REKLAMA

Biden chce ściślejszej kontroli nad bronią palną

2021-02-15 06:58
publikacja
2021-02-15 06:58
Biden chce ściślejszej kontroli nad bronią palną
Biden chce ściślejszej kontroli nad bronią palną
fot. JOSHUA ROBERTS / / Reuters

Prezydent USA Joe Biden wezwał w niedzielę Kongres, w trzecią rocznicę masakry w szkole średniej w Parkland na Florydzie, do zaostrzenia przepisów dotyczących broni palnej. Obiecywał położyć kres epidemii przemocy.

„Dzisiaj opłakujemy społeczność Parkland, opłakujemy wszystkich, którzy stracili swoich bliskich w wyniku użycia broni” - podkreślił cytowany przez CNBC Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

Prezydent zaapelował o wprowadzenie przepisów dotyczących m.in. kontroli sprzedaży broni, zakazu broni szturmowej, magazynków o dużej pojemności oraz zniesienia immunitetu prawnego chroniącego producentów broni.

„Ta administracja nie będzie czekać na kolejną masową strzelaninę, aby odpowiedzieć na to wyzwanie. Podejmiemy działania, aby zakończyć epidemię przemocy z użyciem broni i uczynić nasze szkoły i społeczności bezpieczniejszymi. (…) Jesteśmy winni dokonania zmian wszystkim tym, których straciliśmy i tym wszystkim, którzy zostali w pogrążeni żalu” – argumentował Biden.

14 lutego 2018 roku w szkole średniej Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland zginęło 17 osób, w tym 14 uczniów. 17 osób odniosło obrażenia. Sprawcą masakry był 19-letni Nikolas Cruz wyrzucony wcześniej ze szkoły. Strzelał z karabinu AR-15. Młody mężczyzna został zatrzymany.

W rocznicę strzelaniny wypowiedziała się też szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Zapewniła, że Kongres będzie współpracował z nową administracją w celu uchwalenia dwóch ustaw dotyczących przeszłości kryminalnej nabywców broni.

„Demokraci przyłączają się w tę pamiętną rocznicę, aby odnowić nasze zobowiązanie sfinalizowania niedokończonej pracy, aby żadna rodzina ani społeczność nie musiała przeżywać bólu spowodowanego użyciem broni. (…) Nie spoczniemy, dopóki wszyscy Amerykanie w szkołach, w miejscach pracy, w miejscach kultu i w naszych społecznościach nie będą raz na zawsze bezpieczni” – zadeklarowała Pelosi.

Ocaleli ze strzelaniny uczniowie dla uczczenia zamordowanych kolegów i nauczycieli zainicjowali akcję zwaną „Marsz dla naszego życia”. Domagają się ustawodawstwa prowadzącego do ściślejszej kontroli nad bronią.

W minionym tygodniu przewodnicząca Rady Polityki Wewnętrznej Białego Domu Susan Rice oraz doradca prezydenta Bidena Cedric Richmond zorganizowali wirtualne spotkanie z liderami ugrupowań zajmujących się zapobieganiem przemocy przy użyciu broni. Debata poświęcona była środkom służącym ograniczaniu przemocy.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
grab
Zajmijcie się Polską USA sobie bez was poradzi.
dmamwas
Ciekawe czemu, wiceprezydent Biden ,byl praworeczny,a prezydent Biden, jest leworeczny??!!
darius19
widze ze koledzy sponsorowani sie przejeli moimi uwagami
ajwaj_
przejela sie Pani Gjenia z magla,
zle maglujesz
grzegorzkubik
Szanowny panie co mi tak zwracasz uwagę na me posty. Jesteś za głupi by pojąc co tu piszę. Jesteś śmiesznym lewackim pimpusiem. Kiedyś może skumasz co i jak albo w przyszłym życiu:)) Na razie twój stan umysłu nie pozwala ci zajarzyć co i jak.
punx93
Warto podkreślić dlaczego ostatnimi czasy wystąpił wzrost liczby strzelanin w USA.
hoplofobia.info/dlaczego-wzrosla-liczba-strzelanin-w-usa-w-roku-2020/

Piękna analiza, a więc panie biden nie tędy droga :)
darius19
jest i "ajwaj_" dawniej "ajwaja" dawniej itd... Widze duzy postep w opanowaniu jezyka polskiego. Jak to jest z demokratyczna dyskusja o broni w krajach wzorcowych demokracji (Rosja,Bialorus,Chiny,KoreaPln.)
ajwaj_
Yntelekt PISy w akcji :)
oddaj PC babci, bo ci sankcje da znowu
grzegorzkubik
Biden się boi zbrojnego powstania. Kapitol to były tylko ćwiczenia. Ja się ludzie wkurzą to zaczną wojnę domową z demokratami. Ci co mają broń to mają i posiadają kilka kompletów nabojów.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki