REKLAMA

Bankowa kotwica opuszczona. Czerwono na GPW

Michał Kubicki2023-01-25 17:18redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-25 17:18

W środę na GPW spadki objęły wszystkie główne indeksy oraz prawie wszystkie indeksy branżowe. Spekulacje na temat przedłużenia wakacji kredytowych zaważyły na giełdowym sentymencie, który kolejnego paliwa do spadków dostał po fatalnym starcie sesji na Wall Street.

Bankowa kotwica opuszczona. Czerwono na GPW
Bankowa kotwica opuszczona. Czerwono na GPW
fot. Krystian Maj/ /

Sesja przyniosła mocną wyprzedaż bankowych akcji, po tym, jak w mediach pojawiły się doniesienia o planach rządu o wydłużeniu do końca 2024 r. obowiązywania wakacji kredytowych. Spadki od razu przełożyły się na osunięcie głównych indeksów w okolice minimów z ubiegłego tygodnia.

Jeśli wzrosty z ostatnich tygodni były w dużej mierze napędzane przez akcje banków, to teraz ich przecena może zatrzymać indeksy jak kotwica, albo być przyczyną głębszej korekty. Nie bez znaczenia będą impulsy z zagranicy, które w środę również wpływały na sentyment na GPW.

WIG20 stracił 1,69 proc., przy spadku WIG o 1,58 proc. z Kolei mWIG40 zniżkował o 1,73 proc., a sWIG80 o 1,14 proc. Obroty przekroczyły 1,24 mld zł, z czego 1,04 mld dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W Europie notowane były niewielkie spadki, ale już po otwarciu handlu na Wall Street tamtejsze indeksy zniżkowały nawet do 2 proc. (Nasdaq). Słabe prognozy Microsoftu po wynikach oraz wstrzemięźliwość inwestorów przed większym zaangażowaniem w przeddzień publikacji danych o PKB USA w IV kwartale łatwo pozwoliły przejąć inicjatywę przez podaż. W tym tygodniu zostanie opublikowany jeszcze deflator PCE, na który Fed zwraca baczną uwagę, a kolejna decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych już 1 lutego.

Przy słabych nastrojach inwestorów w środę WIG20 zakończył sesję niespełna 20 pkt. wyżej niż lokalne minimum z ubiegłego tygodnia. To nie przekreśla wzrostowego scenariusza, ale może oddalić w czasie jego realizację, bowiem trudno przypuszczać, że po tak słabej sesji i pogorszeniu nastrojów, giełdowe niedźwiedzie nie będą próbowały doprowadzić do głębszej korekty, po kilku tygodniach intensywnych wzrostów na WIG20.

"Ważne wsparcia dla WIG20 znajdują się w strefie 1785-1800 pkt. i dopóki będą one utrzymane, to wzrosty w średnim terminie mogłyby powrócić. Odwrotna sytuacja wskazywałaby, że spadki mogą się przeciągnąć, choć raczej nie mówiłbym o powrocie trendu spadkowego" – powiedział PAP Biznes analityk BM PKO BP, Przemysław Smoliński.

Ekspert wskazał, że dopóki WIG20 pozostaje powyżej górnego ograniczenia konsolidacji z końca 2022 r., obecne spadki należy traktować w kategorii ruchu korekcyjnego.

Na GPW w ujęciu sektorowym pod kreską były prawie wszystkie sektory z wyjątekiem nieruchomości (0,19 proc.). Najwięcej oddały media (-4,14 proc.), a zaraz za nimi były banki (-4,09 proc.).

 W WIG20 rolę liderów przeceny pełniły mBank (-4,76 proc.), Pekao (-4,67 proc.), Santander (-3,82 proc.) i PKO (-4 proc.).

Na rynku pojawiły się też prognozy analityków co do zysków sektora w IV kwartale. Silny wzrost zysków w przeszłości nie miał jednak znaczenia w kontekście niepewnych dochodów w przyszłości.

O przyszłości wynagrodzeń rozmawiali też związkowcy z JSW (0,09 proc.) i KGHM (-0,37 proc.), ale rozmowy nie przyniosły dotychczas decyzji o ewentualnych podwyżkach płac. Nie ulega jednak wątpliwości, że narasta inflacyjna presja w największych spółkach, zwłaszcza tych, które były beneficjentami surowcowej hossy.  

Poza tym KGHM poinformował, że produkcja miedzi płatnej wyniosła w 2022 r. 733 tys. ton wobec 753,7 tys. ton w 2021 roku. Sprzedaż miedzi spadła w tym okresie do 710,6 tys. ton z 730,1 tys. ton.

Poza JSW nad kreską były tylko notowania Dino (0,35 proc.), a neutralnie zachował się  kurs Kruka (0,0 proc.).

W mWIG40 najwięcej spadł kurs Millennium (-6,73 proc.), a dalej były Wirtualna (-5,42 proc.), Asbis (-4,86 proc.) oraz Alior (-4,52 proc.). Na plusie skończyło tylko 9 spółek z ZEPAK-iem na czele
(4,81 proc.).

UOKiK wydał zgodę na utworzenie przez ZE PAK i Orsted Wind Power pięciu wspólnych spółek w celu   występowania o pozwolenia ustalające lokalizację oraz określające warunki wykorzystania sztucznych wysp, by przygotować budowę morskich farm wiatrowych. 

Na szerokim rynku mocno stracił Torpol (9,59 proc.), który dzień wcześniej był bohaterem informacji o przejęciu go przez CPK. Z kolei najmocniej do góry poszły akcje Newagu (14,94 proc.), innej kolejowej spółki branej pod uwagę przy zakupie taboru przez PolRegio.  

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kaczyslaw_
Teraz brakuje tylko, żeby wyszedł prezes pierwszy najniższy i powiedział, że tylko spółki państwowe mogą osiągać zysk, a pozostałe muszą podzielić się zyskiem z państwem, żeby budować dobrobyt.
zoomek
Przecież chodzi o to aby było za co przedłużać agonię UPAdliny i żeby goje dłużej tam ginęli.
Taki jest plan nawożenia pól UPAdliny. I ktoś na tych trupach zarabia. To jest grane od wieków.
friedens
A po co komu giełda i banki? Za PRL żadnej giełdy nie było, a bank dla ludności był tylko jeden. A geniusz Kaczyński nawet wtedy konta w nim nie miał i dobrze się miał i ma się wyśmienicie do dziś. Mamy już PRL bis, a po trzecich, wygranych przez jedynie słuszną partię i jej telewizję wyborach będzie Polexit! Wspomnicie moje słowa.
nasch_tschalnik
W Niemczech prognozują inflację CPI na poziomie 5,9%. A jak tam drożyzna w mocarstwie Posad i Stołków? 22% czy 42%? Pewnie poprzez efekt bazy i inne sztuczki księgowe będzie 25%, co Pinokio z Kartoflem i Totalną Klapą ogłoszą jako sukces na skale wręcz kosmiczną!
simonsoft8
Rafako na liście agencji do scedowania długu, nic poza tym dla naiwnych
lipsk
Grający przeciw FED pewnie zdziwieni? No cóż przez ostatnie lata nie było okazji sprawdzić czy to działa. Ba nawet wielu za życia tego nie doświadczyło.
simonsoft8
mówisz jesteś zwolennik wersji jarząbka co do partyzanta ...

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki