REKLAMA
WEBINAR

Będą rekompensaty dla podmiotów, które ograniczyły produkcję energii z fotowoltaiki

2023-05-24 14:02, akt.2023-05-24 15:06
publikacja
2023-05-24 14:02
aktualizacja
2023-05-24 15:06

Właścicielom instalacji fotowoltaicznych (PV) przysługują rekompensaty z tytuł zaniżeń wytwarzania energii elektrycznej - poinformowały w środę Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wyjaśniono, że dotyczyć one będą wszystkich zaniżeń wytwarzania przez instalacje PV w dniach 23 i 30 kwietnia br.

Będą rekompensaty dla podmiotów, które ograniczyły produkcję energii z fotowoltaiki
Będą rekompensaty dla podmiotów, które ograniczyły produkcję energii z fotowoltaiki
fot. Agencja Wschod / / FORUM

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w dniach 23 i 30 kwietnia 2023 r. wydały polecenia zaniżenia wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych (instalacje PV) przyłączonych do krajowego systemu elektroenergetycznego. W związku z tym operator poinformował w środę, że właściciele instalacji PV, które zrealizowały polecenia, mają prawo do rekompensaty finansowej z tytułu niewyprodukowania energii elektrycznej w ilości, w jakiej zostałaby ona wyprodukowana w przypadku niewydania polecenia przez PSE.

Dodano, że rekompensata będzie wypłacana na podstawie art. 13 ust. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej. "Wypłata rekompensat dotyczyć będzie wszystkich dotychczas dokonanych zaniżeń wytwarzania energii elektrycznej przez instalacje PV w dniach 23 i 30 kwietnia 2023 r." - wskazała spółka.

PSE wyjaśniły, że aby otrzymać rekompensatę właściciel instalacji PV powinien złożyć do spółki wniosek o wypłatę rekompensaty finansowej.

Dodano, że podstawową metodą wyznaczania ilości energii elektrycznej niewyprodukowanej w instalacji PV w związku z realizacją polecenia jest jej określenie na podstawie rzeczywistych pomiarów mocy promieniowania słonecznego (irradiancji słonecznej) zrealizowanych na terenie tej instalacji.

"Jeżeli dla danej instalacji PV nie są dostępne takie pomiary albo są one dostępne dla ograniczonego przedziału czasu, to określenie ilości niewyprodukowanej energii elektrycznej dla okresu z brakującymi pomiarami zostanie wykonane na podstawie prognoz generacji instalacji PV posiadanych przez PSE" - zaznaczyła spółka.

Po otrzymaniu wniosku o rekompensatę, PSE wyznaczą wartość rekompensaty finansowej przysługującej właścicielowi instalacji PV.

Po otrzymaniu informacji rozliczeniowej właściciel instalacji PV będzie uprawniony do wystawienia na rzecz PSE faktury. Spółka dokona zapłaty rekompensaty w terminie 21 dni od daty otrzymania prawidłowo wystawionej faktury.

30 kwietnia 2023 r. PSE poinformowały, że w godzinach od 11 do ok. 16 w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wystąpiła nadwyżka podaży energii elektrycznej ponad zapotrzebowanie. Wyjaśniono, że jej przyczyną jest wysoki potencjał produkcji energii elektrycznej z OZE, przekraczający zapotrzebowanie o około 2,3 GW w godzinach najwyższej nadpodaży energii elektrycznej. W celu równoważenia podaży i popytu w systemie elektroenergetycznym Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały polecenia zaniżenia generacji OZE. Poziom zaniżenia uzależniły od bieżących warunków pracy systemu elektroenergetycznego.

Jak podała wówczas spółka, według stanu na 1 kwietnia 2023 r. moc osiągalna źródeł fotowoltaicznych (PV) to ok. 13 GW, zaś moc osiągalna źródeł farm wiatrowych (FW) to ok. 9,5 GW. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mk/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Najpierw dopłaty do tego, żeby zrobić panele i produkować prąd, a teraz dopłaty dla tych, którzy nie produkują prądu? Sami widzicie do czego prowadzą wymysły socjalistów.
ravauw
osiedle domkow jednorodzinnych, napiecie w gniazdkach 253V, efektywne wytwarzania energii i wysylanie do sieci, jakies 4h dziennie, jak zyć???????
ministerprawdy
System jest genialny: energia jest droga bo z niej dopłacamy do budowy OZE, potem dopłacamy do systemu żeby OZE było konkurencyjne, potem dopłacamy, żeby tradycyjne elektrownie stały w gotowości i nie produkowały a następnie dopłacamy gdy jest słoneczny/wietrzny dzień i przychodzi "gorka produkcji". I na koniec jeszcze System jest genialny: energia jest droga bo z niej dopłacamy do budowy OZE, potem dopłacamy do systemu żeby OZE było konkurencyjne, potem dopłacamy, żeby tradycyjne elektrownie stały w gotowości i nie produkowały a następnie dopłacamy gdy jest słoneczny/wietrzny dzień i przychodzi "gorka produkcji". I na koniec jeszcze dopłacamy do przebudowy sieci pod OZE. I jak nie ma być inflacji blisko 20%??? W Chinach 0,1%, Grecja, Hiszpania 3% a my ciągle musimy koszty ponosić.
arzab
O przyczyny inflacji zapytaj swojego krzywomordego idola ! OZE nie ma tu nic do rzeczy. Aaa, zapomniałem, że ten notoryczny kłamca nawet jak się pomyli to prawdy nie powie !
ministerprawdy odpowiada arzab
Inflacja bierze się z pustego pieniądza i pompowaniem sztucznie cen bazowych np energii dodatkowymi opłatami.
arzab odpowiada ministerprawdy
"pompowaniem sztucznie cen bazowych np energii dodatkowymi opłatami." - których to opłat można było uniknąć inwestując np.środki uzyskane ze sprzedaży darmowych świadectw pochodzenia ( uzbierało się tego ponad 64 mld zł ) w nieemisyjną energetykę. Zamiast tego rządzący woleli środki rozdać licząc, że to przekupstwo zapewni "pompowaniem sztucznie cen bazowych np energii dodatkowymi opłatami." - których to opłat można było uniknąć inwestując np.środki uzyskane ze sprzedaży darmowych świadectw pochodzenia ( uzbierało się tego ponad 64 mld zł ) w nieemisyjną energetykę. Zamiast tego rządzący woleli środki rozdać licząc, że to przekupstwo zapewni im dalsze trwanie przy korycie ! I to ma już zdecydowanie większy wpływ na rosnącą inflację niż OZE..
jaho31
o widzę PIS zaimplementował kolejną dyrektywę UE
która defacto tworzy kanał przepływu kapitału od 95% społeczeństwa do garstki wybrańców
no bo z czyich pieniędzy będą wypłacane te tak zwane rekompestaty?
Konfederacjo RATUJ!
zenonn
20 mln Polaków zagłosuje na PIS

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki