REKLAMA

Biden straszy podatkami. Na Wall Street spadki

2021-04-22 22:05
publikacja
2021-04-22 22:05

Czwartkowa sesja zakończyła się jednoprocentowymi spadkami nowojorskich indeksów. Inwestorom zapewne nie spodobała się propozycja podwojenia opodatkowania zysków kapitałowych, co podobno zamierza uczynić ekipa prezydenta Bidena.

Biden straszy podatkami. Na Wall Street spadki
Biden straszy podatkami. Na Wall Street spadki
fot. KEVIN LAMARQUE / / Reuters

Administracja Joe Bidena zamierza już w przyszłym tygodniu przedstawić projekt ustawy podnoszący podatki w Stanach Zjednoczonych. Najwyższa stawka podatku PIT ma wrosnąć z  37% do 39,6%. To jednak nic w porównaniu z planami drakońskiego opodatkowania zysków kapitałowych. Zyski przewyższające milion dolarów rocznie mają być opodatkowane na zasadach ogólnych -  a więc stawką 39,6%. Oznacza to podwojenie obecnej stawki. Nie wiadomo, od kiedy miałyby obowiązywać nowe stawki.

Teoretycznie taki ruch nie powinien być żadnym zaskoczeniem. Dokładnie taka propozycja znalazła się w oficjalnym programie wyborczym Demokraty zaprezentowanym w ubiegłym roku. Tyle tylko że na Wall Street mało kto wierzył, że Joe Biden będzie realizował przedwyborcze obietnice. Zwłaszcza te dotyczące podnoszenia podatków. Wydaje się to jednak nieuchronne, skoro Demokrata zamierza odebrać bogatszym (ale nie najbogatszym) Amerykanom bilion dolarów, aby wydać te pieniądze na kolejne transfery socjalne.

Póki co mowa jest tylko o nieoficjalnych, medialnych przeciekach. Zwykle stanowią one jednak próbę wysondowania reakcji rynków i mediów. Ponadto ewentualną podwyżkę podatków czeka trudna droga przez podzielony Kongres, w którym większość Partii Demokratycznej wisi na włosku.

- Jeśli to będzie miało szansę przejścia, to idziemy w dół o 2 000 punktów – skomentował Thomas Hayes z funduszu hedgingowego Great Hill Capital cytowany przez Reutersa. Nie wiadomo, czy Hayes miał na myśli średnią przemysłową Dow Jonesa, czy indeks S&P 500.

Póki co reakcja Wall Street jest bardzo wstrzemięźliwa. W czwartek Dow Jones spadł o 0,94%, kończąc dzień na poziomie 33 815,90 pkt. S&P500 zniżkował o 0,92%, schodząc do 4 134,98 pkt. Nasdaq obniżył się o 0,94%, osiągając wartość 13 818,41 pkt.

Tymczasem na froncie makroekonomicznym pozytywnie zaskoczył cotygodniowy raport z rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych obniżyła się z 586 tys. do 547 tys., podczas gdy oczekiwano wzrostu do 625 tys. To także najniższy wynik od 13 miesięcy sugerujący, że rynek pracy w USA wraca do jako takiej normalności, choć zapewne wciąż przy znacznie gorszych parametrach niż przed zeszłorocznym lockdownem.

Krzysztof Kolany

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (70)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Pisowskie trole piętnują, że podnoszą podatki... za oceanem. Cyrk.
ajwaj_
Powoli degradacja kal-bojów postepuje,
likwidacja nafciarzy, liwidacja Pipeline Keystone XL, masakra swojego przemyslu,
do mln. idacych z Ameryki Lac. dochodza wlasnie mln. "uchodzców" z ochrony srodowiska,
biliony kasy $$$ (juz placona) Black Lives Matter itd.
Na to kolejne bln. $$$ bez konca. Do tego de-dolaryzacja,
Powoli degradacja kal-bojów postepuje,
likwidacja nafciarzy, liwidacja Pipeline Keystone XL, masakra swojego przemyslu,
do mln. idacych z Ameryki Lac. dochodza wlasnie mln. "uchodzców" z ochrony srodowiska,
biliony kasy $$$ (juz placona) Black Lives Matter itd.
Na to kolejne bln. $$$ bez konca. Do tego de-dolaryzacja, waluty krypto bez dolara
dzo_bajden
ktoś musi spłacić długi po trumpie.
albo my średniacy, albo bogaci, albo inflacja, albo bankructwo.
lorelie
Amerykanie, nie wstyd wam że macie takiego prezydęta bideta pośmiewisko świata który przewraca się na schodach do samolotu i dla którego ważniejsze od gospodarki jest to aby facet gdy poczuje się nagle kobietą mógł skorzystać z damskiej toalety? wygląda jak stan waszej gospodarki, w kraju w którym już niedługo dojdzie do wojny rasowej.Amerykanie, nie wstyd wam że macie takiego prezydęta bideta pośmiewisko świata który przewraca się na schodach do samolotu i dla którego ważniejsze od gospodarki jest to aby facet gdy poczuje się nagle kobietą mógł skorzystać z damskiej toalety? wygląda jak stan waszej gospodarki, w kraju w którym już niedługo dojdzie do wojny rasowej. Czy USA podzielæ się na stany bogate zarządzane przez białych i wegetujacą reszte która będzie przypominać los Angeles lub Detroit?
300_pala
O Amerykanów się nie martw
grab
Don't worry about us worry about yourself and your stupidity!
lorelie
teczowi już się nawet nie kryją. Wystawiają do wyborów i promują swoich prezenterów - Hołownia :) kto następny? Olejnik, Lis?
grab
wszyscy tutaj wiedzą , że jesteś pisowskim trollem!
smallsaver
Z poradnika pisowskiego trola:

* Biden podnosi podatki - źle
* PiS podnosi podatki - dobrze
* Biden ładuje kasę w socjal - źle
* PiS ładuje kasę w socjal - dobrze
nie_strajkuje
"Pis podnosi podatki" --- a można wiedzieć komu , za co i o ile?
Czekam na odpowiedź.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki