknistych. Kowalski dodaje: - Dobrym zwyczajem rolnika (nie obowiązkiem) jest powiadomienie Komendy Policji o planowanej uprawie.

Czy polskim rolnikom opłaca się prowadzić konopie włókniste? Okazuje się, że tak. O ile rolnik uprawiający np. pszenicę otrzyma m.in. jednolitą płatność obszarową i opłatę za zazielenienie, to rolnik siejący Cannabis sativa - oprócz wspomnianej pomocy - może uzyskać dodatkowo 130 EUR/ha.

– Odrębne wsparcie bezpośrednie w sektorze konopi włóknistych przyznawane jest od kampanii roku 2015. Powierzchnia zgłoszona przez rolników do płatności za 2015 r. wynosiła ok. 690 ha. Stawka płatności za 2015 r., wynosząca 572,49 zł/ha, została ustalona jako iloraz kwoty przeznaczonej na ten cel za 2015 r. (93 tys. EUR, tj. ok. 394,8 tys. zł) oraz ww. powierzchni – komentuje dla Bankier.pl Renata Kania, rzecznik prasowa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W Polsce z myślą o konopiach włóknistych realizuje się przede wszystkim następujące dopłaty bezpośrednie:

  • Jednolitą płatność obszarową (JPO) – 106,88 EUR/ha
  • Płatność za zazielenienie – 71,69 EUR/ha
  • Płatność dla młodych rolników – 61,01 EUR/ha

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że gospodarzowi, który w danym roku spełni warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej, mogą przysługiwać płatności uzupełniające za uprawę wskazanych roślin i bydła.

Płatność przysługuje rolnikom, którzy prowadzą uprawę konopi włóknistych na gruntach kwalifikujących się do przyznania jednolitej płatności obszarowej, przy zastosowaniu odmian zawierających w uprawie polowej  maksymalnie 0,2% tetrahydrokanabinolu (THC) w suchej masie rośliny.

Wsparcie uzupełniające związane z produkcją

Rodzaj uprawy

Stawki płatności na 2015 r.

Rośliny wysokobiałkowe

97,82 EUR/ha

Ziemniaki skrobiowe

326,78 EUR/ha

Buraki cukrowe

503,78 EUR/ha

Pomidory

1006,55 EUR/ha

Owoce miękkie

218,54 EUR/ha

Len

97,04 EUR/ha

Konopie włókniste

134,87 EUR/ha

Źródło: opracowanie na podstawie danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Warto pamiętać, że biznes konopny nie jest nowością na rodzimym rynku, Szakuła zauważa: – w Polsce uprawa konopi włóknistych jest legalna, niestety absurdalne przepisy antynarkotykowe narzuciły na rolników szereg obwarowań trudnych do spełnienia. Jeszcze w 1960 roku obszar uprawny Cannabis sativa L w Polsce wynosił 30 tysięcy hektarów, w kolejnych już ten areał systematycznie topniał.

Mimo powtarzanych przez wielu ekspertów zalet płynących z zastosowania konopi włóknistych w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, a nawet energetycznym, biznes ten rozwija się w Polsce powoli. Być może po reformie związanej z medyczną marihuaną, świadomość Polaków w zakresie innych właściwości konopi wzrośnie, co przełoży się na rozwój tej gałęzi rynku w kraju.

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
rozumiem, że pani jest "za", ale dla mnie to zwykła trucizna gorzej niż denaturat
~żart
Najlepsze konopie to "Konopielka" (powieść).

~fdj
Nałożyć podatek od marihuany sprzedawać w sklepach
Naturalną marihuanę
I będzie po 1000zl na rodzinę
A tak to zarabia konkurencja policji i tak to jest w głupich państwach
~skancze
Przecież jeszcze 30 lat temu Polska było potęgą w produkcji konopi na rynek wewnętrzny i eksport. Dzieci o zastosowaniach konopi uczyły się w szkole z podręczników do geografii.

Kto zniszczył polskie rolnictwo i przemysł konopny?
~lechita
wszystkto polaka niaszcza // wszyscu do oklola od lat
~bandit
gdyby nie maryśka, to dawno byłbym w piachu. Po dwóch udarach, na okresowe bóle głowy pomaga tylko lek zawierajacy marichuanę. Na szczęście dzieci uciekły do holandii, wiec nie ma z tym problemu. Ale jak jestem w polsce to się boję, że mnie zawina i zamkna na 5-8 lat. Ludzie pijani zabijajacy na drogach dostaja mniej......co za gdyby nie maryśka, to dawno byłbym w piachu. Po dwóch udarach, na okresowe bóle głowy pomaga tylko lek zawierajacy marichuanę. Na szczęście dzieci uciekły do holandii, wiec nie ma z tym problemu. Ale jak jestem w polsce to się boję, że mnie zawina i zamkna na 5-8 lat. Ludzie pijani zabijajacy na drogach dostaja mniej......co za ssssssyyyyyyyyyyffffffffffffffffffffffffffffffffff
~he
Jak to możliwe, że nie ma problemu? Dzieci ryzykują i przewożą
leki przez granice ? To tez nielegalne. Były już sprawy, gdzie za buteleczke olejul ktos miał problemy i brudy w papierach.
~niepelnosprawny_org
powiem ci jak pomaga, co jakis czas w moim okregu są po nocach krzyki, wandalizmy z tego powodu, a zeszłego lata o drugiej w nocy rozbudzili całe osiedle od huku i pięć radiowozów policji ledwo sobie dało radę z grupą młodzieży, takimi co biorą "profilaktycznie"...
~Rozwielitek
Jak to konopie włókniste mają stereotypy?
Sadzić, palić, zalegalizować ^.^
~Term
Pod tym względem jesteśmy ciemnogrodem. Ludzie dali sobie wmówić, że marihuana jest bardziej szkodliwa niż alkohol nie mając na to żadnych wiarygodnych dowodów. Weźmy na test dwie osoby - jeden niech codziennie pali trawę a drugi niech codziennie pije 0,25 wódki. Jaki efekt będzie po miesiącu.......w każdym mieście brudne, pijane,Pod tym względem jesteśmy ciemnogrodem. Ludzie dali sobie wmówić, że marihuana jest bardziej szkodliwa niż alkohol nie mając na to żadnych wiarygodnych dowodów. Weźmy na test dwie osoby - jeden niech codziennie pali trawę a drugi niech codziennie pije 0,25 wódki. Jaki efekt będzie po miesiącu.......w każdym mieście brudne, pijane, śmierdzące alkoholiczne mordy wszędzie......nie ma problemu. Studenci palący trawę? Do więzienie.

Powiązane: Pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki