REKLAMA

Azerbejdżan: referendum dotyczące zwiększenia uprawnień głowy państwa

2016-09-26 13:29
publikacja
2016-09-26 13:29

W Azerbejdżanie trwa referendum dotyczące zatwierdzenia 29 poprawek do Konstytucji.

fot. David Mdzinarishvili / / FORUM

Najważniejsza dotyczy przedłużenia kadencji urzędu prezydenta. Komisja Wenecka uważa, że poprawki zagrażają równowadze władzy oraz wyposażają prezydenta w bezprecedensowe uprawnienia kontrolne.

Azerowie mają się wypowiedzieć m.in. na temat przedłużenia kadencji prezydenta z 5 do 7 lat, czy zmniejszenia wieku niezbędnego do kandydowania w wyborach parlamentarnych z 25 do 18 lat. Zdaniem opozycji, jeśli zmiany zostaną zaakceptowane przez społeczeństwo, doprowadzą do konsolidacji władzy w rękach prezydenta Ilhama Alijewa oraz jego rodziny.

W dzisiejszym plebiscycie wyborcy decydują oddzielnie o każdej poprawce. Najważniejsza dotyczy przedłużenia kadencji urzędu prezydenta. Zaaprobowana oznaczałaby, że Ilham Alijew dzierżący władzę od 2003 roku przez najbliższej cztery lata nie będzie musiał ubiegać się o ponowną reelekcję. Wśród proponowanych zmian jest również stworzenie funkcji dwóch wiceprezydentów, mianowanych i odwoływanych przez szefa państwa. Zdaniem ekspertów, funkcje te są przeznaczone albo dla 19-letniego syna Alijewa - Heidara, albo dla Pierwszej Damy - Mehriban, która obecnie pełni funkcję zastępcy szefa rządzącej Nowej Partii Azerbejdżanu.

Aby referendum było wiążące, do urn musi wybrać się co najmniej 25 procent uprawnionych do głosowania. Aby proponowane zmiany zostały wprowadzone, potrzebnych jest co najmniej 50 procent głosów.

Referendum skrytykowała Komisja Wenecka. 20 września wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że proponowane poprawki do Konstytucji zagrażają równowadze władzy oraz wyposażają prezydenta w bezprecedensowe uprawnienia kontrolne. Komisja zauważyła ponadto, że referendum nie było poprzedzone właściwą debatą zarówno w parlamencie jak i w społeczeństwie.

Komentując stanowisko Komisji Weneckiej prezydent Alijew powiedział, że to pochopna decyzja, "która zawiera wiele niedociągnięć i jest polityczna". Dodał, że członkowie Komisji "przemawiają językiem ultimatum". Szef tego kaukaskiego państwa podkreślił, że proponowane zmiany mają na celu wyłącznie usprawnienie pracy rządu i pomoc we wprowadzaniu reform politycznych i ekonomicznych.

W tle dzisiejszego plebiscytu pojawiają się głosy obrońców praw człowieka, którzy alarmują o kolejnej fali represji względem azerskich opozycjonistów. Podważający słuszność referendum aktywiści są nękani i aresztowani przez władze, obciążani są ponadto karami finansowymi.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/www.rferl.org/esz/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki