REKLAMA

Andrzejki, dawniej - wróżby dla panien, dziś - zabawa dla wszystkich

2013-11-29 01:30
publikacja
2013-11-29 01:30

Dawniej - wróżby dla panien, dziś zabawa dla wszystkich. 29 listopada w wigilię święta Andrzeja, organizowane są popularne wieczory wróżb, nazywane "andrzejkami". Tradycja odgadywania przyszłości była rozpowszechniona w całej chrześcijańskiej Europie już w 12. wieku. Do Polski przyszła około 16. wieku.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były głównie dla niezamężnych dziewcząt, które spotykały się wieczorem by wróżyć sobie, za kogo i kiedy wyjdą za mąż. Chłopcy mieli swoje święto w wigilię świętej Katarzyny. Dopiero później "andrzejki" stały się niezobowiązującą zabawą dla wszystkich.

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem andrzejkowego wróżenia jest lanie wosku na wodę i odgadywanie przyszłości na podstawie uformowanego kształtu. Dawniej puszczano też na wodę zapalone świeczki albo wróżono ustawiając buty. Dziewczęta wkładały też pod poduszkę kartki z męskimi imionami lub pokrzykiwały nad studnią, sprawdzając, z której strony wraca echo, gdyż stamtąd miał nadejść narzeczony.

Współczesne andrzejki są popularne w szkołach, organizuje się je w klubach i dyskotekach. Z tej okazji można nawet wybrać się na wycieczkę statkiem, by na jego pokładzie lać wosk i bawić się do rana.

Przypuszcza się, że zwyczaj wróżenia w wigilię Świętego Andrzeja pochodzi z czasów starożytnej Grecji. Pierwsza polska wzmianka literacka o andrzejkowych zwyczajach pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego, poety renesansu.

Badacze nie są zgodni co do powodów, dla których Święty Andrzej został patronem tych obyczajów. Jedni uzasadniają to faktem ostatniego święta przed końcem roku liturgicznego i rozpoczynającym się adwentem, co miałoby sprzyjać odgadywaniu przyszłości. Inni skłaniają się ku twierdzeniu, że Święty Andrzej patronuje dziewicom i małżeństwom, stąd przyzywanie jego pomocy, by przepowiedział przyszłego wybranka.

Podczas, gdy dziewczętom w odgadywaniu przyszłości miał pomóc Święty Andrzej, chłopcy zbierali się na podobne wieczory wróżb 24 listopada, w wigilię Świętej Katarzyny. Mówiło o tym przysłowie: "W święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny. Z czasem zwyczaj ten został jednak zapomniany. Współczesne "andrzejki" łączą obie te tradycje.

 

informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Leo/E.Porycka/dok.

 

 

 

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki