Będzie łatwiej o pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji po wypadkach

Ubezpieczycielom trudniej będzie zakwestionować pokrycie kosztów prywatnej rehabilitacji po wypadku. Sąd Najwyższy wydał uzasadnienie do wyroku z maja, o które wnioskował Rzecznik Finansowy.

Przedstawiciel tej instytucji, Marcin Jaworski wyjaśnia, że rehabilitacja w publicznej służbie zdrowia bywa trudno dostępna dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, a ubezpieczyciele kwestionowali konieczność korzystania z prywatnych placówek. Do tej pory to poszkodowani musieli udowadniać, że w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej nie byliby leczeni odpowiednio szybko i skutecznie. Teraz to ubezpieczyciel będzie musiał wykazać, że poszkodowani mogli skutecznie leczyć się w państwowych placówkach.

Rzecznik Finansowy wystąpił o opinię Sądu Najwyższego, ponieważ orzeczenia innych sędziów w różnych sprawach były rozbieżne. Jak dodaje Marcin Jaworski, uchwała poprawia pozycję ubezpieczonych. Osoby, którym towarzystwa odmówiły pokrycia kosztów rehabilitacji w przeszłości, mogą teraz zwrócić się o rekompensatę wraz z odsetkami. W niektórych przypadkach roszczenia przedawniają się po 20 latach.

Jak informuje instytucja, poszkodowany ma też prawo do ubiegania się o zaliczkę na pokrycie kosztów leczenia od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Sąd Najwyższy ogłosił uchwałę w tej sprawie 19 maja tego roku. Uzasadnienie do niej, według informacji Rzecznika Finansowego, opublikował wczoraj.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk/wkrz

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl