Bierecki zgłasza i wycofuje poprawki do noweli ustawy o NBP

Szef senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Grzegorz Bierecki zgłosił w piątek na posiedzeniu Senatu cztery poprawki do nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, a następnie je wycofał, prócz jednej legislacyjnej.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

W pierwszej poprawce zaproponowano rozbicie na dwie tury terminu publikacji danych dotyczących zarobków członków zarządu NBP oraz osób zajmujących kierownicze stanowiska tj. dyrektorów departamentów oraz oddziałów okręgowych NBP. Informacja dotycząca wynagrodzeń z lat 1995-2001 miałaby zostać opublikowana trzy miesiące po wejściu w życie ustawy, co senator Bierecki argumentował brakiem dokumentacji tych danych w formie cyfrowej. Dane z lat 2002 - 2018, które są zdygitalizowane, mają zostać opublikowane z dniem wejścia w życie ustawy.

Kolejna poprawka dotyczyła zmiany terminu zaprzestania działalności gospodarczej przez członków zarządu NBP oraz osób zajmujących kierownicze stanowiska w tym banku. Zaproponowano, by zakaz ten wszedł w życie miesiąc po wejściu w życie ustawy, a nie - jak wynikało z projektu - dzień po ogłoszeniu.

W innej poprawce wnoszono o zmianę terminu z 31 marca na 31 maja opublikowania oświadczeń majątkowych przez członków zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz pracowników NBP zajmujących stanowiska dyrektora Oddziału Okręgowego, dyrektora departamentu (komórki równorzędnej) i jego zastępcy oraz osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy. To - jak zaznaczył senator - wynika z kalendarza prac nad ustawą.

Następnie Grzegorz Bierecki wniósł o wycofanie zgłoszonych poprawek.

"Chciałem wycofać poprawki, oprócz jednej, legislacyjnej, która koryguje ewidentny błąd legislacyjny, a więc w art. 4 zastąpić wyrazy +odesłanie do art. 1+, wyrazami +odesłanie do art. 2+" - powiedział Bierecki.

"Tak więc poprawki wycofuję, aby dać szansę Sejmowi i wszystkim klubom, które tę ustawę popierały, dać szansę wzięcia pełnej odpowiedzialności za tę ustawę" - podkreślił Bierecki.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska, Mariusz Polit

ewes/ mp/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil