REKLAMA
BADANIE

Technologia wirtualnych walut pomoże w walce z podróbkami

Michał Kisiel2016-07-05 09:13analityk Bankier.pl
publikacja
2016-07-05 09:13

Technologia będąca podstawą wirtualnych walut może pomóc w walce z plagą podrabianych produktów. Jednym z pierwszych produktów, którego autentyczność będzie można zweryfikować w publicznym rejestrze Ethereum jest limitowana seria sportowych butów zaprojektowanych na cześć Kanye’go Westa i jego córki.

Technologię weryfikacji produktów opartą na publicznym rejestrze w łańcuchu bloków Ethereum i tagach NFC opracował amerykański startup Chronicled. Pierwszymi klientami firmy są producenci limitowanych edycji butów sportowych – Mache Customs i Major.

W butach zaszyty jest tag NFC, na którym zapisany jest klucz prywatny. Odpowiadający mu klucz publiczny zapisany jest w rejestrze w łańcuchu bloków. Nabywca unikalnego produktu może zbliżyć telefon do znacznika, a następnie pobrać na swojego smartfona aplikację, która zweryfikuje autentyczność towaru. Aplikacja wysyła do mikroprocesora umieszczonego w bucie losowy ciąg znaków, który odsyłany jest po podpisaniu kluczem prywatnym inteligentnej etykiety. Otrzymaną odpowiedź można zweryfikować poprzez odszyfrowanie jej przy użyciu klucza publicznego.

fot. stevanovicigor / / YAY Foto

Posiadacz cennych butów może je zarejestrować – przypisać sobie ich własność w publicznym rejestrze. Przypomina to pod pewnymi względami mechanizm znany posiadaczom nieruchomości, czyli księgi wieczyste. Informacja przechowywana jest jednak nie w sądzie wieczystoksięgowym, a w rozproszonym rejestrze Ethereum działającym na zasadzie zbliżonej do łańcucha bloków będącego podstawą funkcjonowania kryptowaluty bitcoin. W razie sprzedaży kolekcji możliwe jest przeniesienie na nowego nabywcę „cyfrowej reprezentacji” cennych butów.

Reklama

Tagów nie można, zgodnie z deklaracjami producenta, podrobić ani skopiować. Przeniesienie znacznika do podrobionych butów byłoby również trudne – antena NFC łamie się przy usuwaniu układu z oryginalnego produktu. Na razie z aplikacji korzystać mogą tylko posiadacze smartfonów z systemem Android. W najbliższym czasie firma wprowadzi ulepszoną wersję etykiet zawierającą także tag Bluetooth LE. Z usługi będą mogli wówczas skorzystać posiadacze iPhone’ów.

Przykład Chronicled pokazuje, że technologia blockchain może z powodzeniem znaleźć zastosowanie także poza finansami. W tym przypadku została użyta do walki z falą podróbek bez konieczności zawierzania danych klientów firmie-producentowi.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Marta
Najśmieszniejsze, że większość ludzi właśnie szuka podróbek a nie przeplaca za bzdurne "modne oryginały" od pana, który tylko firmuje je wątpliwym nazwiskiem. Tutaj troche kreowanie bzdurnej rejestracji mija się z rzeczywistym zapotrzebowaniem :D
~silvio_gesell
A co za różnica czy podróbki czy nie.
Jeśli są dobrze wykonane i tańsze to są lepsze.
~Kimwielkodupna
Pepegi wymyślone przez niby muzyka za 1800zł? Znajdzie się głupi co kupi.
~noss
znalazł, podobno ludzie po tydzień przed sklepem czekali... pyta robiła materiał z tego...

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki