REKLAMA

Gotówka jest i będzie dostępna. Banki i NBP uspokajają

Michał Kisiel2020-03-13 11:56, akt.2020-03-14 16:54analityk Bankier.pl
publikacja
2020-03-13 11:56
aktualizacja
2020-03-14 16:54

Banki na bieżąco monitorują poziom zapotrzebowania na gotówkę, a obsługa obrotu gotówkowego działa bez zakłóceń, podaje rzecznik Związku Banków Polskich w rozmowie z Bankier.pl. Bankowcy zachęcają do korzystania przede wszystkim z płatności bezgotówkowych, bezpieczniejszych z higienicznego punktu widzenia.

"W bankach może być problem z dostępem do gotówki" - takie sugestie rozsiewane są ostatnio w mediach społecznościowych. Część zaniepokojonych rozwojem sytuacji związanej z epidemią i wizją pustych bankomatów klientów banków zaopatruje się w zapasy banknotów. Żeby ukrócić plotki, wystąpiliśmy o oficjalny komentarz Związku Banków Polskich. Przedstawiciele sektora podkreślają, że nie ma powodów do niepokoju.

fot. / / Shutterstock

"Należy zwrócić uwagę na fakt, potwierdzony przez służby sanitarne, że gotówka może być nośnikiem koronawirusa. NBP poddaje pieniądz gotówkowy dwutygodniowej kwarantannie i obróbce termicznej. Prosimy klientów, aby korzystali tam, gdzie jest to możliwe przede wszystkim z płatności bezgotówkowych. Dlatego podejmujemy działania mające na celu podniesienie limitu transakcji bezstykowych bez PIN do 100 zł” – mówi Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR w Związku Banków Polskich.

"Banki na bieżąco monitorują poziom zapotrzebowania na pieniądz gotówkowy. Nie mamy sygnałów, aby w tej chwili pojawiały się jakieś zakłócenia - nie występują zatory ani problemy techniczne. Płatności bezgotówkowe i gotówkowe funkcjonują normalnie. Banki z uwagi na nacisk na wysokie bezpieczeństwo działania są przygotowane do sytuacji nietypowych - mają gotowe procedury awaryjne i rezerwowe, również w zakresie zaopatrzenia bankomatów w gotówkę” – podkreśla Przemysław Barbrich.

„Zwiększone zapotrzebowanie na gotówkę wynikające m.in. z większych zakupów dokonywanych przez klientów, mogą w pojedynczych przypadkach sprawiać, że chwilowo niektóre maszyny są niedostępne. Banki uzupełniają je jednak na bieżąco i są zaopatrzone w odpowiednie rezerwy" – dodaje Barbrich.

Do kwestii dostępności gotówki odniósł się także na wieczornej konferencji premier Mateusz Morawiecki. "Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów" - powiedział premier.

Banki zamykają placówki?

Część banków podjęła w ostatnich dniach decyzje o zmianach w godzinach pracy placówek. Na taki krok zdecydował się m.in. Bank Ochrony Środowiska i Bank Millennium. Instytucje zachęcają do korzystania z bankowości internetowej i mobilnej oraz zdalnego kontaktu z obsługą.

NBP: gotówki wystarczy dla wszystkich klientów banków

Gotówki wystarczy dla wszystkich klientów banków; gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń - oświadczył bank centralny w piątkowym komunikacie.

"Narodowy Bank Polski informuje, że w skarbcach oddziałów okręgowych przechowywane są znaczne zasoby gotówki. Składają się na nie: zapas logistyczny, który znacznie przekracza zwiększone zamówienia banków oraz dodatkowo zapas strategiczny wysokich nominałów banknotów, który może w każdej chwili zostać uruchomiony i postawiony do dyspozycji klientów banków" - podał NBP w komunikacie.

Jak dodano, gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP "na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń".

"Z powodu zwiększonych wypłat klientów, w niektórych miejscach mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę" - zaznaczył bank centralny.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
degrengolada
dzisiaj wypłaciliśmy 1600zł w najbliższym bankomacie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marxs
gotówki nie braknie to prawda za to braknie towarów i to bardzo szybko przede wszystkim podstawowych to druga prawda ilość papierowego i wirtualnego śmiecia wykreowanego przez rządy i banki(tzw.pieniądze) jest okolo 100 X większa niż ilość dostepnych dóbr materialnych
zops
After pandemia threat a stability is existing in prosperity ... w w w . yall24. c o m
rusin19
jzu zabraklo. w moim miescie wojewodzkim bylem w wielu bankomatach - NIECZYNNE!! tak jest w calej polsce
eagleeye
Napisze najprościej jak można jeżeli sie o czymś mówi i zapewnia to proszę mi wierzyć ze jest odwrotnie.
Kazdy swoj rozum ma czy konczyl 8 klas czy studia wyzsze. Ja czytam takie stwierdzenia .....
boris-vodka
Jak widać spanikowani PISowcy od "dobrej zmiany" mają kilkadziesiąt chorych a już nie panują nad sytuacja...Strach się bać.Ciągłe pajacowanie w mediacj ,konferencje prasowe.Rzeczywiście dobra zmiana....Teraz chcą jeszcze inflacyjnie okradać ludzi poprzez dalsze obniżanie stóp %
staryznajomy
Po co gotowka ? Waluta bedzie woda, ryz, makaron, srodki czystości.
admiral1
Dziś jeden z rodzinnych emerytów odszedł z niczym od bankowego okienka ..
Ja się przejdę po kaskę we wtorek, a w poniedziałek zadzwonię żeby przygotowali... hehe , trochę im kłopotu narobię,
fermax
NBP dawno powinno miec nadrukowana kasiorke zeby kupować przecenione akcje, kruszcze surowce i inne też bezwartosciowe waluty byłoby taniej niż wydawać kase na F-35 i nim by sie peYsy polapały bylibyśmy III Japonią....OTAKE POLSKE chcem

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki