REKLAMA

Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski. "Historyczny dzień"

2022-10-01 05:46, akt.2022-10-01 18:35
publikacja
2022-10-01 05:46
aktualizacja
2022-10-01 18:35

W sobotę o godz. 6:10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem BalticPipe - poinformowała spółka Gaz-System. Jak podkreślono, nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh/doba.

Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski. "Historyczny dzień"
Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski. "Historyczny dzień"
fot. Krystian Maj/KPRM / / Flickr

"Zgodnie z obietnicą złożoną ponad 6 lat temu - dotrzymaliśmy słowa. Dziś o godz. 6:10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem BalticPipe" - poinformowała na Twitterze Gaz-System.

Spółka dodała, że nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh na dobę.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa dodała na Twitterze, że uruchomienie przesyły gazu gazociągiem BalticPipe, to "historyczna chwila i dzień, na który czekaliśmy od wielu lat".

Gazociąg Baltic Pipe został oficjalnie otwarty we wtorek. Planowe przepływy gazu na zasadach komercyjnych zaczęły się jednak w sobotę, wraz z początkiem tzw. roku gazowego.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim oraz kupiony u innych producentów.

Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Budowa została ukończona w 2022 r., z wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system ma działać tylko z częściową mocą. Jak oceniał podczas oficjalnego otwarcia prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, od soboty przepływ gazu powinien być na poziomie 200 tys. m sześc. na godzinę przy przepustowości nominalnej ponad 1 mln m sześc. na godzinę.

Sasin: Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku

Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku – poinformował w sobotę wicepremier Jacek Sasin. Potwierdził, że realizowany jest przesył gazu tym rurociągiem.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany był w sobotę przez dziennikarzy, czy przesył gazociągiem Baltic Pipe jest realizowany.

Uruchomienie przesyłu gazu tym gazociągiem, łączącym szelf norweski przez Danię z Polską, zaplanowano na 1 października br. Oficjalne jego otwarcie odbyło się we wtorek.

"Z tego, co wiem, tak. Jesteśmy rzeczywiście na początku pewnego procesu. Baltic Pipe będzie zwiększał swoją przepustowość cyklicznie aż do przyszłego roku. Pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku" – poinformował Jacek Sasin.

Sasin dodał, że tym, czym dzisiaj Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) dysponuje "to jest 8 mld m sześc. rocznie w przyszłym roku".

"Dzisiaj robimy wszystko, żeby w pełni wypełnić to kontraktami długoterminowymi i własnym wydobyciem na szelfie norweskim. Również możliwe jest kupowanie gazu na giełdzie i przesyłanie go Baltic Pipe, ale to pewnie będzie tylko marginalna część tego gazu" – zastrzegł Sasin.

"Dzisiaj z tych 8 mld m sześc. ponad 6 mld m sześc. mamy już zabezpieczone we własnym wydobyciu i w zawartych kontraktach z jednym z dostawców norweskich" – podkreślił Jacek Sasin.

PGNiG informowało tydzień temu, że zawarło ze spółkami grupy Equinor ASA umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na norweskim szelfie kontynentalnym. Dostawy gazu ziemnego będą obejmować okres dziesięciu lat od 1 stycznia 2023 r. do 1 stycznia 2033 r. w wysokości do 2,4 mld m sześc. rocznie".

"Mogę powiedzieć jedno, to jest taki moment, że jesteśmy w pełni uniezależnieni od rosyjskiego gazu" – stwierdził Sasin. Jego zdaniem zapewnia nam to polskie wydobycie na poziomie prawie 4 mld m sześc., gazoport w Świnoujściu, możliwość korzystania z terminalu w Kłajpedzie i interkonektor na granicy polsko-litewskiej, który ma przepustowość ok. 2 mld m sześc.

"To jest więcej niż aktualnie potrzebujemy gazu na nasze potrzeby" – wskazał wicepremier Sasin.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mln m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim i kupiony u innych producentów.

Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii – Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.(PAP)

Autor: Anna Bytniewska

ab/ joz/ lgs/ wkr/ par/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (65)

dodaj komentarz
od_redakcji
Wojna na Ukrainie nigdy by się nie wydarzyła, gdyby nie doszło do zamachu stanu Sorosa/Obamy/Bidena przeciwko ich legalnemu rządowi w 2014 roku. Następnie zainstalowali swój marionetkowy reżim i programy prania pieniędzy. W rezultacie jesteśmy dzisiaj na progu trzeciej wojny światowej z powodu Demokratów.
ministerprawdy
Taki paradoks: obecnie do Europy zachodniej gaz płynie przez Ukrainę omijając Polskę - nie tylko do Czech, Słowacji czy Węgry ale również do takich krajów jak : Austria, Włochy i inne kraje a nawet Niemcy i może Polska dokupująca gaz na zachodzie Europy. Nordstream został wysadzony, a odcinek Jamał przez Polskę odłączony bo wiadomo Taki paradoks: obecnie do Europy zachodniej gaz płynie przez Ukrainę omijając Polskę - nie tylko do Czech, Słowacji czy Węgry ale również do takich krajów jak : Austria, Włochy i inne kraje a nawet Niemcy i może Polska dokupująca gaz na zachodzie Europy. Nordstream został wysadzony, a odcinek Jamał przez Polskę odłączony bo wiadomo nakładamy sankcje. I Ukraina namawia do kolejnych sankcji na paliwa od Rosji :D . Ps. Sami Ukraińcy też gaz mają z tego gazociągu.
zoomek
Cóż - prezydent Ukr - Żyd.
Premier Ukr - Żyd.
Przypadek?
Nie sądzę.
baibina
Wyjąłem kalkulator i policzyłem...

Od soboty przepływ gazu powinien być na poziomie 200 tys m3 gazu na godzinę przy przepustowości 1 mln... czyli wykorzystuja 20% przepustowosci po obliczeniach wychodzi że przed sezonem zimowym przesyłają nim do polski ... 144 mln m3 gazu miesiecznie czyli jakies 1.7 mld m3 rocznie... Żuzycie
Wyjąłem kalkulator i policzyłem...

Od soboty przepływ gazu powinien być na poziomie 200 tys m3 gazu na godzinę przy przepustowości 1 mln... czyli wykorzystuja 20% przepustowosci po obliczeniach wychodzi że przed sezonem zimowym przesyłają nim do polski ... 144 mln m3 gazu miesiecznie czyli jakies 1.7 mld m3 rocznie... Żuzycie krajowe to 21 mld m3 gazu rocznie ! czyli 8% Polskiego zapotrzebowania na gaz nim pokryją a ze w sezonie ziumowym jest peak zuzycia to pewnie nawet nie całe 5% ten gaz z Norwegii pokryje! Gazoport ma mozliwosci rozladunkowe na poziomie 3 mld m3 (o ile w ogole uda sie do niego ten gaz zakupić i dowieźc) a wydobycie krajowe ok 5 mld m3.... Jak się wszystko zsumuje nie wychodzi nawet polowa BĘDZIEMY MARZNAĆ TEJ ZIMY
zoomek
I było się śmiać z chrustu?
Ja w czercu nakitrałem drewna opałowego kiedy jeszcze baśnie były o węglu po 996zł/tona. Już po PLANdemii było wiadomo że mooożna im ufać - oj możnaaaaa!
Więc w samochód i po drewno. A myślę jak będzie ten po 996zł to się też kupi. Się nie kupi ale i tak śpię spokojnie.
baibina
No spoko zastanówcie się teraz czemu Morawiecki wzywa Norwegie do ograniczenia zysków z handlu gazem a Norwegów wyzywa od lichwiarzy i wspólników Putina zadajcie sobie teraz to pytanie. Ale jak sie najpierw buduje rure a dopiero potem negocjuje kontrakty to tak jest
zoomek
Przecież chyba widać że agent banksterki Morawitz demoluje planowo Polskę? Jeszcze nie widać?
eunuchy_z_ue
Niemcy przerażone.... dlatego także blokują powstanie elektrowni atomowych w Polsce
159120br
Jaki kraj odniósł duże korzyści z wyeliminowania Nord Stream? Odpowiedź jest prosta!
zoomek
USA. Ropierdzielają Europę aż miło!
Jakby przyjąć logikę że Ruscy sobie wysadzili to tylko patrzeć jak my sobie wysadzimy Baltic Pipe.
Logika!

Powiązane: Baltic Pipe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki