REKLAMA

Bardzo trudny tydzień PBS w Ciechanowie

Roman Nadaj2016-10-30 14:08
publikacja
2016-10-30 14:08

Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie ma za sobą trudny tydzień. Dwie instytucje sprawdzają, czy ktoś mu nie zaszkodził, rozpowszechniając niesprawdzone informacje o jego kłopotach. Jedno postępowanie wszczęła Komisja Nadzoru Finansowego, a drugie - ciechanowska prokuratura.

Kolejka klientów, która ustawiała się do oddziału banku przy ul. Warszawskiej w Ciechanowie zniknęła 27 października / fot. Roman Nadaj

W poniedziałek 24 października do oddziału banku, mieszczącego się przy ul. Warszawskiej w Ciechanowie, zaczęła się ustawiać kolejka. 25 października i 26 października była ona już na tyle długa, że kończyła się na ulicy. Sporych rozmiarów kolejkę zauważono tylko w Ciechanowie, choć PBS  - czwarty pod względem wielkości depozytów bank spółdzielczy w Polsce - dysponuje oddziałami i filiami także w kilkunastu innych miejscowościach.

Strach ma wielkie oczy

- Przestraszyłam się, gdy zobaczyłam w internecie zdjęcia przedstawiające ludzi stojących dzień wcześniej w kolejce do siedziby banku przy ul. Warszawskiej, gdzie akurat mieliśmy z mężem lokatę. W poprzednim tygodniu pojawiła się informacja o kłopotach banku spółdzielczego w Nadarzynie. A jeszcze wcześniej o tym, że upadł bank w Wołominie. Istotna dla mnie była także wiadomość o tym, że z banku swoje pieniądze wycofał Urząd Miasta w Ciechanowie – motywy swojej decyzji wyjaśnia jedna z ciechanowianek.

W kolejce spędziła, 26 października, bite 5 godzin. Opowiada, że była gromada ludzi; najwięcej starszych. Tego dnia przynajmniej była ładna pogoda, bo dzień wcześniej padało i klienci stali z parasolami. Panie z banku uspokajały, że nie ma powodu do niepokoju. Stojący w kolejce komentowali między sobą, że jeśli dużo klientów będzie wypłacać pieniądze, to bank popadnie w poważne tarapaty.

- Wiedziałam, że do 100 tys. euro kwota jest gwarantowana, ale strach ma wielkie oczy. Nie brałam gotówki (wypłacono do 20 tys. zł), lecz zrobiłam przelew do innego banku. Moja mama poszła do ciechanowskiego oddziału PBS następnego dnia i już kolejki nie było w ogóle – dodaje klientka.

Renata Jeziółkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ciechanowie wyjaśnia, że decyzja urzędu miasta podyktowana była ostrożnością. Władze miasta wyszły z założenie, że może nic się nie wydarzyć, ale lepiej dmuchać na zimne. Ma to związek z tym, że zgodnie z przepisami, depozyty są gwarantowane do kwoty 100 tys. euro. Przepis ten dotyczy także samorządów, które zazwyczaj obracają dużo większymi kwotami. Na podobny ruch zdecydowało się niemal równocześnie kilka innych okolicznych samorządów. Ratusz początkowo informował o sprawie zmiany numeru rachunku bankowego nie podając, o jaki bank chodzi.

Niepokojące SMS-y

Niesprawdzone informacje miały być przekazywane nie tylko przez Internet, ale także drogą SMS. Pełniący obowiązki prezesa PBS w Ciechanowie Andrzej Kopeć zareagował szybko. Zapewniał w lokalnych mediach, że bank spełnia wszelkie wymogi dotyczące zachowania płynności, stawiane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Tłumaczył, że jej decyzja o „wszczęciu w stosunku do banku postępowania administracyjnego w przedmiocie ustanowienia zarządu komisarycznego” wobec PBS nie oznacza wcale, że do tego dojdzie.

Na swojej stronie PBS wydał także komunikat pt. „Jeśli dostałeś niepokojący SMS”. Oto jego treść: Jeśli dostałeś niepokojący SMS - zadzwoń 800 888 888 (infolinia grupy SGB). Pamiętaj, że zrywając lokatę, tracisz wszystkie naliczone dotąd odsetki. Pamiętaj, że Twoje Pieniądze w PBS w Ciechanowie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny!

Pomógł apel szefów NBP, KNF i BFG

Prezes NBP Adam Glapiński w specjalnym oświadczeniu, wydanym 26 października, stwierdził, że od kilku dni obserwowany jest odpływ depozytów spowodowany rozpowszechnianiem niesprawdzonych informacji o kłopotach banku spółdzielczego w Ciechanowie. Zapewnił, że NBP kontroluje sytuację tego banku i w razie potrzeby wesprze go finansowo. Potwierdził stanowczo, że w razie potrzeby bank centralny gotowy jest, zgodnie z zapisami ustawowymi, udostępnić bankowi spółdzielczemu w Ciechanowie płynne środki. Tak, aby był on w stanie sprostać ewentualnym wypłatom klientów. W uspokajającym tonie wypowiadali się także szef KNF Marek Chrzanowski i prezes BFG Zdzisław Sokal.

Skutek był natychmiastowy. 27 października kolejka sprzed ciechanowskiego oddziału banku zniknęła i tak jest do tej pory.  

Stanowisko KZBS

O spokój i rozwagę, 27 października, zaapelował także Zarząd Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. - Z całą stanowczością potwierdzamy, że depozyty klientów Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie są bezpieczne. Dodatkowo ich bezpieczeństwo zapewniają rozwiązania ustawowe i gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji o kondycji ekonomicznej Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie, prowadzących do wypłat środków z rachunków osobistych, bądź zrywania lokat naraża Klientów na niepotrzebną utratę korzyści w postaci odsetek, wywołuje negatywne nastroje w środowiskach lokalnych, a ponadto nie służy organizacji pracy Banku i powoduje niepotrzebne napięcia – napisał ZKZBS w oświadczeniu.

Wyjaśni Komisja Nadzoru Finansowego...

Toczą się równolegle dwa postępowania wyjaśniające w sprawie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o Polskim Banku Spółdzielczym w Ciechanowie.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), 27 października, jednogłośnie przekazała do publicznej wiadomości informację o wszczęciu  postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie naruszenia przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi przez nieustalone osoby - „poprzez rozpowszechnianie za pomocą środków masowego przekazu, w tym internetu, lub w inny sposób fałszywych lub nierzetelnych informacji albo pogłosek dotyczących Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie, które wprowadzały lub mogły wprowadzać w błąd w zakresie instrumentów finansowych tego podmiotu”.

- Ma to na celu zwrócenie uwagi uczestników rynku kapitałowego na możliwość dokonania manipulacji polegającej na rozpowszechnianiu za pomocą środków masowego przekazu, w tym internetu, lub w inny sposób fałszywych lub nierzetelnych informacji albo pogłosek, które wprowadzają lub mogą wprowadzać w błąd w zakresie instrumentów finansowych. Ten rodzaj manipulacji na rynku jest szczególnie szkodliwy dla inwestorów, ponieważ powoduje, że podejmują oni swoje decyzje inwestycyjne opierając się na takich nieprawdziwych lub nierzetelnych danych. Jest to szkodliwe także w odniesieniu do emitentów, gdyż ogranicza to zaufanie uczestników rynku finansowego wobec dostępnych na ich temat informacji – czytamy w komunikacie KNF, zamieszczonym 27 października br.

W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów, KNF może, w drodze decyzji administracyjnej, nałożyć na każdego, kto dokonuje takiej manipulacji, karę pieniężną do wysokości do 200 tysięcy złotych lub karę pieniężną do wysokości dziesięciokrotności uzyskanej korzyści majątkowej albo obie te kary łącznie. 

... i prokuratura

Postępowanie wyjaśniające wszczęła także ciechanowska prokuratura. Prokurator rejonowy Przemysław Bońkowski w rozmowie z portalem Bankier.pl stwierdził, że ma to związek z doniesieniem, jakie złożył jeden z członków Zarządu PBS w Ciechanowie – o popełnieniu przestępstwa na szkodę tego banku. Miało ono polegać na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji, przesyłanych m.in. drogą SMS-ową, na temat sytuacji tego banku, co spowodowało, że część klientów wpadła w panikę i zaczęła wycofywać swoje pieniądze.

- W tej sprawie zleciliśmy policji wykonanie czynności sprawdzających – informuje Przemysław Bońkowski, szef Prokuratury Rejonowej w Ciechanowie. Informację o tym, że wpłynęło pismo z prokuratury, zlecające zajęcie się tą sprawą potwierdza Jolanta Bym, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Bank zachęca klientów do powrotu

Do tych, którzy wycofali swoje depozyty, Zarząd Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie wystosował specjalne oświadczenie. Pragnie dać możliwość odnowienia lokat „wiernym Klientom Banku”.

- Klientowi, który wpłaci całą kwotę otrzymaną przy likwidacji lokaty, zostanie ona przywrócona do stanu sprzed jej zerwania. Odsetki będą naliczane tak, jakby lokata nie została zerwana przed terminem zapadalności. Warunkiem będzie powrót środków na lokatę do przyszłego piątku, tj. 4 listopada 2016 r. włącznie oraz przedstawienie dokumentu potwierdzającego likwidację lokaty. Do przywrócenia lokat uprawnieni są Klienci, którzy w dniach pomiędzy 21.10.2016 r., a 26.10.2016 r. zerwali lokaty utrzymywane w Banku i spełnili wyżej wymienione warunki – czytamy na stronie PBS w Ciechanowie.

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~Marlon
Przymiarka do czegość planowanego na większą skalę... reakcja KNF i NBP sprawdzona. ABW powinno się tym zająć... zleceniodawcy mogą być daleko
~Trzeźwomyślący
Chciałbym poruszyć temat samospełniających się przepowiedni, oraz psychologii tłumu. Jeśli "podjarani" klienci, podbuzowani jakąś negatywną informacją (niekoniecznie prawdziwą) postanowią w jednym czasie zabrać pieniądze z banku, to nawet dobrze prosperujący bank można tak doprowadzić do upadku.... Chciałbym poruszyć temat samospełniających się przepowiedni, oraz psychologii tłumu. Jeśli "podjarani" klienci, podbuzowani jakąś negatywną informacją (niekoniecznie prawdziwą) postanowią w jednym czasie zabrać pieniądze z banku, to nawet dobrze prosperujący bank można tak doprowadzić do upadku.... Spokoju i opanowania życzę wszystkim (w każdej sytuacji), bo histeria i panika pogarszają sytuacje...
~kola
tylko banki spółdzielcze i skoki to kierunek dla polaków - detalistów reszta niech się bawi w komercje citii,deutsche czy inny
~onn
wystarczy porównać koszty kredytów gotówkowych w komercji i w bankach spółdzielczych, na tym przykładzie dokładnie widać jak zagranica skubie z Polaków
~bsytogowno odpowiada ~onn
aleś pierdną:) w bs ach duuużo drożej niż w komercyjnych, porównać trzeba wiele ofert i wybór duuuuży! Bsy to takie postkomunistyczne folwarki, gdzie grabi do siebie rodzina prezesa, to takie wijskie parabanki sznurkiem wiązane a ludzie tam pracujący to buraki bez pojęcia o bankowości
~rippe
Czy ktoś się zastanowił, dlaczego wiadomość została opublikowana w niedzielę?
Bo dotyczy kwestii wiary.
Zaprawdę, wiara ich musi być głęboka, jeśli wrócą... ("... możliwość odnowienia lokat „wiernym Klientom Banku”).
~edw
a co za różnica co zrobią klienci banku z pieniędzmi?
Ich depozyty i tak są gwarantowane przez BGF.
~erw
Banki krzaki: Spółdzielcze + Deutsche + Getin + SKOKi
~onn
jak upadnie niewielki bank to BFG zwróci środki, ale co będzie jak upadnie taki PKO BP... lepiej już trzymać środki w małym banku niż w molochu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki