REKLAMA

Badania: trzecia dawka szczepionki Pfizera chroni przed wariantem omikron

2021-12-08 15:14
publikacja
2021-12-08 15:14
Badania: trzecia dawka szczepionki Pfizera chroni przed wariantem omikron
Badania: trzecia dawka szczepionki Pfizera chroni przed wariantem omikron
fot. Mike Mareen / / Shutterstock

Trzeci dawka szczepionki przeciwko COVID-19 wykazuje zdolność neutralizowania nowego wariantu omikron – wynika z badań preparatu Pfizera. Pocieszające są też wyniki badań przeprowadzonych w RPA.

Koncern Pfizer testował w warunkach laboratoryjnych, jak trzecia dawka jego szczepionki przeciwko COVID-19 chroni przed nowym wariantem omikron, który obecnie rozprzestrzenia się na świecie. Dotychczasowe rezultaty są pocieszające. Z badań tych wynika, że trzecia dawka szczepionki wykazuje zdolność neutralizacji tego wariantu – informuje Reuters.

Koncern przyznaje, że pod dwóch dawkach szczepionki neutralizacja omikronu jest wyraźnie słabsza. Jednak po podaniu trzeciej dawki efektywność tego preparatu jest podobna, jak w przypadku dwóch dawek w odniesieniu do pierwszego wariantu SARS-CoV-2, który pojawił się w Chinach.

Wskazują na to testy laboratoryjne przeprowadzone we Frankfurcie. Niemieccy badacze sugerują, że trzecia dawka szczepionki Pfizera powinna chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19 wywołanym przez wariant omikron, a zatem i przed zgonem.

Podobnie optymistyczne doniesienia napłynęły z RPA, gdzie przeprowadzono badania na 12 ochotnikach związane z wariantem omikron. Ich efekty są „lepsze niż oczekiwałem” – oznajmił prof. Alex Sigal, wirusolog z African Health Research Instutute, kierujący tymi badaniami. Według BBC News wynika z nich, że zakażenie koronawirusem wraz ze szczepieniem przeciwko COVID-19 wykazuje zdolność neutralizacji wariantu omikron. Zdaniem wirusologa sugeruje to, że dawka przypominająca szczepionki może przynieść znaczne korzyści.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji nagłych dr Mike Ryan zapewnia, że nic wskazuje na to, by omikron wykazywał większą zdolność ucieczki niż inne warianty. „Mamy wysoce skuteczne szczepionki, które się dotąd sprawdziły w konfrontacji z różnymi wariantami i nic nie wskazuje, że w przypadku omikronu jest inaczej” – powiedział w rozmowie z AFP.

Specjalista dodał, że na razie nie ma sygnałów, by omikron powodował cięższy przebieg COVID-19 niż wariant delta oraz inne odmiany wirusa SARS-CoV-2. Jego zdaniem ewolucja tego patogenu zmierza raczej w kierunku wariantów o mniejszej zjadliwości. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (30)

dodaj komentarz
3456
ta 3 -cia dawka ma uchronić wypłate zasiłków dla bezrobotnych w usa.w okresie świąt.
petrolnuts
A czy można od razu przyjąć 3 dawkę? I od razu być odpornym na omakrona, czy trzeba brać 3 na raz?
andiauae
Jezeli macie takie skuteczne szczepionki, to po co szczepic 3, 4 ,5 ,,,,dawka. Tu nie chodzi o zdrowie tylko o wrogie przejecie wladzy przez swiatowa, koszerno-syjonistyczna bande.
broiniac
Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu to 3 dawki w podstawowym cyklu i dawki przypominające co 3-5 lat. Też plan masonów i wrogie przejęcie świata?
iluminata
Rabini sterujący z Pfizera mają poczucie humoru.
Przecież to drwiny z gojów po całości.

Dziwne, że komicy jeszcze mają pracę.
Ten wariant wykrywa tylko specjalny patyczek robiony przez chinoli za 20 groszy, a dostępny dla lewaka w Polsce po 400 złotych.
bhaha
a ja mam pewne info leci do nas kometa zwana Leonard i 13 grudnia przetestuje wszystkich zasczepionych czy wzieli 3 dawke czy też nie ( jej ogon świeci na zielono co świadczy o zawartości cjanku hmmm który dziwnie łączy się w zawartym w preparacie grafenem hej będzie odlot)
bhahaha
pyton112
Nie kłamcie już więcej bo mam informacje z pierwszej ręki!!! Na Islandii każda osoba u której wykryto wariant OMIKRON jest zaszczepiona trzema dawkami !! Wiec te badania możecie sobie wsadzić...
sce
Nie unoś się tylko przeczytaj tekst jeszcze raz. Tym razem ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisano, że trzecia dawka chroni przed zachorowaniem.
pdox
Trzecia dawka braku szczepionki też chroni przed omikronem.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki