REKLAMA

Bank Anglii zastąpi tłuszcz zwierzęcy olejem palmowym w produkcji banknotów

2017-03-31 08:52
publikacja
2017-03-31 08:52

Bank centralny Wielkiej Brytanii rozważa wycofanie się ze stosowania materiałów odzwierzęcych w produkcji nowych banknotów polimerowych. Możliwe jednak, że po jednym proteście Bank Anglii wpadnie w drugi – zamiast tłuszczu zwierzęcego pojawił się pomysł wykorzystania oleju palmowego.

fot. screen z kanału Bank of England na YouTube /

Informacja o wykorzystywaniu łoju zwierzęcego w produkcji polimerowych banknotów wywołała na Wyspach burzę. W ciągu dnia zebrano ponad 70 000 podpisów pod petycją o zaprzestanie takich praktyk. Choć początkowo odmówiono jakiejkolwiek ingerencji w proces produkcyjny, teraz pod uwagę brana jest zamiana tłuszczu zwierzęcego na roślinny – donosi „The Guardian”.

Krytyka opinii publicznej wobec Banku Anglii pojawiła się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy ten wyjawił, że w granulkach polimerowych, które były wykorzystane jako baza do produkcji nowych pięciofuntówek, wykorzystywany jest materiał zwierzęcy. – To nie do zaakceptowania dla milionów wegan, wegetarian i grup wyznaniowych w Wielkiej Brytanii. Domagamy się zaniechania wykorzystania substancji odzwierzęcych w produkcji banknotów, których musimy używać – napisano wtedy w petycji, którą podpisało ostatecznie ponad 100 000 Brytyjczyków.

Bank zaprzecza, że już teraz zacznie stosować tłuszcz palmowy w produkcji banknotów o nominale 5 funtów i 10 funtów, których druk ma ruszyć we wrześniu br. Pomysł zastosowania materiału, który zadowoli wegan i wegetarian ma zostać zrealizowany dopiero podczas produkcji nominału 20 funtów i ewentualnie dodruków „mniejszych” banknotów w przyszłości. Nowe „dwudziestki” mają się jednak pojawić dopiero w 2020 roku.

Chcąc uniknąć podobnej wpadki co przy wykorzystaniu łoju zwierzęcego, Bank Anglii skonsultował pomysł wykorzystania oleju palmowego z organizacją WWF. W otrzymanym raporcie padło jednak zastrzeżenie, że produkcja oleju palmowego przyspiesza proces wycinania lasów – niszczenie ekosystemów wpływa również negatywnie na żyjącą na danym terenie faunę. Istnieje zatem ryzyko, że Bank Anglii chcąc przypodobać się weganom, podpadnie ekologom. 

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~Eskimos
A może rząd UK powinien emitować 5 i 10 funtów jako monetę- funt i tak jest na dnie.
~Kamila
Z deszczu pod rynnę!
Olej palmowy nie jest także środkiem używanym przez wegan i wegetarian! Przy jego produkcji ginie naturalne środowisko zwierząt razem z nimi samymi i to nie na małą skalę! :o Nie mówiąc o drzewach, glebie itd.
~marek
A nie lepiej użyć swojskiego oleju rzepakowego, którego zresztą Anglikom możemy dostarczyć w dużych ilościach? Rząd powinien skorzystać z okazji i zaproponować im dostawy polskiego oleju.
~he-he-he
wtedy podpadł by polskim feministkom, przecież olej rzepakowy to taki seksistowski olej. ;)
~Feminista odpowiada ~he-he-he
tak? mogę wiedzieć dlaczego?
~Ekojózek
Nikt nie chce słuchać niemego krzyku palm, których oleiste łzy wyciskane nieludzko maja służyć do produkcji banknotów, by wypchać kieszenie chciwych kapitalistów! Powiedzmy NIE tym ohydnym praktykom! Zastąpmy banknoty muszelkami, ale tylko tymi zbieranymi w środowisku naturalnym, po porzuceniu przez prawowitych Nikt nie chce słuchać niemego krzyku palm, których oleiste łzy wyciskane nieludzko maja służyć do produkcji banknotów, by wypchać kieszenie chciwych kapitalistów! Powiedzmy NIE tym ohydnym praktykom! Zastąpmy banknoty muszelkami, ale tylko tymi zbieranymi w środowisku naturalnym, po porzuceniu przez prawowitych właścicieli.
~enjoy
dobrze przynajmniej,że uk nie chce pozbyć się gotówki tak jak islamskie kurestFo szFecji tylko zachowuje gotówkę pountsa i dzięki temu wielka brytania przeżyje bo szwecji już nie ma młodzi i nierzadko utalętowani ludzie uciekli stamtąd np do australii nowej zelandii itd a w islamskim kurestFie szFecji zostały tylko muzułmanie i te dobrze przynajmniej,że uk nie chce pozbyć się gotówki tak jak islamskie kurestFo szFecji tylko zachowuje gotówkę pountsa i dzięki temu wielka brytania przeżyje bo szwecji już nie ma młodzi i nierzadko utalętowani ludzie uciekli stamtąd np do australii nowej zelandii itd a w islamskim kurestFie szFecji zostały tylko muzułmanie i te geje i jeszcze nwo się tam wkrada bo chcą zrezygnować z gotówki i przydałby się potop temu państwu w skandynawii
~Ad
Ciekawe czy używali tłuszczu świńskiego? Bo to mogli protestować muzułmanie!
~kibic
Wlasnie chcialem dopowiedziec, ze Szwedzi uciekaja tez do Kanady.Wlasnie znany hokeista Alfredson kilka dni temu wraz z cala rodzina uroczyscie przyjal obywatelstwo kanadyjskie.
~qaz
a może wykorzystać tłuszcz odsysany z otyłych anglików którzy upasli sie fast foodami

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki