REKLAMA

Autonomiczne samochody Forda za cztery lata?

2017-01-07 13:26
publikacja
2017-01-07 13:26
Autonomiczne samochody Forda za cztery lata?
Autonomiczne samochody Forda za cztery lata?
fot. Francois Lenoir / / Reuters

Za cztery lata na drogach miast mają pojawić się w pełni autonomiczne samochody, nie wymagające obecności kierowcy. Swój najnowszy model przedstawił koncern Ford na targach elektroniki CES w Las Vegas.

Co to dokładnie oznacza samochód w pełni autonomiczny, tłumaczy BBC jeden z szefów projektu Forda, Ken Washington. Nie będzie miał kierownicy ani pedału hamulca. Więc nie będzie potrzebny kierowca na wszelki wypadek, bo auto samo poradzi sobie w każdej sytuacji.

Zaprezentowany model fusion ma dwa czujniki łączące laser z teleskopem. Są one uważane za kluczowe w autonomicznych samochodach. Pomysł Forda spotkał się z dużym sceptycyzmem. Na targach CES przedstawiciele BMW i Nissana twierdzili, że w pełni autonomiczne pojazdy pojawią się na drogach najwcześniej około roku 2030, a nie w 2021.

Eksperci wskazują też na potencjalną niechęć władz poszczególnych miast i bałagan, jaki może pojawić się na drogach, gdy tradycyjne samochody zaczną mieszać się z autonomicznymi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rafał Motriuk/mg/zr

Źródło:IAR
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Nowe technologie

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~CISEK
Czyli co ....prawko niepotrzebne? oj będzie bal.....
~rttyuiop
trochę za wcześnie na taki samochód, do puki nie uda się zbudować maszyny która będzie przetwarzała obraz i inne dane wejściowe w podobny sposób do człowieka to nie ma co się w to pchać, bo inaczej takie samochody będą potrafiły jeździć tylko w określonych warunkach przy drogach bardzo dobrze oznakowanych i bez trochę za wcześnie na taki samochód, do puki nie uda się zbudować maszyny która będzie przetwarzała obraz i inne dane wejściowe w podobny sposób do człowieka to nie ma co się w to pchać, bo inaczej takie samochody będą potrafiły jeździć tylko w określonych warunkach przy drogach bardzo dobrze oznakowanych i bez niespodzianek, Jeszcze trzeba będzie poczekać parę dekad na rozwój sztucznej inteligencji i rozwój układów przetwarzania danych. Ale jest to nieuniknione....
~asdfasdf
A skąd ty mądralo wiesz na jakim poziomie jest obecne przetwarzanie obrazu/sztuczna inteligencja w tych samochodach?
~rttyuiop odpowiada ~asdfasdf
tylko na taki komentarz cię stać?, a skąd ty wiesz że żyjesz?, może to urojenie...
~Dżejms
A na drogach wsi nie mogą się pojawić? Być może kiedyś na filmach będą oglądać samochody kierowane przez człowieka i będą się dziwować. Ja to chyba jestem wymierającym gatunkiem - kierunek na totalne zniewolenie wg. mnie.
~heh
Dlaczego zniewolenie? Możesz sobie chodzić pieszo jak wolisz.

Czerwone światło na drodze to też wg Ciebie zniewolenie?
~Dżejms odpowiada ~heh
Skoro pytasz - odpowiadam. Bo taka Tesla np ma stałą łączność przez internet z fabryką czy tam jakimś innym centrum. Mogą praktycznie wszystko zdalnie zrobić. Wyłączyć samochód np. Fajne? Może nawet fajne dla służb ale ja nie chciałbym aby mi ktoś przez net majstrował w aucie. Mogę sobie wyobrazić sytuację Skoro pytasz - odpowiadam. Bo taka Tesla np ma stałą łączność przez internet z fabryką czy tam jakimś innym centrum. Mogą praktycznie wszystko zdalnie zrobić. Wyłączyć samochód np. Fajne? Może nawet fajne dla służb ale ja nie chciałbym aby mi ktoś przez net majstrował w aucie. Mogę sobie wyobrazić sytuację że blokują drzwi i wiozą gdzieś gdzie spotkasz się z panami którzy w ramach zabawy ruchowej wypałują w imię jaśnie panującego porządku. Pozdrawiam.
ps Wcale się nie przejmuj tylko montuj sterowanie grzejnikami w domu przez smartfona. Cza być nowoczesnym. Kto się nie rozwija ten się cofa itd.
~rttyuiop
to jest normalne, każda "nowinka technologiczna" jest traktowana jako zniewolenie, tak już od setek lat. Rada dla ciebie - postaraj się trochę i ze zniewalanego stań się tym który zniewala, możliwości są i to duże
~asdfasdf odpowiada ~Dżejms
Nie rozumiem. Przecież nikt cie nie zmusza do korzystania z takiego samochodu. Możesz sobie kupić opla kadeta 1.6 z gaźnikiem i nawet impuls elektromagnetyczny nie będzie ci straszny? W czym problem?
~Jaszczomp
Nie mam prawka a bym se pośmigał 150km/h

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki