REKLAMA
WEBINAR

Bank Rozrachunków Międzynarodowych ostrzega przed "nadchodzącą burzą"

2016-03-07 19:41
publikacja
2016-03-07 19:41

Bank Rozrachunków Międzynarodowych wydał w niedzielę raport, w którym ostrzega przed "nadchodzącą burzą" w światowej gospodarce. W poniedziałek giełdy zareagowały chwilowymi spadkami; media finansowe przyznają, że polityka banków centralnych mogła zawieść.

fot. / / YAY Foto

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements - BIS), zwany bankiem banków centralnych, ogłosił, że światowa gospodarka, tak jak przed załamaniem w 2008 roku, obciążona jest nadmiernymi długami.

Banki Centralne wyczerpały tymczasem środki, jakimi dysponują, by ratować gospodarkę - uważa główny ekonomista BIS Claudio Borio, który opatrzył komentarzem wydany w niedzielę raport.

Nadmierne zadłużenie, które było już źródłem kryzysu finansowego, jaki zaczął się w USA, nadal rośnie, jednak tym razem we wschodzących gospodarkach i tamtejszych przedsiębiorstwach - wskazuje Borio.

Sytuację wschodzących krajów pogarsza to, że rośnie kurs dolara, a wiele z tych państw oraz ich podmiotów gospodarczych zadłużonych jest właśnie w amerykańskiej walucie.

To właśnie nadmierne zadłużenie - zdaniem Borio - tłumaczy po części utrzymujące się na bardzo niskim poziomie ceny ropy, bo wschodzące gospodarki, oparte na wydobyciu tego surowca, muszą podtrzymywać produkcję ze względu na zadłużenie.

Obrazu dopełnia spowolnienie gospodarcze Chin, które sprawia, że kondycja wschodzących gospodarek wydaje się jeszcze bardziej niepokojąca, a rynki reagują spadkami - głosi BIS.

Według Borio problemy te to nie oderwane zjawiska, ale składające się na pewną całość "wstępne sygnały burzy, na którą zbiera się od dawna".

Dzieje się tak w okresie, w którym banki centralne są przeciążone i nie mają już szerokiego pola manewru, by ożywiać gospodarkę - uważa Borio. "Po raz pierwszy inwestorzy zdają się mieć wątpliwości co do tego, czy banki centralne mają moc leczenia (gospodarek)" - ostrzega ekonomista.

"Financial Times" pisze, że BIS poświęcił wiele uwagi obawom o to, że stosowane przez banki centralne ujemne stopy procentowych mogą się z czasem okazać niebezpiecznym czy wręcz szkodliwym instrumentem polityki monetarnej.

"FT" przytacza też opinię dwóch innych ekonomistów BIS Mortena Becha i Ayteka Malkhozova, którzy zauważają, że jeśli polityka ujemnych stóp nie przekłada się na zwiększenie akcji kredytowej na użytek gospodarstw i firm, to znaczy, że straciła ona rację bytu.

Obawy co do działania banków centralnych przedstawiła w ostatnim miesiącu agencja S&P. Jej zdaniem banki centralne mogą dojść do krańca możliwości działania

Bank Rozrachunków Międzynarodowych ma siedzibę w Bazylei; jest spółką, w której udziały posiadają banki centralne, a on sam spełnia wobec nich rolę banku centralnego.

Czy czeka nas powtórka kryzysu z 2008?

Czy czeka nas powtórka kryzysu z 2008?

Paniczna wyprzedaż akcji banków sprawiła, że styczeń i luty A.D. 2016 przywołały wspomnienia sprzed ośmiu lat. Ekonomiści i decydenci zapewniają, że wszelkie podobieństwa są czysto przypadkowe. I mają rację. Bo tym razem będzie jeszcze gorzej - pisze Krzysztof Kolany.

(PAP)

fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (49)

dodaj komentarz
~Prof_Skrzypek
Ten Bank należy do Rotschildów.
Według Szwajcarskiej ustawy na jego teren nie może wejść policja, wojsko ani nikt bez pozwolenia. Pracownicy tego banku mają imunitet i płacą 0% podatków.
Ten Bank to wilk przebrany za dobroczynną owcę.
~Adamsky
"banki centralne są przeciążone i nie mają już szerokiego pola manewru, by ożywiać gospodarkę - uważa Borio" - tak to jest jak banki próbują sterować gospodarką. Gospodarka jest samouleczalna, tylko nie potrzebne jej takie lichwiarskie banki i ich papierowe produkty (pewnie jest ich z 10 tys. x więcej niż wszystkiego n świecie).
~lolo
Powiedzcie mi gdzie mam trzymac pieniadze? W ktorym banku?
~Cień
Złoto, :) wkrótce jak się wysypie kolejny bank to zobaczysz co się stanie ze złotem, heh....
~stopazwrotu
Kolany za dużo gra na krótko. Niestety podejrzewam że nigdy nic nie zarobi na giełdach bo jego gra to zaklinanie trendu. Trafi kiedys na pewno tylko co z tego?
~e5ty5
zakladasz, ze krach to 10 minut.
zobacz jak to wyglada, raczej jak pociag ktorego nie da sie zatrzymac.
~as
A jak nazywa się bank centralny banku centralnego, banków centralnych ?
~BartoszW
Bank Rozliczeń Międzyplanetarnych
~Rick odpowiada ~BartoszW
Nie BIS. Bank centralny BIS-u to RYNEK.
~jelcyn
z tym kryzysem to tak jak z czekaniem na Godota, wszyscy o nim mówią ma przyjść a nie przychodzi.

Powiązane: Kryzys finansowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki