REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Atak dronów na przepompownie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej

2019-05-14 13:46
publikacja
2019-05-14 13:46
Atak dronów na przepompownie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej
Atak dronów na przepompownie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej
/ YAY Foto

Saudyjski minister energetyki Chalid al-Falih poinformował we wtorek, że dwie przepompownie ropy naftowej obsługujące rurociąg Wschód-Zachód zostały zaatakowane przez drony załadowane materiałami wybuchowymi. Do ataków przyznali się jemeńscy rebelianci Huti.

fot. Anton Novoderezhkin / / TASS

Falih nazwał ten atak "aktem terroryzmu" wymierzonym w globalne dostawy ropy. Podkreślił, że konieczne jest przeciwdziałanie "ugrupowaniom terrorystycznym stojącym za takimi niszczycielskimi atakami", łącznie ze wspieranymi przez Iran szyickimi rebeliantami Huti.

Wcześniej we wtorek prowadzona przez Huti telewizja Masirah informowała, że przeprowadzili oni ataki z użyciem dronów na "żywotnie ważne obiekty saudyjskie". Ataki określono jako przesłanie do Arabii Saudyjskiej, by "zaprzestała agresji".

Koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej walczy z Huti w Jemenie od czterech lat.

Według Faliha wydobycie saudyjskiej ropy oraz eksport tego surowca i produktów jego rafinacji są kontynuowane bez zakłóceń, ale państwowa firma naftowa Aramco wstrzymała przepompowywanie ropy do zaatakowanego rurociągu na czas oceny szkód i naprawy przepompowni.

W poniedziałek Falih informował, że dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. "Ataki szczęśliwie nie spowodowały żadnych ofiar ani wycieku ropy, doszło jednak do poważnych uszkodzeń w strukturze obu statków" - podkreślił. Nie podał nazw zaatakowanych statków ani nie wskazał ewentualnych podejrzanych.

W niedzielę ministerstwo spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich informowało o "operacjach sabotażowych" wymierzonych w cztery statki komercyjne w pobliżu wód terytorialnych ZEA, nie wskazując przy tym podejrzanych. Resort przekazał, że incydenty są badane "we współpracy z krajami regionu", a także że nie było ofiar oraz nie doszło do wycieku "szkodliwych substancji chemicznych ani paliwa".

Kilka godzin wcześniej media w Iranie i Libanie opublikowały fałszywe, jak się później okazało, doniesienia o eksplozjach, do jakich miało dojść na terenie portu w Al-Fudżajrze.

Rządowa Administracja Morska USA (US MARAD) w poniedziałek wystosowała ostrzeżenie w związku z możliwymi aktami sabotażu wobec statków u wybrzeży ZEA. Urząd ten zastrzegł, że informacje o atakach nie zostały dotąd potwierdzone, ostrzegł jednak przed potencjalnym niebezpieczeństwem firmy transportujące towary w regionie Al-Fudżajry. W czwartek US MARAD ostrzegała, że Iran może próbować zakłócać handel morski w regionie.

W wydanym w nocy z niedzieli na poniedziałek oświadczeniu Rada Współpracy Zatoki Perskiej możliwe akty sabotażu określiła jako "poważną eskalację", która "nasili napięcie i konflikty w regionie oraz narazi jego mieszkańców na wielkie niebezpieczeństwo".

Al-Fudżajra jest oddalona o ok. 140 km na południe od cieśniny Ormuz i jest uważana za port strategicznie ważny dla handlu ropą w tej części świata, pośredniczący w obrocie tym surowcem między Zatoką Perską a subkontynentem indyjskim i Afryką. Przez Ormuz rocznie przepływa 20 proc. światowych transportów ropy, a Iran wielokrotnie groził zablokowaniem cieśniny w odpowiedzi na wrogie - jego zdaniem - działania USA. 

az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
talmud
czesc planu ataku na iran - trzeba urabiac "opinie publiczna" a potem ujawnic "wyraznie slady" kto za tym stoi & rozpoczac jedna ze slynnych operacji cos tam freedom - oczywiscie wszystko zeby w iranie zylo sie lepiej & demokratycznie........
tymczasem zwykly john na lokalnym gruncie zyje po uszy w
czesc planu ataku na iran - trzeba urabiac "opinie publiczna" a potem ujawnic "wyraznie slady" kto za tym stoi & rozpoczac jedna ze slynnych operacji cos tam freedom - oczywiscie wszystko zeby w iranie zylo sie lepiej & demokratycznie........
tymczasem zwykly john na lokalnym gruncie zyje po uszy w dlugach bez perespektyw epidemie narkotykow & prochy plus najwiekszy wskaznik samobojstw....ale ma najlepsza "demokracje"
tindala
Brednie starego komsomolca. Napij się czaju - bo jesteś na haju
marxs
niech hamerykańce nie pchają swoich brudnych łap w irańskie imadło bo moga mieć błyskawicznie baryłkę ropy po 500 $ a to ich konającą gospodarką rozwali bardziej niz atomowe ruskie rakiety
open_mind odpowiada (usunięty)
Ja mam demokracji dość, to system który zaciska się na naszym gardle samoczynnie. Ps. Euro poseł z dodatkami zdolny jest przygarnąć ponad 16 tysięcy Euro na miesiąc, No kuźwa mać. Czy taki patafian zrobi coś dla ludzi, nie on wszystko klepnie co Bruksela mu będzie sugerować. Nawet będzie trollem i wywoływał napięcia Ja mam demokracji dość, to system który zaciska się na naszym gardle samoczynnie. Ps. Euro poseł z dodatkami zdolny jest przygarnąć ponad 16 tysięcy Euro na miesiąc, No kuźwa mać. Czy taki patafian zrobi coś dla ludzi, nie on wszystko klepnie co Bruksela mu będzie sugerować. Nawet będzie trollem i wywoływał napięcia pomiędzy Rosją a resztą.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki