REKLAMA
WEBINAR

Baltic Pipe ma problemy. Na część gazu trzeba będzie jeszcze poczekać

2022-10-21 08:50
publikacja
2022-10-21 08:50

Gazociąg Baltic Pipe działa od 3 tygodni, ale nie udało się jeszcze uruchomić wszystkich jego elementów. Szkopuł tkwi w terminalu w Nybro, który rozpocznie pracę z opóźnieniem, a powodem są problemy techniczne. Oznacza to, że przez gazociąg Baltic Pipe w najbliższych dniach nie popłynie jeszcze gaz z szelfu norweskiego.

Baltic Pipe ma problemy. Na część gazu trzeba będzie jeszcze poczekać
Baltic Pipe ma problemy. Na część gazu trzeba będzie jeszcze poczekać
fot. Krystian Maj/KPRM / / Flickr

Jak poinformował w środę duński operator Energinet w związku z uruchomieniem terminalu odbiorczego Baltic Pipe w Nybro, rozpocznie on prace nad rozwiązaniem problemów technicznych z opóźnieniem. Oznacza to, że przez gazociąg Baltic Pipe w najbliższych dniach nie popłynie jeszcze gaz z szelfu norweskiego.

"Uruchomienie Nybro odbędzie się w dwóch etapach: oddanie planowane jest na 1 listopada 2022 r. przy połowie całkowitej mocy (6700 MWh/h). Pełne uruchomienie nastąpi później w 2022 roku. Ostateczny termin zostanie ogłoszony jak najszybciej" — czytamy w komunikacie.

Baltic Pipe - dlaczego jest ważny? Wszystko co musisz wiedzieć

Sny o norweskim gazie trwały długo. Teraz, po ponad 30 latach, sen staje się jawą. Dlaczego Baltic Pipe jest ważny dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego? Ile kosztowała budowa oraz ile gazu będzie mogła otrzymać Polska?

„Nadal mamy poważne wyzwania techniczne w zakładzie w Nybro, między innymi z systemami IT oraz ważnymi systemami sterowania i bezpieczeństwa. Dlatego niestety nie możemy rozpocząć działalności w czwartek, tak jak planowaliśmy. Obecnie uważamy, że jest to realistyczne rozwiązanie, które musimy zacząć od częściowego uruchomienia” – mówi Torben Brabo, dyrektor ds. stosunków międzynarodowych Energinet.

Operator zapewnia, że opóźnienie z oddaniem do użytku terminalu w Nybro nie wpłynie na wolumen gazu dostarczanego do Polski. Przypomnijmy, że z częściową przepustowością gazociąg Baltic Pipe działa od 1 października br., choć jego oficjalne otwarcie miało miejsce kilka dni wcześniej.

JM

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
kaczdzonjar
to wina niemców, albo putina, albo Tuska, a możde duńczków - ach ci wikingowie - no ale napewno nie naszego wspaniałego rządu i naszych spesjalistów z PiSu
kiniaa
Można się spodziewać drobnych problemów. Zawsze przy tak dużych inwestycjach i projektach trafia się na jakieś problemy
forfun
no ale miał działać od 1.10.
koś tu mija się z prawdą lub jak zwykle naciaga fakty
broiniac
Z Danii gaz płynie normalnie, to ta dalszą część sprawia problemy.
talmudd
"problemy techniczne"....??......cui bono......ROFL..:)
piopoland
Wina po stronie duńczyków.
tb2
Ważne, że było uroczyste otwarcie :-D
pyton112
Tak myślałem że tam nic nie plynie
polonu
dalej nie wiadomo jaka to cena tego gazu z tej Norwegi a ten Amerykański też cena nie znana , nikt nic nie wie . rura to nie wszystko , tak będzie jak z węglem gaz słabo palący się albo cena zaporowa i zostanie sama rura i i to cudo a Ameryki że tym nie zapalisz taka cena . Macie wojnę z ruskimi . a co z ropą się szykuje po nowym roku .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Baltic Pipe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki