Technologia będąca podstawą wirtualnych walut może pomóc w walce z plagą podrabianych produktów. Jednym z pierwszych produktów, którego autentyczność będzie można zweryfikować w publicznym rejestrze Ethereum jest limitowana seria sportowych butów zaprojektowanych na cześć Kanye’go Westa i jego córki.
Technologię weryfikacji produktów opartą na publicznym rejestrze w łańcuchu bloków Ethereum i tagach NFC opracował amerykański startup Chronicled. Pierwszymi klientami firmy są producenci limitowanych edycji butów sportowych – Mache Customs i Major.
W butach zaszyty jest tag NFC, na którym zapisany jest klucz prywatny. Odpowiadający mu klucz publiczny zapisany jest w rejestrze w łańcuchu bloków. Nabywca unikalnego produktu może zbliżyć telefon do znacznika, a następnie pobrać na swojego smartfona aplikację, która zweryfikuje autentyczność towaru. Aplikacja wysyła do mikroprocesora umieszczonego w bucie losowy ciąg znaków, który odsyłany jest po podpisaniu kluczem prywatnym inteligentnej etykiety. Otrzymaną odpowiedź można zweryfikować poprzez odszyfrowanie jej przy użyciu klucza publicznego.


Posiadacz cennych butów może je zarejestrować – przypisać sobie ich własność w publicznym rejestrze. Przypomina to pod pewnymi względami mechanizm znany posiadaczom nieruchomości, czyli księgi wieczyste. Informacja przechowywana jest jednak nie w sądzie wieczystoksięgowym, a w rozproszonym rejestrze Ethereum działającym na zasadzie zbliżonej do łańcucha bloków będącego podstawą funkcjonowania kryptowaluty bitcoin. W razie sprzedaży kolekcji możliwe jest przeniesienie na nowego nabywcę „cyfrowej reprezentacji” cennych butów.
ReklamaTagów nie można, zgodnie z deklaracjami producenta, podrobić ani skopiować. Przeniesienie znacznika do podrobionych butów byłoby również trudne – antena NFC łamie się przy usuwaniu układu z oryginalnego produktu. Na razie z aplikacji korzystać mogą tylko posiadacze smartfonów z systemem Android. W najbliższym czasie firma wprowadzi ulepszoną wersję etykiet zawierającą także tag Bluetooth LE. Z usługi będą mogli wówczas skorzystać posiadacze iPhone’ów.
Przykład Chronicled pokazuje, że technologia blockchain może z powodzeniem znaleźć zastosowanie także poza finansami. W tym przypadku została użyta do walki z falą podróbek bez konieczności zawierzania danych klientów firmie-producentowi.