Belka: Firma Volkswagen okazała się zwykłym oszustem

Firma Volkswagen okazała się zwykłym oszustem - ocenił w poniedziałek szef NBP prof. Marek Belka, nawiązując do skandalu związanego z silnikami tego koncernu. Jego zdaniem to przykład na to, że w działalności gospodarczej potrzebna jest odpowiedzialność.

Prezes NBP Marek Belka
Prezes NBP Marek Belka (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)
Belka w poniedziałek wziął udział w Narodowym Banku Polskim w debacie "Moralny kapitalizm?". Mówił m.in. o tym, że ekonomista - jeśli studiował ekonomię porządnie - powinien zacząć nie tylko od przeczytania "Bogactwa narodów" Adama Smitha, ale przeczytać także jego drugą książkę, która poświęcona jest wartościom moralnym. "W tej książce Adam Smith podkreśla, że rynek bez wartości jest nie tylko dysfunkcjonalny, ale może nas wyprowadzić na manowce" - podkreślił Belka.

Dlatego - jak dodał - dzisiaj rozmowa o zmianie paradygmatu ekonomii to rozmowa o tym, jako go zastąpić myśleniem w kategoriach psychologicznych, socjologicznych, historycznych. "Wiemy wszyscy o tym, że nie ma wolności bez odpowiedzialności, ale też nie powinno być przedsiębiorczości bez odpowiedzialności" - zaznaczył.

Podkreślił, że to doskonała chwila do tego, żeby mówić o tym, iż w działalności gospodarczej potrzebna jest odpowiedzialność. "Dlaczego ta chwila jest taka szczególna. Odpowiedź zawiera się w jednym zdaniu. W nazwie własnej: Volkswagen. Jeżeli okazało się, że firma, która była i jest w dalszym ciągu symbolem doskonałości inżynierskiej, ale także była - i aż mnie serce boli, jeżeli mówię, że tylko była, a nie jest dalej - symbolem społecznej odpowiedzialności biznesu, okazała się być zwyczajnym oszustem. I to oszustem świadomym (...) i to przez lata" - powiedział.

Jego zdaniem ten przypadek pozwala spojrzeć na przedsiębiorczość przez pryzmat różnych niezdrowych zjawisk gospodarczych, które obecnie obserwujemy. Jako pierwsze wymienił niewłaściwe traktowanie konsumentów. "Dzisiaj doskonale wiemy, że asymetria informacyjna między nabywcą a kupującym jest tak olbrzymia, że państwo musi bronić kupującego" - zaznaczył.

Drugie negatywne zjawisko to - jak je określił - "short-termizm", czyli krótkowzroczność. Wyjaśnił, że chodzi o obecne podejście do tzw. teorii Shareholder Value (ang. wartość dla akcjonariuszy), która mówi o podejściu biznesowym uzależniającym sukces przedsiębiorstwa od zmian wartości spółki dla akcjonariuszy. "W sumie nic tym złego, wygląda to bardzo rozsądnie, tylko w dzisiejszych strukturach organizacyjnych szczególnie wielkich korporacji przerodziło się to w dążenie do pokazywania albo naciągania (...) wyników co kwartał. Zamiast tworzyć wartość, tworzyć firmę, która będzie dostarczała produkt, miejsca pracy i satysfakcję, dostarcza się wyniki finansowe co kwartał po to, żeby to ładnie wyglądało na giełdzie" - zaznaczył. Jego zdaniem ostatnie lata pokazują, że ta koncepcja jest błędna.

Trzecie negatywne zjawisko to - zdaniem Belki - uchylanie się od płacenie podatków (ang. tax evasion). "Ucieczka od płacenia podatków jest dzisiaj nie tylko problemem moralnym albo braku moralności, ale także ekonomicznym. Powoduje, że ci, którzy przed podatkami nie uciekają, są w sytuacji gorszej na rynku. Jest to więc dla wolnej konkurencji, dla sprawności rynku, szkodliwe" - powiedział.

Belka wskazał, że "decyzje gospodarcze nigdy nie będą wolne od wymiaru etycznego". Powyższy cytat znalazł się w opublikowanej właśnie książce pt. Przewodnik po moralnym kapitalizmie. Publikacja ta była punktem wyjścia do poniedziałkowej debaty. Wydarzenie było elementem tegorocznego Dziedzińca Dialogu, spotkania wierzących i niewierzących, organizowanego przez Archidiecezję Warszawską i Centrum Myśli Jana Pawła II.

W debacie wziął też udział prof. Jens Lowitzsch z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jak mówił, kapitalizm nie jest ani zły, ani dobry. "Jest instrumentem. Jak nóż, którym można zabić człowieka, albo zoperować nim, ratując człowieka. Kapitalizm przede wszystkim powinien służyć społeczeństwu" - podkreślił. Jak dodał, problemem współczesnego świata jest spadek wartości pracy i akumulacja kapitału w ramach małej grupy osób. (PAP)

luo/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~wodo

rzygać się chce od tych hejtów

! Odpowiedz
0 0 ~sed

Bajki Belki o moralności ;)

! Odpowiedz
1 2 ~ola

A kiedy zostanie w Polsce cofnięta homologacja na diesle VW?

! Odpowiedz
1 1 ~r12

Pewnie czytał Adama Smitha podczas plenum KC PZPR

! Odpowiedz
1 2 ~polskigupek

...przygarniał kocioł - garnkowi !.....co za hipokryta!!!!

! Odpowiedz
1 4 ~Jezus_rzekł

Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata.

Mt 7, 3-5

! Odpowiedz
2 6 ~do_pieca

Kiedy bandyta wycofa ten podatek?

! Odpowiedz
5 11 ~Tusk

1) Afera taśmowa;
2) Afera hazardowa;
3) Afera wyciągowa;
4) Afera stadionowa;
5) Afera autostradowa;
6) Afera stoczniowa;
7) Afera Amber Gold;
8) Afera Elewarru;
9) Afera z informatyzacją MSW;
10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru;
11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa „wybieranie” jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci);
12) Afera z celowym opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych;
13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł);
14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i o 2 lata u mężczyzn;
15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów);
16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł);
17) Podniesienie VAT-u na wszystko;
18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców;
19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych;
20) Podniesienie akcyzy na paliwo;
21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa);
22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego;
23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego – tzw. opłaty zapasowej;
24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!);
25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego;
26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego;
27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego;
28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO;
29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej;
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń;
31) Przyjęcie ustawy o „bratniej pomocy” (tzw. ustawa 1066);
32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi;
33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS, do jakich doszło w latach 2008-2013;
34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych;
35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty);
36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie!);
37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej;
39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych, takich jak Azoty Tarnów);
40) Ograniczenie potencjału militarnego kraju;
41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej;
42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi).
43) Afera solna. Zamiast soli spożywczej jedliśmy sól przeznaczoną do posypywania dróg. Nikt za to nie poniósł konsekwencji.
44) Afera lekowa. Przez bierność kolejnych rządów Platformy Obywatelskiej z Polski wywieziono leki o wartości 5 mld. zł. Medykamenty trafiały m.in. do niemieckich aptek, a polski pacjent szukać musiał droższych zamienników. zwiń

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 5 ~ziutek

jedna za to prawdziwa afera PIS-SKOKI 3,5 mld o innych szkoda nawet PISać

! Odpowiedz
3 8 ~mega odpowiada ~ziutek

oj ziutek alez ty masz malo rozumku

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne