Balcerowicz: rząd Mazowieckiego gabinetem wielkiej ustrojowej pracy

Rząd Tadeusza Mazowieckiego był gabinetem wielkiej ustrojowej pracy - mówił w poniedziałek Leszek Balcerowicz, minister finansów w tym gabinecie. Podkreślił, że zmarły b. premier Tadeusz Mazowiecki był człowiekiem zasad.

"Po przełomie politycznym i kryzysie gospodarczym jest taki czas, który jest darem historii. To jest czas nadzwyczajnej polityki, kiedy ludzie bardziej niż zwykle są gotowi zaakceptować nadzwyczajne zmiany, a siły starego systemu są w rozsypce" - mówił dziennikarzom Balcerowicz, wskazując na wagę reform przyjętych przez rząd Mazowieckiego.


Zwracał uwagę, że taki czas, gdy społeczeństwo jest gotowe zaakceptować zmiany nie trwa wiecznie - rok lub dwa. Zaznaczył, że wykorzystuje się go, robiąc jak najwięcej we właściwym kierunku. "Dobrze się złożyło, że ten rząd nastał, bo to był rząd wielkiej ustrojowej pracy" - mówił Balcerowicz.

Były minister finansów w gabinecie Mazowieckiego podkreślił, że kierunek zmian gospodarczych został wyznaczony na samym początku prac rządu. "Nie było za dużo czasu na długie dyskusje, bo sytuacja gospodarcza wymagała szybkich zmian (...) Starałem się przedstawiać gotowe propozycje, które były wynikiem pracy dużego zespołu" - mówił.

Mazowiecki - człowiek z zasadami

"Bardzo lubiłem i miałem szacunek dla Tadeusza Mazowieckiego. Wyczuwałem, że to jest człowiek zasad, a jednocześnie silny, stanowczy i niewykazujący agresji. Jakże to rzadkie połączenie. Ze względu na sytuację gospodarczą, która była katastrofalna, i konieczność szybkiego działania, oczywiście, że były napięcia. Byłoby dziwne, gdyby ich nie było. Ale te napięcia nie doprowadzały do kryzysu. Do tego, żeby były jakieś otwarte konflikty" - wspominał Balcerowicz.

Po wyborach 4 czerwca 1989 r. i objęciu rządu przez Tadeusza Mazowieckiego, wicepremier i minister finansów w jego rządzie Leszek Balcerowicz wraz ze współpracownikami, przygotowali plan ustrojowych przekształceń gospodarczych.

Zmiany przeprowadzające polską gospodarkę z socjalizmu do kapitalizmu zostały nazwane planem Balcerowicza. Równolegle z pracami nad planem, rząd zaapelował do Zachodu o pomoc, m.in. o redukcję zadłużenia, wsparcie funduszu stabilizacyjnego i o kredyty z Banku Światowego.


»Ostatni wywiad z Tadeuszem Mazowieckim

Odpowiadając na pytanie, czy taki rząd jak ten Tadeusza Mazowieckiego jest potrzebny Polsce także dziś, Balcerowicz odpowiedział: "Ma się taki rząd w demokracji, jaki się wypracuje, więc nie ma co sięgać do wspomnień, trzeba się zabrać do pracy obywatelskiej. By polskim politykom obecnej doby mniej się opłacało forsowanie szkodliwych propozycji i rozmaitych bredni, a bardziej się opłacało reformowanie Polski. Rzecz jest w obywatelach". (PAP)

Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl
Krzysztof Kolany

Odszedł symbol polskiej transformacji

Tadeusz Mazowiecki przejdzie do historii nie tylko jako symbol końca komunizmu w Polsce, ale też jako premier, którego rząd zainicjował tyleż oczywiste, co rewolucyjne i zaskakujące przemiany gospodarcze. Bez Mazowieckiego nie byłoby „planu Balcerowicza”: uwolnienia cen, deregulacji gospodarki, rozmontowania totalitarnego i fatalnego w skutkach systemu centralnego planowania oraz zakończenia sztucznego podtrzymywania przy życiu nieefektywnych przedsiębiorstw państwowych. ...więcej

stk/ her/ amac/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~KAPO

BALCEROWICZ podpisal statu PZPR

DYPLOM PEERELOWSKI

! Odpowiedz
0 0 ~desperat

Niech ten buc Balcerek teraz spłaca odsetki od jego kredytów z 1992r.
Takich to powinni za jaja wieszać.

! Odpowiedz
0 0 ~Jasiek

Wydaje mi się, że właśnie Balcerowicz to największy błąd Mazowieckiego.
Balcerowicz i jego współpracownicy a zwłaszcza Michnik i Sachs to prawdziwi twórcy gospodarczej transformacji, gdzie zasadą było "firma jest tyle warta ile za nią chcą zapłacić".
Koszt polityczny takiej postawy ponosił Mazowiecki. Balcerowiczowi natomiast, "wdzięczni" beneficjenci jego polityki przyznawali nagrody w okrągłych kwotach.
Tutaj jest odpowiedź na pytanie czemu Polska jest dzisiaj w takiej sytuacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kartoflana polska

a niby w jakiej jest? może w gorszej niż w 1989 roku?
Nie bredź goołodoopcu z Pisu.

! Odpowiedz
0 0 ~Jasiek odpowiada ~kartoflana polska

Widocznie dobrze się czujesz finansowo i wystarcza ci to za wszystko.
Mam dla ciebie kiepską wiadomość, a mianowicie to, ze nie panujesz nad emocjami.
Jesli jesteś takim cwaniaczkiem to wiedz,że to groźny objaw.
Ja jestem gołodupcem ale nie z PiSu i nie z zadnej innej partyjki doopolizów.
Nie obrażaj uczciwych ludzi tylko dlatego, ze nie mają kasy. Dzisiaj ja masz jutro nie taka jest cecha tej pożądanej i niezbyt lojalnej wobec posiadaczy mamony.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kartoflana polska odpowiada ~Jasiek

od razu widać u ciebie psychikę gołodooopca.
Jak chcesz być bogaty to zacznij od pracy nad sobą. Dobrze radzę.

! Odpowiedz
0 0 ~jon odpowiada ~kartoflana polska

Zafajdany kartoflu ,ty jestes buc@@m bez honoru , dla ciebie pustostanie tylko kasa sie liczy
Zebya kiedys w smietnikach grzebał ,za to ze POchwalałes pare miesiecy temu bestlialskie pobicie pracownika ktory upomniał sie o zalegla wyplate , przez pierdol.......pracodawce
Takie wyznajesz zasady kmiocie

! Odpowiedz
0 0 ~kartoflana polska odpowiada ~jon

o, pojawił się emocjonalnie zrównoważony !!!
Z tego co pamiętam to napisałem tylko że nie można pracować na czarno bo potem mogą być kłopoty i w pewnym sensie kto pracuje na czarno też jest sobie winny.
Naucz się czytać ze zrozumieniem.
Podczas wykładania towaru w biedronce ćwicz przy czytaniu etykiet. Dobrze radzę !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jon odpowiada ~kartoflana polska

Niewazane jak pracował ! został pobity przez bestie pracodawce ktory powinen mu zaplacic za jego ciezka prace
Dlatego jak wysmiewasz,ponizasz niezaradnych zyciowo to jestes malostkowym materialista, niezdolny do ludzkich uczuc ,
Pamietaj ,ze nie zawsze bedziesz bogaczem ,jedne male potkniecie ,i jestes nedarzem
I ty reprezetujesz PO ,jak ci nie wstyd

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~DanielDanielewicz odpowiada ~jon

Dzisiejsi POpaprancy, a dawne komuchy, to teraz najwieksi nomenklaturowi wolnorynkowcy. Kon by sie usmial. Zaloze sie, ze gdyby powolac dawne PG (Przestepstwa Gospodarcze), to 99,9% z nich siedzialoby teraz w pierdlu. Na tym wlasnie polegala ta gruba kreska Mazowieckiego. Pierwsze co zrobil gdy wszedl na stolek, to zlikwidowal PG. Nastepny plemiel, POpaprany liberal z KLD, skorumPOwany jakala powiedzial wprost, ze pierwszy milion trzeba ukrasc. Taka to byla zafajdana transformacja transformersow, ktora zostawila kraj w ruinie gospodarczej, ze zniszczonym przemyslem, z gora dlugow nie do splacenia i waluta, ktorej kurs jest sztucznie utrzymywany na zawyzonym poziomie, aby nic sie nie oplacalo produkowac w tym kraju i aby dlugi sie wciaz odkladaly. Gdy juz wszystko rozkradna, to wtedy zdewaluuja zlotowke, aby pracowac za szczypte szczawiu i garstke mirabelek, nie na swoim lecz na cudzym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil