Areszt dla kolejnych sześciu osób ws. Gant Development

Kolejne sześć osób, w tym byli członkowie zarządu Gant Development, zostało tymczasowo aresztowanych w śledztwie dotyczącym oszustwa na szkodę wierzycieli oraz wyrządzenia tej spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

(Gant)

Jak przekazała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka, w tym tygodniu w ramach prowadzonego przez wrocławską prokuraturę śledztwa zostało zatrzymanych kolejnych sześć osób. "Zatrzymane osoby to byli członkowie zarządu Gant Development S.A. i niektórych spółek zależnych: Andrzej S., Henryk F., Krzysztof B., Mirosław M., Mirosław K. i Piotr W. - poinformowała prok. Bylicka.

Rzeczniczka dodała, że prokuratura przedstawiła im, podobnie jak zatrzymanej dwa tygodnie temu czwórce podejrzanych, zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej i wyrządzenia Gant Development S.A. szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Sąd, na wniosek prokuratury, aresztował wszystkich podejrzanych na trzy miesiące.

Pierwsze zatrzymania w śledztwie dotyczącym oszustwa na szkodę wierzycieli oraz wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach spółce Gant Development miały miejsce na początku października. Wówczas zatrzymano b. prezesów Gant Development Karola K. i Dariusza M. oraz b. dyrektor w tej spółce Danutę K. i Luizę B., która była z nią powiązana kapitałowo.

Przedstawiono im zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, wyrządzeniu Gant Development szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, oszustwie w zakresie mienia wielkiej wartości na szkodę wierzycieli, w tym obligatariuszy Gant Development. Oszustwo miało polegać na wprowadzeniu wierzycieli, obligatariuszy i innych uczestników obrotu gospodarczego w błąd, co do wartości aktywów spółki i przestawianiu nieprawdziwych danych w sprawozdaniach finansowych Grupy Kapitałowej Gant Development.

Podejrzani usłyszeli też zarzuty prania brudnych pieniędzy. Członkowie grupy podejrzani są o wyprowadzenie z Grupy Kapitałowej Gant Development blisko 650 mln zł.

We wrześniu Prokuratura Regionalna we Wrocławiu poinformowała, że został powołany specjalny zespół do prowadzenia śledztwa dot. spółki Gant Development. Chodzi o wyrządzenie tej spółce wielomilionowych szkód. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu od maja 2016 r. Obejmuje wiele postępowań prowadzonych wcześniej w prokuraturze okręgowej i prokuraturach rejonowych.

Prok. Bylicka przekazała wcześniej, że prokuratura ma do zbadania i analizy 800 rachunków i kilka tysięcy danych. "Badane są w tym śledztwie przypadki 130 podmiotów gospodarczych i osób fizycznych" przekazała.

W lipcu 2014 r. syndyk spółki Gant Development złożył do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa działania na szkodę spółki i jej wierzycieli.

Wówczas też wrocławski sąd postanowił zmienić postępowanie upadłościowe Ganta z układowego na likwidację i jednocześnie je umorzył. Zdaniem sądu nie było szans na zaspokojenie wierzycieli z majątku spółki Gant Development. Jej majątek nie wystarczał nawet na zaspokojenie kosztów postępowania, szacowanych na co najmniej 2,5 mln zł.

Sędzia Jarosław Horobiowski, przewodniczący VIII Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Naprawczych, Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej, powiedział wówczas PAP, że spółka jest winna wierzycielom ponad 330 mln zł, ale kwota ta może wzrosnąć. "Wierzycielami są różne podmioty, od osób prywatnych przez spółki. To przede wszystkim podmioty, które wykupiły obligacje emitowane przez Gant Development SA o wartości 250 mln zł. Nie do końca wiadomo, gdzie są teraz te pieniądze, część z nich była pożyczana spółkom celowym Ganta" - mówił sędzia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ ozk/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 28 gerwazy-

Dawali pożyczki do swoich kantorów i audytor oczywiście nie miał żadnych zastrzeżeń do momentu jak już było wiadomo że wszystko wydmuchali. Spółeczki o śmiesznych kapitałach zakładowych i oczywiście pożyczki odpisane z racji braku możliwości dochodzenia. Kantory działają do dziś.

Pozdrawiam was Delloite Polska, naczelny audytorze największych przekrętów GPW. Jesteście papierem toaletowym. Największe sra.ki już wytarliście czy macie coś na deser?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 random_hero

chłopaki i dziewczyny poszli na całość, "jak kraść to miliony"

! Odpowiedz
0 19 marci01

Ach te czasy 2006-2008 pamiętam GANT wtedy to dzisiejszy CD Projekt jazda była na maksa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil