REKLAMA

Bank Millennium optymistycznie ocenia szanse realizacji ugód ws. kredytów we frankach

2021-05-11 09:38, akt.2021-05-11 10:39
publikacja
2021-05-11 09:38
aktualizacja
2021-05-11 10:39
Bank Millennium optymistycznie ocenia szanse realizacji ugód ws. kredytów we frankach
Bank Millennium optymistycznie ocenia szanse realizacji ugód ws. kredytów we frankach
/ Bank Millennium

Bank Millennium jest optymistycznie nastawiony do szans realizacji propozycji przewodniczącego KNF w sprawie oferowania ugód dotyczących kredytów walutowych i ocenia, że decyzję w tej sprawie bank podejmie w sierpniu-wrześniu - poinformował prezes banku Joao Bras Jorge.

"Jesteśmy bliżej decyzji, decyzja powinna być podjęta w drugiej części tego roku. Dzisiaj myślimy, że decyzję podejmiemy około lata (...). Na dzień dzisiejszy jesteśmy optymistyczni co do możliwości realizacji" - powiedział we wtorek Joao Bras Jorge.

Dodał, że decyzja banku w tej sprawie zapaść może w sierpniu lub we wrześniu.

Prezes poinformował, że bank przeprowadził wśród swoich klientów ankiety w sprawie ugód i obecnie je analizuje.

"Bank od dawna jest otwarty na negocjacje, na poszukiwanie rozwiązań. Propozycja przewodniczącego KNF to próba znalezienia wspólnych warunków dla całego sektora" - powiedział prezes.

"Wcześniej widzieliśmy się na ścieżce decyzyjnej do końca roku, teraz jesteśmy bardziej optymistyczni i widzimy, że decyzja może zapaść latem" - dodał.

Poinformował, że ostateczne decyzje w tej sprawie podejmą akcjonariusze banku.

Prezes ocenił, że ewentualne przystąpienie do programu ugód z klientami w sprawie kredytów walutowych nie będzie wymagać podniesienia kapitału przez bank.

"Przystąpienie do ugód nie będzie wymagać podniesienia kapitału - powiedział prezes.

"Mamy znaczącą nadwyżkę kapitałową, która pozwala poradzić sobie z negatywnymi scenariuszami dotyczącymi orzeczeń sądowych (...) Oceniamy, że mamy zdrową pozycję kapitałową, by poradzić sobie nie tylko z tymi rezerwami, które mamy, ale także przy ich przyszłym wzmocnieniu" - dodał.

Przedstawiciele Banku Millennium ocenili we wtorek, że ostatni wyrok TSUE oraz uchwała Izby Cywilnej w 7-osobowym składzie były pozytywne dla banków i zwiększają prawdopodobieństwo scenariusza ugód w klientami.

Bank podał, że pod koniec marca 2021 r. łączne rezerwy na portfel walutowych kredytów hipotecznych wyniosły 1,4 mld zł, czyli 10,8 proc. wartości tego portfela.

Pod koniec marca 2021 r. Bank Millennium miał 6.258 umów kredytowych i dodatkowo 558 umów kredytowych z byłego Euro Banku (97 proc. umów kredytowych przed sądem pierwszej instancji oraz 3 proc. umów kredytowych przed sądem drugiej instancji, będących przedmiotem prowadzonych indywidualnych sporów sądowych dotyczących klauzul indeksacyjnych w walutowych kredytach hipotecznych).

Millennium ocenia, że unieważnienie wszystkich umów kredytowych będących w chwili obecnej przedmiotem pozwów indywidualnych i zbiorowych mogłoby pociągać za sobą koszt brutto (przed opodatkowaniem) do 2.676 mln zł.

Skonsolidowane współczynniki TCR/T1 banku wynoszą odpowiednio 19,4 proc. i 16,3 proc., a nadwyżka ponad regulacyjne współczynniki minimalne wynosiła odpowiednio 5,3 pp. i 5,1 pp.(PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki