Bezprecedensowy spadek aktywności większości najważniejszych gospodarek świata

Sporządzane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) kombinowane wiodące wskaźniki (CLI) aktywności ekonomicznej pogorszyły się w marcu w większości najbardziej znaczących gospodarczo państw w nienotowanym dotąd na przestrzeni miesiąca stopniu - poinformowała w środę OECD.

(fot. Slay / Shutterstock)
Jak głosi komunikat, odzwierciedla to znaczny szok wywołany pandemią koronawirusa i jej wpływem na produkcję, konsumpcję oraz ocenę przyszłości w kontekście przedsięwzięć mających opanować szerzenie się choroby.

Według mającej swą siedzibę w Paryżu OECD, interpretacji wskaźników CLI należy w najbliższych miesiącach dokonywać ostrożnie, mając na uwadze trzy wpływające na nie czynniki. Pierwszym z nich jest znaczna niepewność co do długości trwania przedsięwzięć ochronnych, która powoduje, że wskaźniki sygnalizują obecnie bieżące zmiany, ale nie długoterminowe tendencje.

Ponadto jak zwykle CLI dostarczają wiedzy nie o skali spowalniania gospodarki, lecz raczej o sile sygnałów wskazujących na wejście gospodarki w regres. Należy zauważyć, że siła ta jest obecnie większa niż podczas kryzysu finansowego z końca poprzedniej dekady.

Po trzecie, CLI nie pozwalają na razie na przewidywanie, kiedy koniunktura powróci - w szczególności dlatego, że wciąż nie jest jasne, jak długotrwałe i jak dotkliwe okażą się zastosowane przedsięwzięcia ochronne.

Według OECD, znacznego spowolnienia doznało w marcu 10 spośród 11 największych gospodarek świata, przy czym największy spadek CLI w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano w Niemczech (o 1,93 proc.), Wielkiej Brytanii (o 1,84 proc.) i Kanadzie (o 1,69 proc.). Jedynie w Indiach zaistniało zwykłe spowolnienie, gdyż CLI zmniejszył się tam zaledwie o 0,09 proc.

dmi/ jar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 pjb

Scenario: pandemia i blokada, spadek aktywności gospodarczej a nawet historyczne tąpnięcie, wybuch bezrobocia, upadłości najsłabszych finansowo firm, deflacja, lawina kasy od rządów i banków centralnych, drastyczny wzrost zadłużenia, powolny wzrost gospodarki, hiperinflacja, ogromne długi do spłacenia czyli nowa ekonomia kiedy rządzący przejmują stery gospodarki i wraca stary dobry socjalizm. Dalej kto żył więcej niż 40 lat już wie co się będzie działo. A najgorsze w tym że dziś chyba nie ma lepszego pomysłu przyszłość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 23 open_mind

Witajcie w NWO pod zarządem FED USA, nawet się nie zorientowaliście jak do tego doszło ? Takie gamonie jesteście, nawet w obecnym momencie nie jesteście wstanie w to uwierzyć i myślicie że w szybkie odbicie nastąpi - tak będzie odbicie ale po zapomogi i stały dochód gwarantowany. I co nikt nie podskoczył, nikt zamknęli nas w domach i zrobili co chcieli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 1 meryt

+26% WIG20 od minimum.
SP500 odrobiło 50% spadku od szczytu.
Pociąg ucieka.

! Odpowiedz
0 8 innowierca

Zabawne, ale dochod podstawowy i przyszlosc rodem z gier i filmow sci-fi, gdzie rzadza wielkie korpa a reszta jest sobie rowna blizej niz kiedykolwiek :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil