REKLAMA
WEBINAR

Bitcoin mocno przeceniony. W tle wielka kradzież

2016-08-03 08:40
publikacja
2016-08-03 08:40

Względnie stabilny w ostatnich tygodniach rynek bitcoina ponownie przeżywa poważne turbulencje. Spadek kursu wirtualnej waluty łączony jest z kolejnym przypadkiem zawieszenia handlu na jednej z giełd, z której hakerzy wykradli bitcoiny warte ponad 60 mln dolarów.

Bitcoin mocno przeceniony. W tle wielka kradzież
Bitcoin mocno przeceniony. W tle wielka kradzież
fot. iStock /

Dziś nad ranem za bitcoina zapłacić należy około 540 dolarów. To o ponad 100 dolarów mniej niż jeszcze przed siedmioma dniami. Większość przeceny z ostatnich dni zrealizowała się wczoraj, kiedy wirtualna waluta po raz pierwszy od końca czerwca przebiła od góry psychologiczny poziom 600 dolarów. Mimo to warto podkreślić, że bitcoin wciąż jest droższy niż na początku roku.

Przecenę bitcoina w medialnych przekazach łączy się z atakiem hakerskim na giełdę Bitfinex. Hongkońska giełda zamieściła we wtorek komunikat informujący o zawieszeniu obrotu, wpłat i wypłat ze względu na wykrycie luki w systemie bezpieczeństwa. Jak informuje Bloomberg, hakerzy przejęli 119 756 bitcoinów, które nawet obecnie – już po ostatnich spadkach - warte są ponad 64 mln dolarów.

Według danych bitcoincharts.com, giełda Bitfinex była największą dolarową platformą handlu bitcoinem – dwie większe rozliczają transakcje w chińskim juanie. Atak na Bitfinex to najpoważniejszy tego typu problem od momentu upadku Mt.Gox – ówczesnego lidera wśród bitcoinowych giełd – do którego doszło w 2014 r.

W oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie Bitfinex informuje, że współpracuje z organami ścigania w celu wyjaśnienia całej sprawy.

Technologia wirtualnych walut pomoże w walce z podróbkami

Technologia wirtualnych walut pomoże w walce z podróbkami

Technologia będąca podstawą wirtualnych walut może pomóc w walce z plagą podrabianych produktów. Jednym z pierwszych produktów, którego autentyczność będzie można zweryfikować w publicznym rejestrze Ethereum jest limitowana seria sportowych butów zaprojektowanych na cześć Kanye’go Westa i jego córki

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (92)

dodaj komentarz
~rzycliwy
szkoda zem stary i o bitoine dowiedzialem sie jak juz byl wysoko ake wy mlode rekiny internetu nie skorzystaliście na tym ja postawilem zloty 10 na legie kurs 100 do jednego i stracilem tylko 10 zlotych a jak bym kupil za 1- zloty bitcoina to bym wam sprzedal nawet dzisiaj mimo iz jak sadzi ten od artykulu mocno spadl 5800 procent szkoda zem stary i o bitoine dowiedzialem sie jak juz byl wysoko ake wy mlode rekiny internetu nie skorzystaliście na tym ja postawilem zloty 10 na legie kurs 100 do jednego i stracilem tylko 10 zlotych a jak bym kupil za 1- zloty bitcoina to bym wam sprzedal nawet dzisiaj mimo iz jak sadzi ten od artykulu mocno spadl 5800 procent to jest zysk co sie zowie zyskiem ale jak widac frajerow nigdzie nie ma
~hayek
Kradzież opiewała na wartość 24 pizz. Za 10k BTC kupiono kiedyś 2 pizze, więc chyba niewielka strata jeżeli mówimy o wirtualnej walucie, która nie jest pieniądzem i nie istnieje. Nie istnieje i nie jest pieniądzem, więc nie ma straty.
~hehe
przypomnę tylko, że ślimak nie jest ślimakiem, tylko rybą - wg orzecznictwa UE
~Ebrelus
Przecież to giełda sama ryzykowała zgadzając się na chore amerykańskie rozwiązania prawne nie przystające do cyberświata (zakaz trzymania większości bitcoinów w bezpiecznym portfelu bez dostępu systemu ) zyskując na obrocie i transakcjach Amerykanów (ale nie tyle by warto było ryzykować).
Inne giełdy nie stosujące takiej polityki
Przecież to giełda sama ryzykowała zgadzając się na chore amerykańskie rozwiązania prawne nie przystające do cyberświata (zakaz trzymania większości bitcoinów w bezpiecznym portfelu bez dostępu systemu ) zyskując na obrocie i transakcjach Amerykanów (ale nie tyle by warto było ryzykować).
Inne giełdy nie stosujące takiej polityki są bezpiecznie, bo większość ich kapitalizacji jest w "sejfie". Nawet w przypadku ataku hakerskiego dostępu do tych funduszy nie ma. Tu był... więc kwestią czasu było by ktoś znalazł sposób na dorwanie się do nich.
~MESSIAH
A to nie jest tak że portfele które mają po 50GB lub więcej danych to nie przypadkiem salda wszystkich portfeli z całego świata zaszyfrowane?
~tomasz
Prawdziwy wstrząs , cios dla bitcoina. Tylko że... bitcoin jest teraz - po tym poważnym ciosie i załamaniu kursu! - wart wiecej o 27% niż na początku roku i więcej o 94% niz rok temu. I o 5822% niż 5 lat temu... Może to małe spostrzeżenie przywróci właściwe proporcje... Mówiac wprost - bitcoin znajduje się ciągle w fazie niemowlęcej,Prawdziwy wstrząs , cios dla bitcoina. Tylko że... bitcoin jest teraz - po tym poważnym ciosie i załamaniu kursu! - wart wiecej o 27% niż na początku roku i więcej o 94% niz rok temu. I o 5822% niż 5 lat temu... Może to małe spostrzeżenie przywróci właściwe proporcje... Mówiac wprost - bitcoin znajduje się ciągle w fazie niemowlęcej, jest podatny na różne wstrząsy i zawirowania. Ale jest też w świecie finansów odpowiednikiem tego, czym było wprowadzenie komputerów a potem internetu w dziedzinie przekazywania i przetwarzania informacji. Stąd gigantyczny i - w dłuższych okresach - stały, nieprzerwany wzrost wartości, charakterystyczny dla rewolucyjnych rozwiązań w ich początkowej fazie. Tej fazie, w której na przełomie potrafią skorzystać nieliczni.
~lolopindolo
Co to zmienia w prawidłowo postawionej diagnozie, że bitcoin nie jest pieniądzem, nie jest nawet walutą tylko TOWAREM (co podkreśla orzecznictwo sądów w USA) oraz, że NIE ISTNIEJE REALNIE, a po wyłączeniu wtyczki, zamiast MEGA ZYSKÓW masz PRÓŻNIĘ? Jeśli się na to godzisz, twoja sprawa, ja tylko sugeruję OTRZEŹWIEĆ, bo potem jest Co to zmienia w prawidłowo postawionej diagnozie, że bitcoin nie jest pieniądzem, nie jest nawet walutą tylko TOWAREM (co podkreśla orzecznictwo sądów w USA) oraz, że NIE ISTNIEJE REALNIE, a po wyłączeniu wtyczki, zamiast MEGA ZYSKÓW masz PRÓŻNIĘ? Jeśli się na to godzisz, twoja sprawa, ja tylko sugeruję OTRZEŹWIEĆ, bo potem jest to co zawsze.... "płacz i zgrzytanie zębów"... :-)
~adam
No i 55% poniżej szczytu z 2013 roku.
~hehe odpowiada ~lolopindolo
przypomnę, że ślimak nie jest ślimakiem, lecz jest rybą wg orzecznictwa UE
~Lorenz odpowiada ~lolopindolo
Amerykański dolar też nie jest pewny. Nie ma już pokrycia w złocie jak to było dawniej, jest zwykłym papierkiem, który umownie pełni rolę pieniądza. A co więcej jest nie opłacalny bo każdy nowy dolar jest dostarczony z długiem. Poczytajcie i dowiedźcie się na ten temat zanim zaczniesz krytykować być może pionierskie rozwiązania które Amerykański dolar też nie jest pewny. Nie ma już pokrycia w złocie jak to było dawniej, jest zwykłym papierkiem, który umownie pełni rolę pieniądza. A co więcej jest nie opłacalny bo każdy nowy dolar jest dostarczony z długiem. Poczytajcie i dowiedźcie się na ten temat zanim zaczniesz krytykować być może pionierskie rozwiązania które za kilka lat mogą zastąpić inne systemy płatnicze.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki