Artur Mas odpowie przed sądem

Sąd Najwyższy w Barcelonie przesłucha dziś (15.10) kierującego katalońskim rządem Artura Masa. Polityk, który w listopadzie ubiegłego roku zorganizował plebiscyt niepodległościowy został oskarżony o nadużycie władzy, nieposłuszeństwo, malwersację i manipulację.

Rok temu Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie zakazywał przeprowadzenia referendum i zawiesił dekret, na mocy którego miało się ono odbyć. Mimo to w Katalonii zorganizowano niewiążący plebiscyt. Jak uzasadniają autorzy oskarżenia, był on nadzorowany i finansowany przez autonomiczny rząd.

Artur Mas ma stawić się przed sądem o 10.00. Przed budynkiem będą mu towarzyszyli zwolennicy niepodległości, między innymi 400 wójtów i burmistrzów. Ich zdaniem, oskarżenie Masa jest początkiem procesu politycznego.

Dla wielu, nie przed przypadek wybrano datę zeznań. Dzisiaj mija 75 rocznica rozstrzelania Lluisa Companysa, który kierował katalońskim rządem do wojny domowej. Rok po jej zakończeniu został na życzenie Francisco Franco ujęty w Paryżu przed gestapo i przewieziony do Barcelony.

Informacyjna AgencjaRadiowa/Ewa Wysocka-Barcelona/moc/pbp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil