REKLAMA

Australia zapowiada, że będzie eksporterem węgla przez "wiele dekad"

2021-11-08 16:35
publikacja
2021-11-08 16:35
Australia zapowiada, że będzie eksporterem węgla przez "wiele dekad"
Australia zapowiada, że będzie eksporterem węgla przez "wiele dekad"
fot. Rasta777 / / Shutterstock

Minister Australii ds. surowców Keith Pitt zapowiedział, że kraj będzie nadal eksporterem węgla przez "wiele dekad" i mimo zobowiązania ponad 40 krajów dotyczącego odejścia od węgla Canberra nie ograniczy przemysłu węglowego - podaje w poniedziałek indyjska telewizja NDTV.

"Powiedzieliśmy bardzo jasno, że nie zamkniemy kopalni węgla ani zasilanych węglem elektrowni" - oznajmił Pitt w wywiadzie dla publicznej telewizji ABC.

Minister podkreślił, że australijskie zasoby węgla należą do złóż o najwyższej jakości na świecie i dlatego kraj nadal "będzie miał przez dekady rynki zbytu".

"A jeśli kupują, to my sprzedajemy" - dodał Pitt i oświadczył, że według prognoz popyt na węgiel będzie rósł do 2030 roku. "Jeśli my nie zdobędziemy tego ryku, zrobi to ktoś inny" - ocenił.

Australia jest jednym z największych na świecie producentów węgla, ale kraj jest jednocześnie dotknięty od wielu lat coraz poważniejszymi klęskami związanymi z ociepleniem klimatu, jak susze, powodzie i pożary - przypomina NDTV.

Rząd Australii przedstawił w październiku plan osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, ale projekt jest krytykowany za brak szczegółów oraz założenie, że cel ten zostanie osiągnięty dzięki nieznanym jeszcze, przełomowym rozwiązaniom technologicznym - zwraca uwagę NDTV.

W czwartek, podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow ponad 40 krajów, w tym Polska, podpisały deklarację o odejściu od węgla. Deklaracji nie podpisało kilka państw, które są największymi na świecie użytkownikami węgla, m.in. Chiny, Indie, Australia i USA.

Węgiel jest największym pojedynczym czynnikiem przyczyniającym się do zmian klimatu, a Chiny spalają więcej węgla niż reszta świata łącznie.

Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się do zaprzestania wszelkich inwestycji w nowe elektrownie węglowe w swoich krajach i za granicą. Zgodzili się również na stopniowe wycofanie się z energii węglowej w latach 2030 w przypadku największych gospodarek oraz w latach 2040 w przypadku biedniejszych krajów.

Chociaż na świecie poczyniono postępy w zmniejszaniu zużycia węgla, w 2019 r. nadal pochodziło z niego około 37 proc. światowej energii elektrycznej.

fit/ tebe/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (21)

dodaj komentarz
prawnuk
górnik w Australii to biedak. Zarabia ok 2 USD od każdej wydobytej tony (w Polsce ok 60), podatki od prawa do wydobycia węgla wynoszą do 25 USD za tonę (w Polsce 40 centów), firmy górnicze nie otrzymują dopłat (w Polsce z covidowych platform ponad 3 mld), i płacą podatki dochodowe (każda zarobiona złotówka w PGG i górnik w Australii to biedak. Zarabia ok 2 USD od każdej wydobytej tony (w Polsce ok 60), podatki od prawa do wydobycia węgla wynoszą do 25 USD za tonę (w Polsce 40 centów), firmy górnicze nie otrzymują dopłat (w Polsce z covidowych platform ponad 3 mld), i płacą podatki dochodowe (każda zarobiona złotówka w PGG i opłacona do budżetu została przeznaczona na kapitał rezerwowy przez państwo). dodatkowo górnik w Austalii nie ma emerytury i pracuje normalnie do 65 roku życia. Polska do emerytur panów górników dopłaciła w 2019 roku 16 mld (wartość wydobycia 19 mld). Co ciekawe gdy ceny węgla idą w górę to Austalijczycy robią podatki eksportowe.
lightning_network
"Jarosław Kaczyński zapowiedział na kongresie PiS, że po dojściu do władzy zostanie wypowiedziany pakiet klimatyczny oraz nastąpi przywrócenie węgla jako podstawowego surowca energetycznego Polski. Ta deklaracja wywołała burzę oklasków, sprawa ma bowiem kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski"

-
"Jarosław Kaczyński zapowiedział na kongresie PiS, że po dojściu do władzy zostanie wypowiedziany pakiet klimatyczny oraz nastąpi przywrócenie węgla jako podstawowego surowca energetycznego Polski. Ta deklaracja wywołała burzę oklasków, sprawa ma bowiem kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski"

- obiecanki cacanki a głupiemu radość...
xiven
jak na ironię to australia jest liderem zamordyzmu plandemicznego

żeby nikt nie myślał o nich zbyt dobrze300_pala
Patrz pan i do tego jednym z najlepszych miejsc do życia
and00 odpowiada 300_pala
Jak podobno Norwegia
Dorobili się na węglowodorach, zresztą nadal zarabiają, ale udają ekologów a państwowe fundusze (pochodzące z wydobycia ropy i gazu) brzydzą się inwestycji w paliwa kopalne
To normalne u lewaków że są hipokrytami
300_pala odpowiada and00
Polacy na odwrót, narobili strat na węglu i nadal robią straty. Za straty zapłaci suweren
pdox odpowiada 300_pala
Najlepsze dla totalniaków, których ideałem życia jest więzienna cela, "bo bezpiecznie".
ajwaj_
UE zostanie zielonym nieco Kalifatem,
beda sortowac wszystko, papier, woreczki
A elektryki beda stac bez pradu z wiatru, z wegla, bez atoma czy gazu
bo zapomnieli, ze elektryki biora 2x energi od benzyny
300_pala
W Rosji jest więcej muzułmanów

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki