Assange zostanie w przesłuchany w obecności szwedzkich śledczych

Władze Ekwadoru na 17 października wyznaczyły termin przesłuchania twórcy portalu WikiLeaks Juliana Assange'a - podała w środę szwedzka prokuratura. Przesłuchanie odbędzie się w obecności szwedzkich śledczych w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Assange zostanie w przesłuchany w obecności szwedzkich śledczych
Assange zostanie w przesłuchany w obecności szwedzkich śledczych (fot. REUTERS/John Stillwell/pool / FORUM)

Australijczyk Assange przebywa w tej ambasadzie od lata 2012 roku, kiedy to uzyskał azyl chroniący go przed ekstradycją do Szwecji, gdzie jest ścigany w związku z podejrzeniem popełnienia gwałtu w 2010 roku.

Szwedzka prokurator Ingrid Isgren i towarzyszący jej funkcjonariusz sztokholmskiej policji kryminalnej będą mogli zadawać Assange'owi pytania za pośrednictwem ekwadorskiego prokuratura, który poprowadzi przesłuchanie - donosi agencja Reutera.

Szwedzkie władze od dłuższego czasu starały się o możliwość rozmowy z Australijczykiem, nalegając początkowo na to, żeby odbyła się ona w Szwecji, co Assange stanowczo odrzucał. W sierpniu władze ekwadorskie wyraziły zgodę, żeby przesłuchanie odbyło się w ambasadzie tego państwa w Wielkiej Brytanii.

Assange określa stawiane mu zarzuty jako bezpodstawne i wyraża obawy, że Szwecja wydałaby go Stanom Zjednoczonym w związku z ujawnionymi na portalu WikiLeaks tajnymi dokumentami USA, m.in. materiałami na temat operacji wojskowych w Iraku i Afganistanie oraz korespondencją placówek dyplomatycznych z Departamentem Stanu USA, za co - jak uważa - groziłoby mu długoletnie więzienie bądź nawet kara śmierci.

Szwedzki sąd ma w najbliższy piątek podjąć decyzję w sprawie uchylenia nakazu aresztowania Assange'a.

Australijczyk ponownie złożył wniosek w tej sprawie, gdy w maju tego roku szwedzki sąd podtrzymał jego nakaz aresztowania mimo opublikowania w lutym przez grupę roboczą ds. arbitralnych zatrzymań ONZ raportu, w którym stwierdzono, że jego przetrzymywanie ma arbitralny charakter i powinno się zakończyć.(PAP)

mt/ kot/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil