REKLAMA

Balcerowicz: Obniżenie poziomu państwa prawa wpływa na gospodarkę

2016-02-29 16:16
publikacja
2016-02-29 16:16

Obniżenie poziomu państwa prawa wpływa na gospodarkę - mówił w poniedziałek przewodniczący Fundacji FOR prof. Leszek Balcerowicz podsumowując trzy miesiące rządów PiS. Zdaniem ekspertów FOR realizacja obietnic PiS przybliża nas do kryzysu.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Były minister finansów i prezes NBP zaznaczył, że jeśli chodzi o gospodarkę, to mamy ciągle w dużej mierze do czynienia z zapowiedziami PiS, choć rynki finansowe już je dostrzegły, a agencje ratingowe ostrzegają przed skutkami polityki rządu. W efekcie zaciąganie długu przez Polskę kosztuje więcej.

Według Balcerowicza trzeba się zastanowić nad kosztem realizacji obietnic PiS. Jego zdaniem dalsze podwyższanie długu i deficytu byłoby igraniem z ogniem, a duże podwyższenie podatków nie było w scenariuszu rządzącej partii. Założyciel FOR ocenił, że plan przedstawiony przez wicepremiera, ministra gospodarki Mateusza Morawieckiego to zbiór patriotycznych sloganów, którymi nie rozwiąże się problemów.

Zwrócił ponadto uwagę, że stan gospodarki, tak ważny dla ludzi, nie zależy tylko od wąsko pojmowanej polityki gospodarczej, np. budżetowej, pieniężnej, czy przepisów, ale także od poziomu praworządności i obrazu Polski w świecie. Według Balcerowicza nastąpiło tu bardzo gwałtowne pogorszenie. Powiedział, że przeciwieństwem państwa prawa jest państwo policyjne, gdy politycy stoją ponad prawem, a służby państwowe stają się narzędziem jednej partii, aby zwalczać politycznych oponentów. "To jest ostrzeżenie. Ja nie mówię o faktach, ja mówię o kierunku" - zastrzegł szef FOR.

Mówił też o zakłamaniu mediów publicznych. "To, co obserwujemy w mediach publicznych to powrót do PRL-u z dodaniem putinizmu" - ocenił. Jego zdaniem gwałtownie pogorszył się też obraz Polski w świecie, a nasz kraj jest postrzegany, jako obarczony większym ryzykiem. Według niego ryzyko to ogranicza możliwości prowadzenia przez Polskę polityki zagranicznej, przekłada się też na wyższe koszty obsługi zadłużenia.

Główny ekonomista FOR Aleksander Łaszek przedstawił bilans otwarcia rządów PiS. Do mocnych stron naszej gospodarki zaliczył jej zrównoważony wzrost w ostatnich latach i stabilny system bankowy. "Natomiast po stronie problemów mamy zły stan finansów publicznych oraz czynnik niezależny od nas, czyli rosnące niepokoje w gospodarce światowej" - powiedział.

Według niego trzymiesięczne działania rządu PiS pogłębiły dotychczasowe problemy; pogorszył się stan finansów publicznych, uderzono też w stabilny system bankowy. "Jeżeli propozycje PiS zostaną wdrożone w pełni, to w 2017 r. będziemy mieć największy deficyt strukturalny pośród wszystkich państw UE" - ostrzegł.

Jego zdaniem dokonania PiS nie są jeszcze widoczne w twardych danych makroekonomicznych, które reagują z opóźnieniem. Są za to widoczne w reakcjach inwestorów, którzy mają coraz większe obawy. Łaszek zwrócił uwagę, że rząd PiS osłabił regułę wydatkową, a jednocześnie przedstawił kosztowną propozycję programu "500+" oraz wprowadził podatek bankowy. Na realizację czeka natomiast obniżenie wieku emerytalnego, zamrożenie handlu ziemią oraz podwyższenie kwoty wolnej od podatku i przewalutowanie kredytów walutowych.

"Wszystkie te działania negatywnie wpływają na inwestycje, produktywność, podaż pracy, a także stabilność finansów i sektora bankowego" - powiedział Łaszek.

Były członek RPP dr Andrzej Rzońca obliczył, że aby relacja długu do PKB ustabilizowała się na poziomie 43 proc. PKB potrzebne jest dostosowanie fiskalne co najmniej w skali 1,4 proc. PKB, co odpowiada 26 mld zł. Wtedy rząd mógłby prowadzić neutralną politykę fiskalną, bez obaw, że w okresie słabej koniunktury będzie musiał ograniczać deficyt. "Zamiast podnosić wydatki publiczne my powinniśmy je znacząco ograniczać" - powiedział Rzońca.

Jego zdaniem ryzyko w światowej gospodarce wzrasta, a punktów zapalnych jest wiele. "Wiele zagrożeń jest ze sobą powiązanych. Jeżeli zmaterializuje się jedno, istnieje poważne ryzyko, że zmaterializują się wszystkie. Wtedy wzrost na świecie gwałtownie wyhamuje i to, co obecnie jest maskowane przez dobrą koniunkturę, w naszym kraju zostanie ujawnione" - ostrzegł.

Rzońca podkreślił, że odporność gospodarki na zewnętrzne wstrząsy zależy od trzech rzeczy: stanu finansów publicznych, zdrowia sektora bankowego i postrzegania przez inwestorów zagranicznych. "My w dramatycznym tempie pogarszamy wizerunek Polski na świecie, jednocześnie osłabiamy stabilność sektora bankowego (...). Do tego dochodzi wyjściowy zły stan finansów publicznych" - powiedział. Jego zdaniem Polska stanie przed widmem kryzysu, a proponowane przez PiS zmiany ten stan mogą jeszcze pogłębić. (PAP)

mmu/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~TK
Przeciętny przedstawiciel gawiedzi/sekty nigdy nie osiąga w swoim życiu poziomu inteligencji,odpowiedzialności oraz koncepcyjnego myślenia jaki osiąga przeciętny dobrze wychowywany i edukowany 14-latek.Takie są fakty.Z tego biorą się te wszystkie "mądrości" na forum bankiera.Macie wp i inne takie więc czemu Przeciętny przedstawiciel gawiedzi/sekty nigdy nie osiąga w swoim życiu poziomu inteligencji,odpowiedzialności oraz koncepcyjnego myślenia jaki osiąga przeciętny dobrze wychowywany i edukowany 14-latek.Takie są fakty.Z tego biorą się te wszystkie "mądrości" na forum bankiera.Macie wp i inne takie więc czemu zaśmiecacie forum,które nie jest dla was?
~jacenty
to co ty tu robisz TK ?????
-zbyszek1 odpowiada ~jacenty
On, ~TK tu przyszedł aby pisowkiej czeredzie powiedzieć gdzie jest jej miejsce. Ja tak to zrozumiałem. I to, powiem nieskromnie, od razu.
~jacenty odpowiada -zbyszek1
brawo, cóż za bystrość. Szczerze POwiem ci zbyszek, że mimo, a może właśnie dla tego, że jestem wyedukowany i dobrze wychowany, to bliżej mi do ludzi z zasadami, kochających Polskę i Polaków. Dla tego bliskie są mi poglądy PiS. W przeciwieństwie do was, drugiego sortu, którzy ten kraj, sprzedaliby za parę srebrników,brawo, cóż za bystrość. Szczerze POwiem ci zbyszek, że mimo, a może właśnie dla tego, że jestem wyedukowany i dobrze wychowany, to bliżej mi do ludzi z zasadami, kochających Polskę i Polaków. Dla tego bliskie są mi poglądy PiS. W przeciwieństwie do was, drugiego sortu, którzy ten kraj, sprzedaliby za parę srebrników, tak jak wasz idol BOLEK>>>
~TK odpowiada ~jacenty
Jesteście jak nieproszony gość i tyle.
-zbyszek1 odpowiada ~jacenty
Tobie nie dlatego blisko do PISu, że kochasz Ojczyznę. Tobie blisko do PISu bo nie rozumiesz czym ten PIS jest, jakie kuku Polsce wyrządza, jak rujnuje nam podstawy państwa które z takim trudem p kilkuset latach zbudowaliśmy. My Polskę kochamy tak samo tylko ja jestem po dobrej stronie mocy a Ty nie.
~sam
Komunistyczny aparatczyk tow. Balcerowicz powinien odpowiadać za największy przekręt III RP,
jakim było wprowadzenie w Polsce OFE? Dlaczego jego "syn" Petru z PO bis nie wyliczy
setek miliardów jakie z przymusowych oszczędności milionów Polaków trafiło do zagranicznych instytucji finansowych? Kto finansuje
Komunistyczny aparatczyk tow. Balcerowicz powinien odpowiadać za największy przekręt III RP,
jakim było wprowadzenie w Polsce OFE? Dlaczego jego "syn" Petru z PO bis nie wyliczy
setek miliardów jakie z przymusowych oszczędności milionów Polaków trafiło do zagranicznych instytucji finansowych? Kto finansuje FOR? LB obrońca banksterów z kim współpracował w PRL-u? Podobno był pupilkiem generałów.
~md71
> "dalsze podwyższanie długu i deficytu byłoby igraniem z ogniem"
A ukrycie długu przez dodanie szarej strefy do PKB to pikuś?

> "uderzono też w stabilny system bankowy"
Pijawki miały stabilny system ale koniec końców i tak za wszystko/większość płaci odbiorca końcowy.
Kuzyn
> "dalsze podwyższanie długu i deficytu byłoby igraniem z ogniem"
A ukrycie długu przez dodanie szarej strefy do PKB to pikuś?

> "uderzono też w stabilny system bankowy"
Pijawki miały stabilny system ale koniec końców i tak za wszystko/większość płaci odbiorca końcowy.
Kuzyn z Kanady kilka lat temu nie mógł się nadziwić. U nich, w centrach miast, na każdej ulicy jest kilka/kilkanaście knajp a u nas banki.
~owal
o, zamrazalnik sie odezwal................
w jakim celu ktos wciaga tego trupa ekonomicznego rodem z PRL na swiatlo dzienne?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki