Analitycy Pekao spodziewają się zapaści polskiej gospodarki

W II kwartale 2020 r. Polską gospodarkę czeka głęboki spadek na poziomie 17,5 proc. rdr - prognozują w poniedziałkowym komentarzu analitycy Pekao. W ich ocenie w całym 2020 r. gospodarka skurczy się prawdopodobnie o 4,4 proc.

(fot. Kuba Stężycki / FORUM)

"Kryzys gospodarczy przyniesie szeroko zakrojone cięcia zatrudnienia, co może wywindować stopę bezrobocia w okolice 13 proc. na koniec 2020 roku" - ocenili eksperci Pekao.

Według ich szacunków w II kwartale tego roku nasz kraj czeka głęboka recesja (-17,5 proc. rdr). "W 2020 r. gospodarka skurczy się prawdopodobnie o 4,4 proc." - ocenili.

Zdaniem analityków banku Rada Polityki Pieniężnej może jeszcze w tym tygodniu powstrzymać się przed obniżką stóp procentowych. "Kolejne, po marcowym, cięcie o 50 pb możliwe w maju" - wskazali.

Złoty, jak zaznaczyli, pozostaje pod presją rozchwianej sytuacji na globalnym rynku walutowym. "W niepewnym otoczeniu nie można wykluczyć krótkoterminowego osłabienia kursu powyżej 4,65/EUR" - podkreślili. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 18 karbinadel

Mam nadzieję, że liczba ekspertów, doradców, analityków i innych specjalistów od lania wody i wciskania kitu będzie również ulegnie proporcjonalnej redukcji. Na pewno będzie zapotrzebowanie na konserwatorów powierzchni płaskich. Miotły w dłoń!

! Odpowiedz
55 8 grzegorzkubik

Polska szybko wróci nas ścieżkę dynamicznego rozwoju. Dziś jesteśmy w innych realiach i widać też, że mamy bardziej odpowiedzialny rząd niż wcześniejsze. Będzie źle ale szybko wyjdziemy z tego.

! Odpowiedz
2 29 karbinadel

Nie wróci, bo na takiej ścieżce nie była. Wrócić to może gospodarka USA, a polscy przedsiębiorcy będą w tym czasie nadal wnioski wypełniać. O ile jeszcze w ogóle będą jacyś przedsiębiorcy

! Odpowiedz
3 14 and-owc

Lubię "analityków" i krytyków. Informuję że moja ciocia też spodziewa się "zapaści" w wiek > 90 lat. Starośc nie radość. Mówi że za długo żyje i ne wróży z kart "tarota" (przepowiedni). Co przeżyła to nikt jej nie ukradnie (dzisiaj to wielka niewiadoma dla młodzsego pokolenia).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 57 antek10

Rząd wypsztykał sie z kasy na socjale . A mógł odłożyć coś na czarną godzinę. Teraz za 3 miesiace "Titanic" utonie.

! Odpowiedz
7 25 uorenbufet

Podobnie RPP.Gdyby stopniowo podniesli w czasie dobrej koniunktury stopy np do 3 proc. to teraz byłoby z czego obniżać.Nie zrobili jednak tego bo-jak mówiła Ancyparowicz-spowodowałoby to wzrost rat kredytów hipotecznych.Innymi słowy prowadzili politykę pieniężną PRO cykliczną.

! Odpowiedz
8 15 marianpazdzioch

Przecież po wyborach w maju będzie druga fala i pewnie znowu lockdown, więc jest nic innego niż huraoptymistyczna fantastyka, a nie żadna prognoza.

! Odpowiedz
6 7 fred_

Kwarantanna skonczy sie 1czerwca najprawdopodobniej. Ale mozliwe ze przeloza na 1 lipca.

! Odpowiedz
3 57 gronostaj

Wróżenie z fusów. Wszystko zależy kiedy się skończy "narodowa kwarantanna".

Po dzisiejszym przemówieniu premiera widać, że rządzący nie mają o tym pojęcia. Może czerwiec? Może jesień? Może 2021?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil