REKLAMA

Szczepienia obowiązkowe, ale nie przymusowe? Rzecznik tłumaczy

2021-12-08 10:38, akt.2021-12-08 13:06
publikacja
2021-12-08 10:38
aktualizacja
2021-12-08 13:06
Szczepienia obowiązkowe, ale nie przymusowe? Rzecznik tłumaczy
Szczepienia obowiązkowe, ale nie przymusowe? Rzecznik tłumaczy
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych będą obowiązkowe, a nie przymusowe. Obowiązek jest terminem ściśle prawnym. Nie ma w naszej formule prawnej przymusowego szczepienia – powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział we wtorek, że od 1 marca planowane jest wprowadzenie obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Andrusiewicz był pytany w środę w Polsat News o to, czy będzie to obowiązek, czy przymus i skąd wziął się termin 1 marca.

"Zacznijmy od terminu – obowiązek jest terminem ściśle prawnym i nie ma w naszej formule szczepień przymusowego szczepienia. Są szczepienia obowiązkowe. Przymus polegałby na tym, że chodzilibyśmy – mówiąc kolokwialnie – od domu do domu i przymuszali ludzi do szczepień. Nie, jest obowiązek szczepień, który wiąże się z pewnymi prawnymi konsekwencjami" – podkreślił.

"Pamiętajmy, że nawet te kraje, które wprowadzają już dzisiaj obowiązkowe szczepienia, na dziś komunikują o tym, że te szczepienia będą obowiązkowe. Musimy dać z wyprzedzeniem czas osobom, które będą objęte obowiązkowością szczepień (...), żeby 1 marca weszły do podmiotów medycznych, do wszelkiego rodzaju służb już jako osoby zaszczepione" – dodał Andrusiewicz.

Dopytywany, czy 1 marca to termin ostateczny obowiązkowych szczepień, odpowiedział, że mówimy raczej o 1 marca jako terminie ostatecznym dla służb medycznych.

"W przypadku służb mundurowych i nauczycieli ten termin ostateczny, który powinien jednak oscylować w okolicach 1 marca, jest obecnie ustalany na szczeblu ministerialnym z pozostałymi resortami odpowiedzialnymi za każdą z tych służb czy też za grono nauczycielskie" – powiedział rzecznik MZ.

Zapewnił, że wszystkie kwestie związane z obowiązkowością szczepienia będą podane w rozporządzeniu ministra zdrowia. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (25)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
takniewiele.pl
...jest powikłań po szczepieniach
potiomkin
Dobrowolnie obowiązkowy udział w eksperymencie medycznym a potem bilet w jedną stronę do sanatorium w Schwarzwaldzie. Polska jak zwykle w tyle za Zachodem - tam naziści przerabiali to już przed 2gą Wojną. Eksperymenty medyczne i towarzysząca im eutanazja zabiły kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
abcx
Uff co za dobroczyńcy, na razie nie wpadnie zomo do domu, nie pobije i nie wbije igły... ech stara dobra "ludowa demokracja" aż się łezka w oku kręci ale to na razie i przy 6 dawce może już "nie przymusowo" :(
lys
My Polacy mamy gen sprzeciwu. Jesteśmy pół roku za zachodem. Jak nic nie zrobimy to do końca 2022 będzie obowiązek dla wszystkich.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kenn
"będą obowiązkowe, a nie przymusowe. Obowiązek jest terminem ściśle prawnym. Nie ma w naszej formule prawnej przymusowego szczepienia"

- nazywajcie "formułę" sobie jak chcecie - prawne, a nie bezprawne, prawo nie trzyma się litery, tak więc manipulowanie słowami nie zwalnia z odpowiedzialności
"będą obowiązkowe, a nie przymusowe. Obowiązek jest terminem ściśle prawnym. Nie ma w naszej formule prawnej przymusowego szczepienia"

- nazywajcie "formułę" sobie jak chcecie - prawne, a nie bezprawne, prawo nie trzyma się litery, tak więc manipulowanie słowami nie zwalnia z odpowiedzialności przed zbrodnią!
czarny_bambo
"obowiązek szczepień, który wiąże się z pewnymi prawnymi konsekwencjami"
Konsekwencje to wywalenie z roboty!! a termin 1 marca jest nieprzypadkowy. To bedzie akurat 3 miesiace maksymalnego okresu wypowiedzenia liczac od od nowego roku.

Wczoraj napisalem na stronie Ministerstwa Choroby co o nich mysle. Calym
"obowiązek szczepień, który wiąże się z pewnymi prawnymi konsekwencjami"
Konsekwencje to wywalenie z roboty!! a termin 1 marca jest nieprzypadkowy. To bedzie akurat 3 miesiace maksymalnego okresu wypowiedzenia liczac od od nowego roku.

Wczoraj napisalem na stronie Ministerstwa Choroby co o nich mysle. Calym sercem i rozumem zycze by kazdy z osobna, z odpowiedzialnosci cywilnej byl sadzony za ta zbrodnicza i bezprawna dzialalnosc. I karany nie wiezieniem, tylko "obowiazkiem" kuli u nogi i dozywociem w kamieniolomie w Strzegomiu.
cypisek11
Nie wierzę, że po 1989 r. doczekałem czasów totalitarnych, gdzie urzędnicy łamiąc konstytucję segregują ludzi. Ta władza nie ma już mandatu społecznego. Prawa przez nich stanowione nie są prawem. Powstrzymajmy to szaleństwo, żeby przyszłe pokolenia nie musiały walczyć o wolność kórą my oddamy. Nie dla paszportów Nie wierzę, że po 1989 r. doczekałem czasów totalitarnych, gdzie urzędnicy łamiąc konstytucję segregują ludzi. Ta władza nie ma już mandatu społecznego. Prawa przez nich stanowione nie są prawem. Powstrzymajmy to szaleństwo, żeby przyszłe pokolenia nie musiały walczyć o wolność kórą my oddamy. Nie dla paszportów sanitarnych. Nie dla segregacji. Nie dla obowiązku udziału w eksperymentach medycznych.
endes
Powstrzymamy!… zbierany jest materiał dowodowy.
cisy
Nie bójcie nic PAD obiecywał w kampanii, że nie będzie obowiązkowych szczepień.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki