"Bezpieczny kredyt 2 proc." a nieintencjonalne przekroczenie limitów ustawowych. Bank może zablokować dopłaty

Wojciech Boczoń2023-08-16 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-08-16 06:00

"Bezpieczny kredyt 2 proc." ma ustawowo określone maksymalne kwoty finansowania i wkładu własnego. Co jednak w sytuacji, gdy klient nieintencjonalnie przekroczy takie limity? Teoretycznie może się to zdarzyć, jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera – firma po zakończeniu budowy może nam oddać o metr czy dwa większy lokal i zażądać dopłaty. Na to pytanie odpowiada ekspert.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." a nieintencjonalne przekroczenie limitów ustawowych. Bank może zablokować dopłaty
"Bezpieczny kredyt 2 proc." a nieintencjonalne przekroczenie limitów ustawowych. Bank może zablokować dopłaty
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Od lipca dostępny jest w Polsce program Pierwsze Mieszkanie, a w ramach tej propozycji - "Bezpieczny kredyt 2 proc." Rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem, ale budzi także sporo wątpliwości natury technicznej czy prawnej. Staramy się na bieżąco odpowiadać na pytania z pomocą ekspertów z firmy Expander. Kolejne artykuły publikujemy pod tym linkiem.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Przekroczenie limitów w "Bezpiecznym kredycie 2 proc."

Tym razem napisał do nas jeden z czytelników, poruszając problem nieintencjonalnego przekroczenia limitów w kredycie. Przypomnijmy, że "Bezpieczny kredyt 2 proc." można zaciągnąć na kwotę 500 tys. zł (singiel) lub 600 tys. zł (rodzice z dzieckiem). Dodatkowo wkład własny nie może wynosić więcej niż 200 tys. zł. W sumie daje to maksymalne finansowanie na poziomie 700-800 tys. zł.

Czytelnik pyta się, co w sytuacji gdy zakupiony w cenie ofertowej lokal po zakończeniu budowy okaże się nieznacznie większy, niż planowano, a deweloper zażąda dopłaty różnicy w cenie, która przekroczy maksymalne limity.

- Niestety ostatnie wymiarowanie lokalu odbywa się po budowie, a umowy z deweloperami zawierają klauzule takich odchyłów od zakładanej powierzchni. Może to spowodować przekroczenie limitów. W bankach uzyskałem informację, że taka sytuacja oznacza natychmiastowe wstrzymanie dopłat do kredytu z BGK, ponieważ nie spełnia się ustawowych warunków programu. Można wtedy pozostać z 30-letnim kredytem na normalnym oprocentowaniu bez żadnych dopłat, na który normalnie byśmy się nie zdecydowali – pisze czytelnik.

Trzeba negocjować z deweloperem

Grzegorz Granda, dyrektor Oddziału Expander Lublin, potwierdza, że ustawa nie dopuszcza przekroczenia maksymalnej kwoty kredytu ani limitu wkładu własnego. - Jeśli istnieje takie ryzyko, to rozwiązaniem jest poinformowanie dewelopera o zagrożeniu i wynegocjowanie dodatkowego zapisu w umowie. Taki zapis powinien stanowić, że nawet w razie, gdyby powierzchnia lokalu okazała się większa niż planowana, to cena nie może przekroczyć określonego poziomu – mówi ekspert.

- Dla przykładu załóżmy, że mieszkanie kosztuje 795 tys. zł, co jest finansowane kredytem na kwotę 600 000 zł i wkładem własnym na 195 tys. zł. Wzrost ceny o 1% podniósłby ją do 802 950 zł. To oznaczałoby, że wkład własny musiałby być wyższy niż 200 tys. zł, co skutkowałoby utratą dopłat. Najlepiej więc zastrzec w umowie, że ostateczna cena nie może przekroczyć 800 tys. zł. Jeśli deweloper się nie zgodzi, to najbezpieczniej jest poszukać innego mieszkania, w przypadku którego nie ma tego ryzyka – mówi Grzegorz Granda.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." – kto może skorzystać?

"Bezpieczny kredyt 2 proc." to rozwiązanie dla osób do 45. roku życia, które do tej pory nie posiadały mieszkania. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat. Obecnie rozwiązanie to oferują następujące banki: Alior Bank, Bank BPS i banki spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski i SGB-Bank.

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki