REKLAMA

Bank Anglii utrzymał stopy bez zmian. Funt drożeje

2016-11-03 13:00
publikacja
2016-11-03 13:00
YAY Foto

Bank Anglii zdecydował o utrzymaniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 0,25%.  To najniższa stopa procentowa w przeszło 300-letniej historii Banku Anglii.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Zmianie nie uległ także program „ilościowego poluzowania” (QE) zwany „drukowaniem pieniędzy”. Bank Anglii utrzymał limit skupu obligacji skarbowych w wysokości 435 mld funtów.

Ponadto brytyjski bank centralny będzie prowadził program skupu obligacji korporacyjnych do kwoty 10 mld funtów. Oba programy są „finansowane” poprzez emisję rezerw banku centralnego, czyli faktycznie nowego pieniądza.

Poprzednia zmiana polityki monetarnej Banku Anglii miała miejsce trzy miesiące temu. W ramach reakcji na wynik czerwcowego referendum bank centralny Wielkiej Brytanii obniżył stopę procentową z 0,50% do 0,25% i powiększył QE łącznie o 70 mld funtów.

Po publikacji komunikatu z Banku Anglii funt kontynuował umocnienie wobec dolara rozpoczęte po orzeczeniu brytyjskiego Wysokiego Trybunały ws. Brexitu. O 13:08 za funta płacono 1,2464 dolara, czyli o 1,4% więcej niż w środę. Na polskim rynku międzybankowym brytyjska waluta kosztowała już prawie 4,87 zł i była o ponad osiem groszy droższa niż dzień wcześniej.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki