Będzie problem z przekazaniem 1 proc. dla OPP

Zbliża się czas, kiedy większość z nas myśli już nad rozliczeniem się z fiskusem i złożeniem rocznego zeznania podatkowe. Wielu podatników zamierza przy tym przekazać 1 proc. swojego podatku na cele dobroczynne. Mogą to zrobić, zrzekając się 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, który sam składa zeznanie roczne może przeznaczyć 1 proc. na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Sprawa nie wygląda już tak prosto, gdy podatnik zdecyduje się, aby to pracodawca złożył za niego zeznanie. Może się wówczas okazać, że przekazanie 1 proc. jest niemożliwe.

Błędy ministra, konsekwencje dla podatnika


Wszystko za sprawą wadliwych wzorów druków, które zostały określone przez ministra finansów. W przypadku, gdy to płatnik rozlicza swoich pracowników, w formularzu brakuje rubryki, w której można przekazać 1 proc. podatku. Mowa tu o braku odpowiednich rubryk w formularzach PIT-12 (dokument składany przez pracownika, który chce, aby rozliczył go pracodawca) oraz PIT-40 (zeznanie roczne składane przez pracodawcę za pracownika).


Źródło: PIT-37

Podatnik jest więc zmuszony do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego, jeżeli chce przekazać 1 proc. To powoduje, że dyskryminowani są Ci podatnicy, którzy nie chcą rozliczać się samodzielnie. Stanowisko to podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1902/10, nieprawomocny).

Zdaniem Sądu, podatnik, którego rozlicza pracodawca może przekazać 1 proc. podatku. Musi tylko złożyć podanie w swojej firmie albo w urzędzie skarbowym – nie jest to jednak ponowne zeznanie podatkowe.


Sąd sobie, fiskus sobie


Jak to zwykle bywa, odmiennego zdania jest urząd skarbowy. Fiskus twierdzi, że podatnik może przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego tylko w sytuacji, gdy sam złoży zeznanie roczne. Ministerstwo Finansów podkreśla, że przy złożeniu PIT-40, podatnik i tak będzie zmuszony do samodzielnego wypełnienia zeznania rocznego.

Błędy popełnione przez ministra finansów oraz brak wspólnego stanowiska Sądu i fiskusa kolejny raz skomplikują życie podatników. Oby się jednak nie okazało, że przez zamieszanie z drukami, ucierpią organizacje pożytku publicznego.

Komentuje Analityk Bankier.pl, Piotr Szulczewski:

Problem wynika z braku jasnego, ustawowego uregulowania sprawy. Prawodawca nie zabrania, ale również nie wskazuje na metodę przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Naczelnik urzędu skarbowego upoważniony zostaje do przekazania na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego wybranej przez podatnika z wykazu, kwoty w wysokości nieprzekraczającej 1 % podatku należnego wynikającego z zeznania lub korekty takiego zeznania.

Tym niemniej wydaje się, że w obowiązującym stanie prawnym podejście organów skarbowych jest już prawidłowe. Wyrok dotyczył  przepisów z roku 2008. Obecnie za wniosek uważa się bowiem wskazanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania jednej organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania na rzecz tej organizacji, w wysokości nieprzekraczającej 1 % podatku należnego.

Gdyby ustawodawca chciał, by to płatnik, a nie podatnik był za to odpowiedzialny - za podanie numeru organizacji – brzmienie ustawy powinno zakładać, że również płatnik może w imieniu podatnika wskazać te dane.

Niestety – PIT-12 składany pracodawcy to nie deklaracja podatkowa – a jedynie oświadczenie. Poprawnym wydaje się zatem zmiana przepisów prawa podatkowego i podjęcie problemu w procesie legislacyjnym.


Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jack

j/w

! Odpowiedz
0 0 ~Tomek

... zostało w budżecie, to oczywiste

! Odpowiedz
0 0 ~keneida

a może to nie jest błąd

!
Polecane
Najnowsze
Popularne