REKLAMA

Bankowcy: Postępowanie wobec frankowców to porażka sektora

Michał Kisiel2021-03-30 13:50analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-30 13:50
fot. Inked Pixels / Shutterstock

Postępowanie wobec kredytobiorców frankowych i ceny usług bankowych – te elementy zebrały najniższe oceny wśród bankowców w badaniu prowadzonym przez Kantar na zlecenie Związku Banków Polskich. Za sukces uznano m.in. bezpieczeństwo bankowości elektronicznej.

Związek Banków Polskich zaprezentował 30 marca wyniki najnowszego badania koniunktury na rynku bankowym. W marcowym sondażu wzięli udział menedżerowie 100 placówek bankowych reprezentujących wszystkie typy banków krajowych. Oprócz powtarzanych co miesiąc pytań o obserwowane zainteresowanie produktami bankowymi i prognozy respondentów poproszono także o ocenę sukcesów i porażek banków w okresie pandemii koronawirusa.

Większość badanych za sukcesy uznało utrzymanie bezpieczeństwa depozytów bankowych, a także sprawność i odporność bankowości elektronicznej. Bankowcy dumni są również z programów pomocowych dla przedsiębiorców, bankowych wakacji kredytowych dla klientów indywidualnych, a także innowacyjnych, nowoczesnych rozwiązań technologicznych wprowadzonych w sektorze.

/ ZBP

Interesujące są wskazania mieszczące się na drugim końcu skali. Najwyższy odsetek ocen negatywnych zebrało „postępowanie wobec kredytobiorców frankowych”. Za porażkę banków uznawano także stosunkowo często ceny usług, ofertę usług oszczędnościowych oraz wspieranie gospodarki i klientów podczas pandemii.

Badania prowadzone wśród bankowców od kilku miesięcy wskazują na pesymizm pracowników sektora. Przykładowo, w grudniowej edycji „Monitora Bankowego” aż 90 proc. respondentów oceniło rok 2020 jako gorszy od poprzedniego. Wzrósł także odsetek bankowców wskazujących, że pogorszyła się opinia o bankach wśród klientów korporacyjnych (o 10 pp. w porównaniu z 2019 r.) i klientów indywidualnych (o 4 pp. rdr).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (7)

dodaj komentarz
rafalro
Wakacje kredytowe - to zdecydowanie największy sukces banków. Super metoda jak skutecznie wyciągnąć więcej kasy od klientów. Odroczenie płatności kapitałów przy jednoczesnym koszeniu odsetek - super pomysł, bardzo opłacalny dla banków - ponieważ powoduje wzrost kolejnych rat, więc w perspektywie całego okresu klient Wakacje kredytowe - to zdecydowanie największy sukces banków. Super metoda jak skutecznie wyciągnąć więcej kasy od klientów. Odroczenie płatności kapitałów przy jednoczesnym koszeniu odsetek - super pomysł, bardzo opłacalny dla banków - ponieważ powoduje wzrost kolejnych rat, więc w perspektywie całego okresu klient zapłaci więcej niż jakby z wakacji kredytowych nie skorzystał. Prostszym językiem: chcesz wakacji kredytowych - to nam za nie zapłać.
Sukcesem banków to byłoby jakby dały wakacje kredytowe i za ten okres nie naliczyły odsetek (ani nie doliczyły ich później) - czyli tak naprawdę nie zarobiłyby na tym dodatkowo. A tak - pandemia skutecznie została wykorzystana by kolejny raz naciągnąć i wydoić swoich klientów - wszystkich którzy mają jakiekolwiek kredyty i skorzystali z wakacji kredytowych zaproponowanych przez banki w tej formie.
rafalro
A jeszcze prościej: na wakacjach kredytowych udzielonych klientom - banki zarobiły kolejne miliony złotych. Więc dlaczego niby miały ich nie udzielić ? Sukcesem banków jest to że wykorzystały sytuację i zarobiły. Porażką klientów to, że w większości nie mieli wyjścia i skorzystali z tych (płatnych) wakacji kredytowych A jeszcze prościej: na wakacjach kredytowych udzielonych klientom - banki zarobiły kolejne miliony złotych. Więc dlaczego niby miały ich nie udzielić ? Sukcesem banków jest to że wykorzystały sytuację i zarobiły. Porażką klientów to, że w większości nie mieli wyjścia i skorzystali z tych (płatnych) wakacji kredytowych godząc się na to, że w perspektywie całego okresu pozostałego do spłaty kredytu finalnie na tym stracą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prezestak
A ja tam załadowany w Votum się cieszę z takiej sytuacji i statystyki 95% wygranych frankowiczów napawają mnie optymizmem :)
kewvin
CYT .......Postępowanie wobec frankowców ..............CZEGO ????? FRANKOWCÓW , A CO TO JEST ?
bartosz_chf
Chodzi o frankensteinów ... tak sądzę :)
itso_tea_earl_grey_hot
błahahaha same sukcesy marginalne porażki taki stan rzeczy jest tylko w tedy gdy nic się nie robi przykład rząd

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki